logo

Allah akıl vermiş!..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Dünyada hayatı olumsuz etkileyen virüs nedeniyle hemen herkes bir sevdiğini kaybetti, kaybetmeye devam ediyor.
Anlaşılan o ki, bir süre daha devam edecek.
Tedbirlere vatandaşların uyması halen yeterince değil, bazı vatandaşlarımızda “Allah’tan gelir” zihniyeti devam ediyor. Allah’ın insanlara akıl verdiğini, aklın en büyük nimetlerden olduğunu unutmamak gerek.
Özellikle son bir aydır ilçemizde hayatı kaybedenlerin sayısı oldukça arttı.
Gazetemizin gerek internet sayfası gerekse kendi sütunları hemen her gün kaybettiğimiz bir tanıdığımızla dolmaya başladı. Tabi, bu ölenlere başsağlığı dileklerini gönderenleri de unutmamak gerek.
Bu taziyelerden birinde eski Milletvekillerimizden Ali Eser’in notunu gördüm.
“Sevgili VATANDAŞ ve Göktan Tek’er kardeşim merhaba,
Uzun süredir Vezirköprü’ye gelemedim. Şimdilerde de malum salgın müsaade etmiyor. Bu süreçte çok sevdiğim pek çok büyüğüm, arkadaşım ve simge isimlerimizi kaybettik ne yazık ki. Özellikle isimlerini muhakkak zikredeceğim başta Necdet Ağca abimiz olmak üzere, Av. Semiha Yücel (Uyanık), Hurşit Toraman ve Necdet Öz gibi sınıf arkadaşlarım var, onlara ve vefat eden diğer hemşerilerime Allah’tan rahmet diliyorum. Aileleri, camiaları ve yakınlarının başları sağ olsun. Cenab-ı Allah hepsine sabır ve metanet versin. Mekanları cennet olsun!”
Diyor ve iletmemi istiyordu.
Bu notu gören başka bir arkadaşım “yahu Vezirköprü’den milletvekilliği yapmış ve kimi hayatta kimi vefat etmiş, ilçelerine de hizmet etmiş kişiler var. Bu kişilerin isimlerin yaşatılması, gelecek kuşakların hangi yatırımın kimin zamanında alındığını hatırlaması ve eskiyi de bilmesi açısından önemli olmaz mı? Vezirköprü’ye beş kuruş faydaları olmayanların isimleri sağa sola verilirken bu kişilerin isimleri neden yaşatılmaya çalışılmaz” dedi.
Suat Binici, Ali Eser, Orhan Uluçay gibi hayatta olanlar, Gülami Erdoğan gibi, Süreyya Uluçay gibi hayatını kaybedenler var. Bu liste eski sağlık bakanı Dr. Sadi Konuk’a kadar gider.
Vezirköprü ne yakın ne uzak tarihine çok sarılan ve bilincinde olan bir ilçe değildir.
Oysa tarihinin ilçeye kattıklarının farkında olarak ilerlese, kendi içindeki has potansiyeli ile sadece Samsun’un değil, Türkiye’nin de ismini bildiği ve gelip görmek istediği bir ilçe olması işten bile değil.
İlçenin kendi değerlerine sahip çıkabilmesi için içerisinden çıkan insanları, bu insanların hem ilçelerine hem de ülkelerine sağladıkları yararları bilmeleri gerekir.
Başka türlü sadece Köprülüler ile övünüp durur, onların bile neler yaptığını bilmeden hayatımızı geçirip gideriz.
Eskiden beri söylenip durduğu üzere “sular akıp gider, bizler bakıp kalırız”
Biraz dallandırdık; sonuç olarak hem kendinizin hem de sevdiklerinizin hayatını koruyabilmek için lütfen maske, mesafe ve temizlik kuralarına elimizden geldiğince uyalım.
Bu hastalık bize yeni bir yaşamı dayattı, kabul edelim.

Share
49 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...
 • Müze bu ilçeye değer katar!

  01 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Medeniyetlere KÖPRÜ'lük yapmış olan Vezirköprü tarihi zenginlikleriyle ön plana çıkmalı. İlçenin hemen her bölgesinde ayrı bir tarih fışkırıyor. Ne tarafına gitseniz tarihin içindeki bir medeniyetin izine rastlamanız mümkün. En son definecilerin kazmaya çalışırken yakalandıkları Öz Güney Mahallesi'ndeki kazıda çıkan mozaikler de bunun güzel örneklerinden biri. Ancak böylesi kazı çalışmaları uzun sürdüğü için maliyetleri de oldukça fazla oluyor. Doğal olarak müzelerin kendi başlarına ayırabildikleri bütçelerle sadece 'Koruma Kazısı' denen aç-ba...
 • İNSAN HAYATI VE YAŞAM

  01 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  İnsan sokakta gezerken ya da diğer sosyal yaşamda tanıdığı, tanımadığı her sosyal sınıftan insanlarla karşılaşır. Karşılaştığın insanlara soramazsın senin işin ne (?…) bir sıkıntın var mı(?…) diyemezsin. Akşamdan sabaha yemeye ekmeği var mıdır (?…) Ocakta kaynatacak çorbası var mıdır (?…) İnsanların içine girsen, yaşamlarına şöyle bir dokunsan kim bilir nelerle, insanın çekemeyeceği hangi dertlerle karşılaşırsın.!… Terk edilmiş sokak çocukları, kocası tarafından körpe çocukları ile kaderine terk edilmiş yoksul, zavallı kad...