logo

Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi’nde 68.Pancar Alım Kampanyası Düzenlendi

Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi’nde 68.Pancar Alım Kampanyası Düzenlendi

Geçtiğimiz Pazartesi günü Amasya Şeker Fabrikası tarafından 68.Pancar alım kampanyası düzenlendi.

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. tarafından geçtiğimiz Pazartesi günü Suluova’da bulunan Amasya Şeker Fabrikası’nda 68.Pancar Alım Kampanyası düzenlendi. Vezirköprü’de pancar alımına başlandı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan alım töreni S.S. Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatcı’nın konuşmasıyla devam etti.

Saatcı yaptığı açıklamada; “Amasya Şeker Fabrikasının günlük 1.800 ton pancar işleme kapasitesi yapılan yatırım ve yenileme faaliyetleri sonucu bugün itibari ile günlük 6000 ton üzeri pancar işleme kapasitesine ulaşmıştır.” Dedi.
Göreve geldiğimiz 2017 yılında Şirket yönetim kurulumuzun almış olduğu kararla, Türkiye de ilk yerli ve milli imkânlarla kurulan Tıbbi Kullanıma yönelik Etil Alkol paketleme tesislerini biz kurduk diyerek sözlerini sürdüren Saatcı; “Bugüne kadar tesisimiz üretimine ara vermeden devam etmiştir. Geçirdiğimiz dönemde Amasya Şeker Fabrikamız tüm Türkiye sathında 1,5 milyon Litre etil alkolü hastahane ve sağlık kuruluşlarının kullanımına vermiştir.” Şeklinde konuştu.
Hedefimiz Tıbbi etil alkolde bayilerimiz ile birlikte 2,5 milyon litre seviyelerine ulaşmak diyen Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatcı; “Ayrıca Şirketimiz bünyesinde kurulan Kristal Şeker Paketleme tesislerinde 1,3 ve 5 Kg lık şeker, paketleme tesisleri sayesinde Yöremiz ve ülkemiz perakende tüketici gurubuna da hizmet eder hale gelmiştir.
Yine bu yıl satın aldığımız 1 adet 1 tonluk ve 1 adet 500 kilogramlık yaş Küspe paketleme makinaları ile Yaş Küspe paketleme makine parkımızı eldeki ile beraber 3 makinaya çıkartılmıştır.” İfadelerini kullandı.
Başkan Saatcı; “Amacımız bundan böyle Çiftçilerimize, besicilerimize vereceğimiz Yaş Küspenin tamamını paketli olarak vermek, dökme küspeye nazaran silo kayıplarını azaltıp, ürünün dayanım süresini uzatmak olacaktır.
Ayrıca Yaş küspe dolum tesislerinde yaşanan sıkıntılara yakinen şahit olduğumuz ve geçen yıl söz verdiğimiz üzere yaş küspe çiftçi konağını derhal yatırım planlarımız içerisine aldık ve bu yıl sizlerin hizmetine sunduk. ” Dedi.

Adatepe kantarına da değindi
Seçimin öncesinde yenileyecekleri sözünü verdikten sonra gerekli çalışmalara başlanan Adatepe Kantarı konusuna da değinen Saatcı; “Yatırım planlarımız arasına aldığımız bir diğer önemli proje olan Vezirköprü Adatepe pancar toplama merkezini bu yıl sizlerin kullanımına sunuyor olacağız.” İfadelerine yer verdi.
Bu sayede sizleri Fabrika merkezi konforunda pancarlarınızı teslim etme imkânına kavuşturmuş olduk. Diyerek sözlerini sürdüren Saatcı; “Tüm bunlarla beraber birçok kantarımızda iyileştirme faaliyetlerini süratle yürüttük.
Şahit olduğunuz üzere sizler için sizlerle beraber çalışmaya devam ediyoruz.
Önümüzdeki dönemlerde de yatırım, onarım ve yenilenme çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.” Dedi.
Saatcı; “Bu yıl Dökme Transport ve göl yaş küspe ton fiyatımız 200,00 TL, Paketli Yaş Küspe ton fiyatımız 280 TL, 500 Kilogramlık paketli yaş küspe için ton fiyatımız 300 TL, Pancar ucu ton fiyatımız 110,00 TL olarak uygulanacaktır.
Değerli Üreticilerimiz, bugüne kadar sizlere Şirketimiz imkânları dâhilinde yaklaşık 13 milyon Türk lirası Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi imkânları dâhilinde ise 56 milyon Türk lirası tutarında ayni ve nakdi avans ödemesi olmak üzere toplamda 69 milyon Türk lirası tutarında ödeme yapılmıştır.
Yapılan tüm bu ödemelerde banka faiz oranlarının %21 li seviyelere ulaşmasına rağmen çiftçilerimize herhangi bir finansman yansıtılmamış, herhangi bir ek maliyet çıkartılmamıştır. Amacımız çiftçilerimiz için daha fazla kaynak ve daha fazla imkân oluşturabilmektir.
Bu yıl pancar bedellerine mahsuben Sözleşmede belirtilen ödeme dönemlerinde tesellüm edilen pancar bedelinin %80’ni üreticilerimize nakden peşin olarak ödenecektir. İç Saha pancar ekicilerimize %16 polar ihtiva eden firesi düşülmüş pancarlarına ton başı Devletin açıkladığı 420,00 TL fiyat üzerine 10,00 TL ilave edeceğiz.
Bu bedele yaş küspe, ilaç desteği, nakliye primi gibi yan ödemeler ilave edildiğinde ton başı pancar fiyatı 530,00 TL ye ulaşmaktadır. Tüm çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.” Sözlerine yer verdi.

Konuşmaların ardından pancarlarını teslim eden çiftçilere hediye takdim edilmesi, kampanyanın açılışının yapılması, kurban kesimi ve yemek ikramının ardından program son buldu.

Share
7 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?