logo

Altınkaya Barajı’ndan balık ağları toplanmalı!… Balık Katliamı Devam Ediyor Mu? 14 Mayıs 2000 Pazar

Altınkaya Barajı’ndan  balık ağları toplanmalı!… Balık Katliamı Devam Ediyor Mu? 14 Mayıs 2000  Pazar

30 Nisan 2000 tarihinden itibaren balık avı yasağı başladı.
Ne yazık ki, ilçemiz balığını Bafra’ya öldüm fiyata peşkeş çekenlerin, sorumsuz bazı kişilerin yasağı dinlemedikleri balık ağlarının baraj gölünden kaldırılmadığı bildiriliyor.
Hatta Bafralının da çok ucuza, balığı tutanlardan aldığı balığı hala yasağa aldırmadan Samsun’a götürüp birkaç misli fiyata sattığı öne sürülüyor.

Balık yasağı başladı, yasağa uyan nerede?
30 Nisan 2000 Pazar gününden itibaren tüm yurtta olduğu gibi, ilçemiz sınırları dahilinde olan, lakin nimetlerinden yararlanamadığımız Altınkaya Baraj Gölü’nde, Balık Avlama Yasağı başladı.
Altınkaya Baraj Gölü’nde balığın azaldığı gerçeğini, artık herkes kabul ediyor. Ama yine de bir Bafralı ile koskoca Vezirköprü (idarecisi, Jandarması, Polisi, Esnafı ve duyarsız halkı) baş edemiyor.
Bu konuya yeni Kaymakamımız Sn. Şevket Cinbir’in eğilmesini bir çözüm üretmesini bekliyoruz ve bu konuda Jandarma ile Su ürünlerine büyük görev düşüyor.
Ve buradan balıkçılara (yasak zamanı ağlarını sudan almayan katliamcılara) sesleniyoruz: “Üreme yumurta bırakmak için kıyıya akın etmiş balıkları yakalanmaya devam ederseniz, önümüzdeki senelerde barajdan pantolon balığı yakalanırsınız!…”
Cinbir: Hukukun olmadığı yerde Kaymakamlık zordur…
Veda Yemeğinde İki Ağır Ceza Başkanı da Bulundu
Geçtiğimiz Perşembe günü Vezirköprü protokolünü, Orman İşletmesinin tertemiz yemekhanesinde görenler, Ağır Ceza Başkanı Tayyip Özdurmaz’ın tayini ile ilgili veda yemeği düzenlediğini anlatmakta gecikmediler.
Yemekte ilk konuşmayı Başsavcı Harun Yılmaz yaptı. Yılmaz, katılanlara her zaman bir araya gelme şansımız olmuyor. Diyerek bu vesile ile bir araya getirenlere teşekkür ettikten sonra, Belediye Başkanı Suat Binici, kısa konuştu.
-Sayın Ağır Ceza Başkanı Tayyip Bey’le gerek kurumlar olarak, gerekse insani açıdan beraber olduk. Örnek yaklaşımını takdirle anacağız.
Kaymakam Şevket Cinbir de: Tayyip Bey’in son yemeğinde, veda yemeğinde beraber olduk.
Şimdi bir Ağır Ceza reisini ve bir öğretmeni gönderiyoruz. Hükümet Konağı ile Adliye uzak olduğundan ancak planlı gidip geliyoruz. Mülkün temeli adalet olmazsa, Kaymakamlık yapmak zordur. Hukukun uygulandığı yerde Kaymakamlık yapmak zor değildir. Tayyip Bey’in tayinine hem üzülüyoruz; aramızdan ayrıldığı için, hem de seviniyoruz. Bilecik gibi bir ilin Ağır Ceza Başkanlığı’na atandığı için… Yeni gelen Ağır Ceza Başkanına da vereceği hizmetler için teşekkür ediyorum.
Yeni Ağır Ceza Başkanı
İlçemize Çerkeş’ten atanan yeni Ağır Ceza Başkanı Abdullah Tanrıkulu’da geçtiğimiz hafta görevine başladı.
Her iki adliyecimize de yeni görevlerinde başarılar dileriz.
TEMA’dan Sarıdibek, 10 Bin Dolar Bekliyor
Vezirköprü’nün en uzak köylerinden yaklaşık on bin nüfuslu Soruk deresindeki dört köyün (Tahtaköprü, Sarıdibek, Öğürlü, Alanşeyhi) insanların çağla uyuşmayan perişanlığını gören TEMA Genel Başkanı 2-3 yıl önce geldiğinde; buraların kalkınması için 10 bin dolar verebileceklerini belirtmişti.
İlçemiz Kaymakamı Şevket Cinbir’in konuşmasında yaptığı açıklamada;
-Vezirköprü’nün Tahtaköprü, Alanşeyhi, Sarıdibek, Öğürlü köylerinin yaşadığı yörede, önce yol yok yolları seller perişan ediyor.
Sarıdibek’te heybe, kese, tekke gibi işler yapılıyor. TEMA bunları incelemiş, henüz gelişecek durumda bulmamış. Bu köylerin yolunda şimdi dozer çalışıyor.
Burada seracılığın, fideciliğin gelişmesini sağlayacağız.
Bu yöreye gidip durumu inceledim. Tam 20-22 dere var. Bunlar yol devamlılığını engelliyor.
DSİ burada yol için bir aydır çalışıyor, orman yolu yapılıyor.
Ancak bu, 20-22 derede ne menfez, ne de bir köprü var.
Menfez ve köprülerin köy hizmetleri tarafından projeleri yapılsa, malzeme yardımı yapacağız.
Bu köylerin gelişmesi için seracılığı destekleyeceğiz. Yollarının bozulmaması için de gerekli menfezlerin köprülerin yapılması sağlanmalıdır.

Share
132 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?