logo

ALLAH BİZİMLEDİR


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Allah inananları korur. Onları kâfirlerin tuzaklarından ve hilelerinden muhafaza eder. İnanmış ve Allah’a güvenmiş insanlar Allah’ın himayesindedir.
Rasulüllah hicret ederken Sevr mağarasına sığınmıştı. Hz. Ebubekir, müşriklerin kendilerini bulacağından çok korkuyordu. Bütün üzüntüsü o idi. Kâinatın serverinin tehlikeden uzak olarak hicret etmesini istiyordu. Sevr mağarasının dışında, müşrüklerin ayak seslerini duyuyordu. Hatta onların: İzleri şu mağaradan öteye geçmemiş. İz burada kesiliyor. Dediklerini duymuş, tasalanmıştı.
Allah Rasulü (s.a.v) Hz.Ebubekir’i teselli etti: “Tasalanma! Hiç şüphe yok, Allah bizimledir.” AIlah onlarla beraberdi. Kafirler mağaranın ağzına geldiler. Çünkü izler orada kesiliyordu.
Mağaranın kapısına bir örümcek ağ germişti, güvercinler de yuva yapmıştı. Kafirlerden biri bunları görünce geri döndü. Niçin mağaraya gidip aramadın? Dediklerinde: Mağaranın ağzında iki yaban güvercinin yuva yaptığını gördüm.
Anladım ki içeride kimse yok dedi. Bir başkası da mağaraya yaklaşıp geri döndü. Ve dedi ki: Mağaranın üzeri örümcek ağı ile kaplanmışken hala ne diye şüpheleniyorsunuz? Vallahi ben bu ağın Muhammed doğmadan önceye ait olduğunu tahmin ediyorum. Eğer onlar buraya girmiş olsalardı güvercin yuvaları dağılır, yumurtaları kırılır ve örümcek ağıda bozulurdu dedi.
Allah onları muhafaza ediyordu. Allah inananları korur. Allah bizimledir. Bir mü’mini, kâfirin gözünde on misli büyüten Allah’tır. Kâfirlere korku salan Kudret-i ilahidir. Allah’ a güvenmeli, gönüle huzur vermeli “Benim Rabbim“ demeli, İnsana Allah yeter! Allah’ımız, Musa ve Harunu Firavun gibi bir zalime gönderirken onlara cesaret veriyordu.

Allah buyurdu: “Korkmayın. Çünkü ben sizinle beraberim. Ben her şeyi işitirim, görürüm. ” Allah onlarla berberdi. Allah’ ın himayesi olduktan sonra insana hiçbir şeyden korku yoktur. “Allah, kuluna kafi değil mi?” Allah kuluna kafidir. Koruyucu, esirgeyici olan Allah kullarına kafidir. İnsanların tehdidinden, kafirlerin korkutmalarından müslümanı Allah korur.
Bu inançta olanları Allah muhafaza eder. ”De ki: bana Allah yeter.” Güvenip dayanacakları da ancak ona güvenip dayanırlar. Peygamberimiz bir ağaç altında uzanıp uyumuştu. Bir müşrik gelir. Kılıcını kaldırarak: Ya Muhammed seni benim elimden kim kurtarır şimdi? der. Peygamberimiz o anda: “Allah kurtarır!” dedi. Adamın kılıcı elinden düştü. Kendisi de yere yığıldı. Sonra kendine geldiğinde iman etti.
Yunus Emre şöyle dua ederdi: “Binbir adlı bir Allah Yüzbin adlı ya Süphan Bir iş düştü bin derman Sen yari kıl ya Rahman!” Hz. Musa Allah ile konuşmaya giderken bir adam yalvarır: Ya Musa! Ne olur Allah’ dan sual et. Benim çok zararlı bir komşum var. Onun ömrü acaba daha ne kadardır. Ondan bıktım artık. Bakalım zararı daha ne kadar devam eder?
Hz.Musa dönüşünde o adama der ki: Senin komşunun daha yüz yıl ömrü olduğunu Allah’ a beyan etti.A dam bunun üzerine: Allah bana yeter. O ne güzel vekildir der. Sabahleyin o adam, zalim komşusunun evinde bir telaş görür. Öğrenir ki o zararlı komşusu ölmüş. Doğru Musa (as)’ a gider. Yüzyıl ömrünün kaldığını bildirdiği komşusunun öldüğünü haber verir. Bu sırada Allah Hz.Musa’ ya vahyeder: “Ya Musa! O adamın ömrü yüz yıl kalmıştı. Fakat onun komşusu Allah’ ın emrine itiraz etmedi. Ve Allah’ı vekil tuttu. Ben de o kötü komşunun ömrünü kısalttım. Vefat etti.” İnsana Allah yeter. AIlah’a güvenmeli. Hükmüne razı olmalı. İnsan ancak böylelikle huzura erebilir.
Cenabı Hak ‘ tan bizim günahlarımızı bağışlamasını dua ve niyaz ediyoruz…

Share
44 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...
 • ÜZÜLDÜK..

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü belki de tarihinde ilk defa yaşanan bir olaya şahit oldu. Vezirköprü Belediye binası fiziki saldırıya uğradı. Olayların gelişimine bakıldığında hak edilmediği ortada olan bir gelişme ilçenin kara tarihine yazılan bir olay oldu. Şiddetin hiçbir türü, hiçbir koşulda kabul edilemez. Kim yaparsa yapsın, kime hangi sebeple yaparsa yapsın. Bu kadar büyük olayın sebebi olan Arazi Toplulaştırma işleminin, Vezirköprü Belediyesi ile bir ilgisi olmadığı ortadayken, hedefe konması garip olduğu kadar da son günlerin moda deyişiyle 'manidar!' Öyl...
 • BUGÜN GİT – YARIN GEL SORUNU ÇÖZERSEN BİTER

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçmişte kurum amiri olan bir dostum vardı. O yıllarda teknoloji olmadığı için kamu kurumlarında işler pekte tıkır tıkır gitmezdi. O dönemlerde bir söz o kadar ünlü olmuştu ki, köyde-kentte herkesin ağzındaydı. “Bugün git, yarın gel.” İşte yazımda bahsettiğim kurum amir dostum yönetimindeki personele; “Bugün git, yarın gel” demeyin. “Şunu bilin ki, bugün çözemediğiniz sorun yarın gene size gelecek, çözemediğiniz işler yarın gene katlanarak size gelecek. Böylece çözülmeyen sorunların altında boğulursunuz” derdi. Evet; Bu dostumun tespiti çok do...