logo

ALLAH’A GÜVENMEK


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Allah, yüce kudret sahibidir. Her şeye gücü yeter. Kayıtsız ve şartsız her şeye kadir olan Allah’dır.Onun yüce kudretinde zorluk ve kolaylık mevzuu bahis olamaz, diIediğini yaratır.
Dilediğini dilediğine verir. Hikmetinden sual olunmaz. Bir anda yaratır ve bir anda da yok edebilir. Süleyman Çelebi mevlidinde şöyle diyor: “Ol dedi bir kerre var oldu cihan Olma derse mahvolur ol dem hemen…” Allah’ın kudretine güçlük yoktur. Bir yaprağı yaratması ile merihi, merkürü yaratması arasında fark yoktur.
Meleklerden sineklere, kürrelerden zerrelere kadar hepsini bir anda yaratan O’ dur. Allah’ın kudret sıfatını düşünelim. Her şeye gücü yeter. Yapamayacağı hiçbir iş yoktur. Yapacağını düşünüp tasarlamaya ihtiyacı da yoktur.
Zamana, mekaka da muhtaç değildir. Bir kere “Ol” dese oluverir. “Olma” dese o şey mahvolur. Kudretine işaret eden isimlere bir göz atalım. 1. El Melik: Kâinatın sahibi,mutlak hükümdarıdır. 2. El müheyminü: Gözetici ve koruyucudur. 3. El aziz: Mağlup edilmesi mümkün olmayan galib. 4. El cebbar: Eksikleri tamamlayan,dilediğini yaptıran. 5. El mütekebbir: Her şeyde büyüklüğünü gösteren. 6.El halık: Yoktan var eden. 7. El musavvir: Her şeye bir şekil ve hususiyet veren. 8. El kahhar: Her şeye her istediğini yapacak surette galip ve hakim. 9. Er Rezzak: Mahlûkatına faydalanacaklarını ihsan eden. 10. El alim: Her şeyi çok iyi bilen. 11. El bais: Ölüleri dirilten. 12. El kavi: Pek güçlü. 13. El metin: Çok sağlam. 14. El Kadir: İstediğini, istediği gibi yapmaya gücü yeten.
Allah’ın kudretine itimad etmek, müslümanın şanındandır. Daima Allah’a güvenmek, ona sığınmak, ondan yardım istemek imanın gereğidir. Kudreti yüce olan Allah’a güvenip dayanmalıdır. Bu da kuvvetli bir iman, sağlam bir akide sayesinde mümkündür.
İnsan bir yere dayanmak, bir şeye güvenmek ister. Bu, insanın yaradılışında vardır.Tam bir cesaret alabilmesi, azimle hayatını devam ettirebilmesi için bu gereklidir. Fakat nereye dayanacak ve kimlere güvenecektir? Atalarımız “İnsana güvenme olur, ağaca dayanma kurur.” Demişlerdir.
İnsan, kendi gibi aciz bir varlığa tam güven duyamaz. Bu bakımdan gücü sonsuz, ebedi bir varlığa güvenme ihtiyacındandır. Mutlak galip ve azamet sahibine itimat edecek ve böylece hayatın zorluklarını karşı koyacaktır. “Şeref, kuvvet ve galibiyet Allah’ındır. Peygamberinindir, mü’ minlerinindir. Fakat münafıklar bunu bilmezler.” Tanrılık iddiasında bulunan Fivavnu ve Nemrudu yerle bir eden Allah’ dır. Onlar kudret-i ilahiye kafa tutmuşlardı. Daha nice zalimleri, zorbaları bir anda helak eden Allah’ dır. Onların büyüklenmeleri hiç bir fayda sağlamadı.
O halde Allah’a güvenmelidir. Musa’ya, koskoca denizden yol veren Allah… Yunus’u balığın karnından kurtaran Allah!… “Eğer çok tesbih edenlerden olmasaydı, her halde insanların tekrar dirilecekleri güne kadar onun karnında kalıp gitmişdi”
Yunus (a.s) hayatı boyunca Allah’ı çok teşbih ve tenzih ederdi. Allah’a güvenirdi. Süleyman Peygamber, Mescid-i Aksa’yı inşa ederken bina için dağlardan taşlar çıkarılıyordu. Her taş dile gelip: Önce beni götür diye yalvarırdı. Bunu başka taşlar ve insanlar bile duyarlardı.
Hz. Davut, düşmanların üzerine bir tek sapan taşı attı, o taş kudret-i ilahi ile altıyüz parça oldu ve düşman ordusunu dağıttı. Ok’u hedefe ulaştıran Allah’dır.
Bir filozof, medresenin yanından geçerken Mülk Suresinin son ayetini işitir. “De ki: Eğer suyunuz yerin dibine savulup giderse kim akar bir su getirir, söyleyin.” İnkârcı filozof bu ayeti işitince hiç hoşlanmaz. İçinden suyu külünklerle, kazmayla yerin dibinden biz çıkarırız diye söylendi. Gece uyudu. Rüya gördü. Rüyasında aslan gibi biri geldi gözüne bir tokat attı. İki gözü de kör oldu. Dedi ki: “Ey adam! Ey kötü filozof! Sözün doğru ise bu iki gözünün kaynağını da haydi kazma ile nurlandır.” Filozof bu korkulu rüya ile uykudan uyanır. Gerçekten iki gözü de görmez hale gelmişti.. Kudret Allah’ ındır. Yapamaz kimse Hüda yıktığını, Yıkamaz kimse Hüda yaptığını…
Cenabı Hak Allah’a güvenen ve Allah’a sığınan ve herşeyi Allah’tan isteyen zümre-i salihinden eylesin…

Share
55 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...