logo

ALMANYA, İSVİÇRE ve HOLLANDA’DA bulunan Vezirköprü’lü işçilerin üç temsilcisi kaymakamı ziyaret etti, Esasen konuya eğilip, İşçi bulma kurumundan Vezirköprü’lü isçilerin adreslerini istediğini bildiren Bulut; “Tüm Vezirköprü Fabrika Konusuna Eğilmelidir” 12 Mart 1972 Pazar

ALMANYA, İSVİÇRE ve HOLLANDA’DA bulunan Vezirköprü’lü işçilerin üç temsilcisi  kaymakamı ziyaret etti, Esasen konuya eğilip, İşçi bulma kurumundan Vezirköprü’lü  isçilerin adreslerini istediğini bildiren Bulut; “Tüm Vezirköprü Fabrika Konusuna Eğilmelidir” 12 Mart 1972 Pazar

Gazetemizde geçen hafta ilçemiz için verdiğimiz çok hayırlı teşebbüs haberi Vezirköprü’de büyük bir ilgi görmüş, konu hemen çok yer de tartışılır hale gelmiştir.
Bu arada Hollanda’dan, İsviçre’den, Almanya’dan üç Vezirköprü’lü işçi vatandaş Kaymakam Cengiz Bulut’u ziyaretle çalışmaları anlatmışlardır.
Vezirköprü’nün yeni kaymakamı Cengiz Bulut da daha önce konuya eğilmiş, durumla ilgili olarak iş ve işçi kuruntundan Vezirköprülü işçilerin adreslerini istemek için gerekli yazıyı yazmıştı.
İşçiler: Avrupa da en az iki yüz civarında Vezirköprü’lü işçi bulunduğunu bunların ortalama 10 biner lira civarında hisse alabileceklerini bildirmişlerdir.
İşçileri dinleyen Bulut: (Çok hayırlı bir teşebbüs, biz elimizden geldiği kadar destekleyeceğiz. Tüm Vezirköprülülerin de konuya eğilmeleri gereklidir) demiştir.

Örnek bir kuruluş
Kastamonu’da Halk Ağaç Sanayi Şirketi Kurdu
Sınır komşumuz Kastamonu’da (KAYSAN) adıyla Kastamonu (Ağaç Sanayi A.Ş.) kurulmuştur.
Müstehassız ormancılarında önayak olduğu şirket on milyar sermayeli olacak, kayın ağacı işleyecektir.
Hisse senedi 500TL olan şirketin yapacağı işler: (kontrplak sanayi, seri fabrikasyon mobilya, kayın fırınlama, masıf ve mozaik, parke işleri imal edecektir.
Şirket fabrikayı çok ucuza almış, kayının bol olduğu Kastamonu’da süratle çalışmaya başlamıştır.
Hararet çok fazla Gençlik Kongresinde A. Nuri Macit Tartaklandı
CHP Samsun İl Kongresi Çok Çekişmeli Geçecek
Türkiye’nin en büyük siyasi örgütlerinden CHP’de (paşacı) (Ecevitçi) gruplar çetin mücadele içinde… Samsun’un mısır unu gibi yan yana gelmeyen 5 C.H.P. li milletvekili 1 senatörü var, bunlardan sadece (Kavaklı) Yaşar Akal Ecevitçi diğerleri (Samsunlu) Rıza Işıtan, İlyas Kılıç, (Lâdikli) Mustafa Boyar, (Çarşambalı) Nihat Kale ve Kanıran Evliyaoğlu (Paşacı).
Ecevit takımının ortanın solunu tamamen aştığı, hatta fikirlerden ziyade şahsiyetlerle uğraştığı öne sürül inekte, Bülent Ecevit’in bir partide ve toplulukta lider olamayacağı iddia edilmekte tarafında olan sayısız milletvekilinin Ecevit’e yüz çevirdiği belirtilmektedir. Kemal Satırlar, Nihat Erimlerden başka Muammer Ertenler’in, Hüdai Oral’ların bile karşı safta yer almalarına sebep olacak davranışları gözlerden kaçmadığı belirtilmektedir.
Samsun’da 19 Mart 1972 Pazar günü yapılacak il kongresine bu bakımdan çok önem verilmekledir. Tütün piyasasının açımı için 15 Martta Samsuna gelecek. CHP milletvekillerinin kongreye kadar Samsun’da kalacakları öğrenilmiştir. (Paşacıların), (Ecevitçilerin) başkan adayları ayrı ayrıdır.
Geçtiğimiz hafta il gençlik kolu kongresi yapılamamış, bu kongrede (Ecevit) grubu lehine çalışan Nuri Macit gençler tarafından tartaklanmıştır.
Samsun’a Üniversite Kurulması İçin Çalışılıyor
Samsun’a üniversite açılması için Dr. Sait Erbil başkanlığında bir heyet Ankara’ya giderek gerekli çalışmalara başlanmıştır.
Erbil, çalışmalarını basına şöyle anlatmıştır:
“Yükseköğrenime nüfusu, Coğrafi durumu, hinderlandı ile diğer yardımcı müesseseleri çok müsait olan Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesinin bir an önce kurulması yolunda Ankara’ya giden heyetimiz önce Sayın Devlet Bakanı Doğan Kitaplı ve Samsun Milletvekilleri Kılıç, Boyar, Akal, Kurt, Yalçıner, Senatörler: Işıtan, Işıklar, Rendeci İle birlikte randevu almanız davanızı daha çabuk gerçekleştirir. Ortadoğu üniversitesi dahi böyle kurulmuştur.
Milli Eğitim Bakanı İsmail Arar’da (1972 İcra plânında Samsun Üniversitesinin öne alındığını üniversitenin %80 inin teknik bölüm, %20 sinin Sosyal fakülteler halinde kurulması düşünülmektedir.) şeklinde konuşmuştur.

Share
25 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?