logo

ALLAH’A GÜVENMEK


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Allah, yüce kudret sahibidir. Her şeye gücü yeter. Kayıtsız ve şartsız her şeye kadir olan Allah’dır.Onun yüce kudretinde zorluk ve kolaylık mevzuu bahis olamaz, diIediğini yaratır.
Dilediğini dilediğine verir. Hikmetinden sual olunmaz. Bir anda yaratır ve bir anda da yok edebilir. Süleyman Çelebi mevlidinde şöyle diyor: “Ol dedi bir kerre var oldu cihan Olma derse mahvolur ol dem hemen…” Allah’ın kudretine güçlük yoktur. Bir yaprağı yaratması ile merihi, merkürü yaratması arasında fark yoktur.
Meleklerden sineklere, kürrelerden zerrelere kadar hepsini bir anda yaratan O’ dur. Allah’ın kudret sıfatını düşünelim. Her şeye gücü yeter. Yapamayacağı hiçbir iş yoktur. Yapacağını düşünüp tasarlamaya ihtiyacı da yoktur.
Zamana, mekaka da muhtaç değildir. Bir kere “Ol” dese oluverir. “Olma” dese o şey mahvolur. Kudretine işaret eden isimlere bir göz atalım. 1. El Melik: Kâinatın sahibi,mutlak hükümdarıdır. 2. El müheyminü: Gözetici ve koruyucudur. 3. El aziz: Mağlup edilmesi mümkün olmayan galib. 4. El cebbar: Eksikleri tamamlayan,dilediğini yaptıran. 5. El mütekebbir: Her şeyde büyüklüğünü gösteren. 6.El halık: Yoktan var eden. 7. El musavvir: Her şeye bir şekil ve hususiyet veren. 8. El kahhar: Her şeye her istediğini yapacak surette galip ve hakim. 9. Er Rezzak: Mahlûkatına faydalanacaklarını ihsan eden. 10. El alim: Her şeyi çok iyi bilen. 11. El bais: Ölüleri dirilten. 12. El kavi: Pek güçlü. 13. El metin: Çok sağlam. 14. El Kadir: İstediğini, istediği gibi yapmaya gücü yeten.
Allah’ın kudretine itimad etmek, müslümanın şanındandır. Daima Allah’a güvenmek, ona sığınmak, ondan yardım istemek imanın gereğidir. Kudreti yüce olan Allah’a güvenip dayanmalıdır. Bu da kuvvetli bir iman, sağlam bir akide sayesinde mümkündür.
İnsan bir yere dayanmak, bir şeye güvenmek ister. Bu, insanın yaradılışında vardır.Tam bir cesaret alabilmesi, azimle hayatını devam ettirebilmesi için bu gereklidir. Fakat nereye dayanacak ve kimlere güvenecektir? Atalarımız “İnsana güvenme olur, ağaca dayanma kurur.” Demişlerdir.
İnsan, kendi gibi aciz bir varlığa tam güven duyamaz. Bu bakımdan gücü sonsuz, ebedi bir varlığa güvenme ihtiyacındandır. Mutlak galip ve azamet sahibine itimat edecek ve böylece hayatın zorluklarını karşı koyacaktır. “Şeref, kuvvet ve galibiyet Allah’ındır. Peygamberinindir, mü’ minlerinindir. Fakat münafıklar bunu bilmezler.” Tanrılık iddiasında bulunan Fivavnu ve Nemrudu yerle bir eden Allah’ dır. Onlar kudret-i ilahiye kafa tutmuşlardı. Daha nice zalimleri, zorbaları bir anda helak eden Allah’ dır. Onların büyüklenmeleri hiç bir fayda sağlamadı.
O halde Allah’a güvenmelidir. Musa’ya, koskoca denizden yol veren Allah… Yunus’u balığın karnından kurtaran Allah!… “Eğer çok tesbih edenlerden olmasaydı, her halde insanların tekrar dirilecekleri güne kadar onun karnında kalıp gitmişdi”
Yunus (a.s) hayatı boyunca Allah’ı çok teşbih ve tenzih ederdi. Allah’a güvenirdi. Süleyman Peygamber, Mescid-i Aksa’yı inşa ederken bina için dağlardan taşlar çıkarılıyordu. Her taş dile gelip: Önce beni götür diye yalvarırdı. Bunu başka taşlar ve insanlar bile duyarlardı.
Hz. Davut, düşmanların üzerine bir tek sapan taşı attı, o taş kudret-i ilahi ile altıyüz parça oldu ve düşman ordusunu dağıttı. Ok’u hedefe ulaştıran Allah’dır.
Bir filozof, medresenin yanından geçerken Mülk Suresinin son ayetini işitir. “De ki: Eğer suyunuz yerin dibine savulup giderse kim akar bir su getirir, söyleyin.” İnkârcı filozof bu ayeti işitince hiç hoşlanmaz. İçinden suyu külünklerle, kazmayla yerin dibinden biz çıkarırız diye söylendi. Gece uyudu. Rüya gördü. Rüyasında aslan gibi biri geldi gözüne bir tokat attı. İki gözü de kör oldu. Dedi ki: “Ey adam! Ey kötü filozof! Sözün doğru ise bu iki gözünün kaynağını da haydi kazma ile nurlandır.” Filozof bu korkulu rüya ile uykudan uyanır. Gerçekten iki gözü de görmez hale gelmişti.. Kudret Allah’ ındır. Yapamaz kimse Hüda yıktığını, Yıkamaz kimse Hüda yaptığını…
Cenabı Hak Allah’a güvenen ve Allah’a sığınan ve herşeyi Allah’tan isteyen zümre-i salihinden eylesin…

Share
32 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...