logo

ALLAH BİZİMLEDİR


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Allah inananları korur. Onları kâfirlerin tuzaklarından ve hilelerinden muhafaza eder. İnanmış ve Allah’a güvenmiş insanlar Allah’ın himayesindedir.
Rasulüllah hicret ederken Sevr mağarasına sığınmıştı. Hz. Ebubekir, müşriklerin kendilerini bulacağından çok korkuyordu. Bütün üzüntüsü o idi. Kâinatın serverinin tehlikeden uzak olarak hicret etmesini istiyordu. Sevr mağarasının dışında, müşrüklerin ayak seslerini duyuyordu. Hatta onların: İzleri şu mağaradan öteye geçmemiş. İz burada kesiliyor. Dediklerini duymuş, tasalanmıştı.
Allah Rasulü (s.a.v) Hz.Ebubekir’i teselli etti: “Tasalanma! Hiç şüphe yok, Allah bizimledir.” AIlah onlarla beraberdi. Kafirler mağaranın ağzına geldiler. Çünkü izler orada kesiliyordu.
Mağaranın kapısına bir örümcek ağ germişti, güvercinler de yuva yapmıştı. Kafirlerden biri bunları görünce geri döndü. Niçin mağaraya gidip aramadın? Dediklerinde: Mağaranın ağzında iki yaban güvercinin yuva yaptığını gördüm.
Anladım ki içeride kimse yok dedi. Bir başkası da mağaraya yaklaşıp geri döndü. Ve dedi ki: Mağaranın üzeri örümcek ağı ile kaplanmışken hala ne diye şüpheleniyorsunuz? Vallahi ben bu ağın Muhammed doğmadan önceye ait olduğunu tahmin ediyorum. Eğer onlar buraya girmiş olsalardı güvercin yuvaları dağılır, yumurtaları kırılır ve örümcek ağıda bozulurdu dedi.
Allah onları muhafaza ediyordu. Allah inananları korur. Allah bizimledir. Bir mü’mini, kâfirin gözünde on misli büyüten Allah’tır. Kâfirlere korku salan Kudret-i ilahidir. Allah’ a güvenmeli, gönüle huzur vermeli “Benim Rabbim“ demeli, İnsana Allah yeter! Allah’ımız, Musa ve Harunu Firavun gibi bir zalime gönderirken onlara cesaret veriyordu.

Allah buyurdu: “Korkmayın. Çünkü ben sizinle beraberim. Ben her şeyi işitirim, görürüm. ” Allah onlarla berberdi. Allah’ ın himayesi olduktan sonra insana hiçbir şeyden korku yoktur. “Allah, kuluna kafi değil mi?” Allah kuluna kafidir. Koruyucu, esirgeyici olan Allah kullarına kafidir. İnsanların tehdidinden, kafirlerin korkutmalarından müslümanı Allah korur.
Bu inançta olanları Allah muhafaza eder. ”De ki: bana Allah yeter.” Güvenip dayanacakları da ancak ona güvenip dayanırlar. Peygamberimiz bir ağaç altında uzanıp uyumuştu. Bir müşrik gelir. Kılıcını kaldırarak: Ya Muhammed seni benim elimden kim kurtarır şimdi? der. Peygamberimiz o anda: “Allah kurtarır!” dedi. Adamın kılıcı elinden düştü. Kendisi de yere yığıldı. Sonra kendine geldiğinde iman etti.
Yunus Emre şöyle dua ederdi: “Binbir adlı bir Allah Yüzbin adlı ya Süphan Bir iş düştü bin derman Sen yari kıl ya Rahman!” Hz. Musa Allah ile konuşmaya giderken bir adam yalvarır: Ya Musa! Ne olur Allah’ dan sual et. Benim çok zararlı bir komşum var. Onun ömrü acaba daha ne kadardır. Ondan bıktım artık. Bakalım zararı daha ne kadar devam eder?
Hz.Musa dönüşünde o adama der ki: Senin komşunun daha yüz yıl ömrü olduğunu Allah’ a beyan etti.A dam bunun üzerine: Allah bana yeter. O ne güzel vekildir der. Sabahleyin o adam, zalim komşusunun evinde bir telaş görür. Öğrenir ki o zararlı komşusu ölmüş. Doğru Musa (as)’ a gider. Yüzyıl ömrünün kaldığını bildirdiği komşusunun öldüğünü haber verir. Bu sırada Allah Hz.Musa’ ya vahyeder: “Ya Musa! O adamın ömrü yüz yıl kalmıştı. Fakat onun komşusu Allah’ ın emrine itiraz etmedi. Ve Allah’ı vekil tuttu. Ben de o kötü komşunun ömrünü kısalttım. Vefat etti.” İnsana Allah yeter. AIlah’a güvenmeli. Hükmüne razı olmalı. İnsan ancak böylelikle huzura erebilir.
Cenabı Hak ‘ tan bizim günahlarımızı bağışlamasını dua ve niyaz ediyoruz…

Share
33 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...