logo

ALİME HÜRMET


Gülsüm Ceylan
gulsumcansiz1@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Hz. Ali (ra) şöyle anlatıyor: Rasulullah (sa) buyurdular ki dinden fakih olan kimse ne iyi kimsedir ki kendisine muhtaç olununca faydalı olur. Kendisine muhaç olunmayınca ilmini artırır.
İnsanoğlu için gerçek hayat ilim ve irfan da kabil olacağından öğrenip öğrenmeyi ihmal ederler. Hayatta dahi olsalar ölü sayılırlar. Zira insanın yaratılışının gayesi görüp bilmek ve öğrendiklerini başkalarına bildirmekten ibarettir.
Bir insanın insanlığı öğrenip öğretmek başkalarına tenvir etmekle belli olur ve ortaya çıkar. Bilmediği halde öğrenmeyi düşünmeyen öğrendikleri ile kendini yenileyip başkalarını da örnek olmayan sureta insan görünse de düşündürücüdür.
Her ana baba çocuklarının kafalarını gereksiz şeylere işgal edilmezden önce onları ilim ve irfanla doldurmalıdır ve öğretmelidir. Çünkü hakikat adına boş gönüller ve mağfiretten mahrum ruhlar her türlü fena düşüncenin serpilip gelişmesine müsait tarla mesafesindekiler iyi tohum iyi mahsül verir. Cehaletin afetleri pek çoktur.
Biz bu yazımızda bunlardan bazılarını saymakla yetineceğiz. Cehaletin hem dünyada hem de ahirette olmak üzere pek çok zararları vardır. Bunlara ait olanları ayrı ayrı birkaç madde de sıralayalım.
Cehaletin dünyadaki zararları: 1- Cahil olan kimse Allah Peygamber ve alimlerin birinci düşmanıdır. 2- Cehalet sahibi olan kimse şeytanın en sevgilisidir. 3-cehalet sahibi cahil olan kimse hayvanların seviyesine iner ve hatta hayvanlardan ayırt etmek bile mümkün olmaz. 4- cahil kimsenin bütün işleri reddolunur. Hayır manasında ki maksatları yenilmiş ve amelleri kabul edilmemiş olur.
Cehaletin ahiretteki zararları: 1-cahil kimse ahirette hüsrana uğrar. 2-cahil kimse Allah’ın katında aşağılanır. 3-cahil kimse nefsine karşı faydasız hakir korkak helak edici ya geçici olarak dünyada veya daimi olarak imansız ölmekle nefsine işkence etmiş olur.
Çünkü ölüm anında imanla gitmek hi bir zaman garanti edilemez. İlmin faydaları çoktur. Dünyada faydaları vardır ahirette faydaları vardır bunları da ayrı ayrı birkaç maddede sıralayalım.
İlmin dünyada ki faydaları: 1- ilim sahibi olan kimse Allah C.C. ve peygamber (S.A.V.)’in sevgilisi ve şeytanın en büyük düşmanı olur. 2- ilim sahibinin ameli makbul gayretleri meşkur ve kendisi meleklerin katında rağbet gören biri olur. 3- ilim sahibi Allah’ın yeryüzündeki en itimat edilir kulları arasına girer ve herkesin itimadını kazanır. 4- ilim sahibi olgun bir insan olur ve hayvanlardan ayrılır. 5- ilim sahibi ahireti gözeten birisi olması sebebi ile işlediği amellerin sevabı kat kat fazlalaşır. 6- ilim sahibi bütün varlıkların katında tanzim ve ikram gören birisi haline gelir.
Bütün varlıklar ilim sahibine saygı gösterir. İlmin ahirette ki faydaları da şunlardır: 1- ilim sahibinin canını imanla teslim etme ihtimali daha kuvvetlidir. Melekler cenazesinde hazır bulunur ve onun ölümüne bütün varlıklar ağlar. 2- ilim sahibine kabirde yoldaş olur. Münkir ve nekir adındaki kabir sual meleklerinin suallerine kolay cevap verir. 3 – ilim sahibinin ruhu yücelere çıkarılır ve Resulullah’ın sancağı altında gölgelendirilir. 4- ilim sahibinin sevabı mizanda tartı sırasında günahından çok daha ağır gelir 5- ilim sahibi peygamberler veliler şehitler, salihlerle birlikte diriltilir sırat köprüsünü geçerken nur sahibi olur ve sırat köprüsünü geçer cennete ulaşır. Cenabı hak bizleri cennete ulaşanlardan eylesin. 6- ilim sahibinin cennetteki yeri ve derecesi kat kat yükseltilir. Envari çeşit nimetle nimetlendirilir. Özellikle Allah’ın cemali ile müşerref olacaklardan olur.
İlim yolu peygamberlerin yoludur. Şu halde her Müslüman’ın ilim yolunda koşması lazımdır. Buraya kadar sayılan makamlara ulaşmak ancak ve ancak ilme çalışmak ve ilmi öğrenmekle elde edilir. Cenabı hak ilme çalışan ilmi öğrenen ilmi ile amel eden ve ilmi ile amel ettiğinden dolayı cennetle müjdelenen kullarından eylesin..

Share
92 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...