logo

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Kavuncuoğlu projelerini anlattı; Vezirköprü’ye Kuruyemiş ve Lif Fabrikası

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Kavuncuoğlu projelerini anlattı; Vezirköprü’ye Kuruyemiş ve Lif Fabrikası

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi seçimlerinde başkanlık için yarışacak olan dört aydan biri olan Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu geçtiğimiz hafta Çarşamba günü ilçemizde düzenlenen yemekte ekiciler ve muhtarlarla bir araya gelerek seçilmesi halinde gerçekleştireceği projeleri anlattı.

Programın açılış konuşmasını AK Parti Suluova Eski İlçe Başkanı Bekir Gümüş yaparak Kavuncuoğlu hakkında bilgi verdi. Seçilmeleri halinde gerçekleştirecekleri projelerden bir kısmını anlatan Gümüş; “Amasya Şeker Fabrikası 1991 yılında özelleştiğinden bu yana kötü yönetimler tarafından geriye götürülmüş bir işletmedir.” Dedi.
Gümüş; “Türkiye’de pancar ekiminin %75’i çapasız üretilmektedir. Amasya Şeker Fabrikası 25 yıldır maalesef bir gelişme sağlayamadı. Bundan sonra çiftçilerimiz asla mağdur olmayacak. Hangi üründen para kazanılacaksa çiftçilerimizle o ürünleri beraber planlayarak sözleşmeli ekim adı altında ürünleri ekip biçip doğru pazarda pazarlayıp, işlenmesi gerekiyorsa da sanayide işleyip katma değere dönüştüreceğiz. Önce köylümüz kazanacak daha sonra da fabrikamız kazanacak.” Şeklinde konuştu.
Köylerden göçün önlenmesi ve genç nüfusun başka yerlere gitmemesi için yeni iş sahaları kuracaklarını da ifade eden Gümüş; “Bunu Kayseri başarmış ve onbinlerce işçisi var. Bunu Konya başarmış. Bu fabrikalar özelleştiği dönemde en iyi durumda olan Amasya Şeker Fabrikasıydı. Depolarında 70 bin ton şeker bulunan ve varlığıyla çiftçiye teslim edilen bir fabrikaydı. Ancak bugünkü yönetimler sayesinde daraltılarak kendi sahasına çekildi.” Dedi.

Vezirköprü Bölge Müdürlüğü Binasına da değinildi
Bir süre önce Vezirköprü Belediyesi tarafından satın alınan şehir merkezindeki Vezirköprü Amasya Pancar Bölge Müdürlüğü binası konusuna da değinen Bekir Gümüş; “Lâdik’te de aynı şekilde bir durum oldu.
Lâdik Bölge Müdürlüğü binasını Lâdik Belediyesi’ne değerinin altında sattılar. Bu mal Vezirköprü çiftçisinin daha sonra da Pancar Ekiciler Kooperatifi’nin. Satman gerekebilir. Ama böyle bir durumda şehir dışından size bir arsa tahsis edilir, içine de binasını yaparlar. Bu mal sonsuza kadar kooperatife kalmayabilir. Ama kendi malından daha çok korumak ve kollamak zorundasın. Belediyeye dahi olsa asla değerinin altında satamazsın.
Gelinen noktada şirketimiz küçülerek sadece bir fabrikaya kaldı. Kooperatifin elinde ne kadar mal varlığı varsa hepsini tüketmişiz ve kaybımız 1,2 Milyar TL. Bu para Amasya Şeker’in ve Pancar kooperatifinin elinde olsaydı, kaç fabrika kurulur ve çocuklarımız işe girerdi.” İfadelerine yer verdi.

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Oğuz Kavuncu ise; “Vezirköprü’nün 140 bin dönüm suya açılmış bir arazisi var. Pancarı iki sebepten dolayı ekmezsiniz. Bunlardan ilki pancardan para kazanamazsınız. İkincisi de pancarı verdiğiniz yer bu parayı ne yapıyor bunu düşünürsünüz.” Dedi.
Pancar ekimi için değişmesi gereken kriterlere değinen Kavuncu; “Pancar ekimi için tohum, gübre ve ilaçlar değişecek. Bizim işimiz bunları yenileriyle değiştirmek olacak. Yüksek verimi sizden nasıl alacağımızı gayet iyi biliyoruz.” Şeklinde konuştu.
Son birkaç aydır gündemden hiç düşmeyen kenevir ekimi konusuna da değinen Kavuncuoğlu; “Vezirköprü’de keneviri ürettiğimizde satabileceğimiz yer var mı? Kenevirin tohumu, yağı, kökü ve lifi çıkıyor. Bunların hepsini alacak mı? Pankobirlik olarak sizlere sözleşmeli pancar ekimi gibi sözleşmeli kenevir ürettirecektik. Hatta onu tarladan köküyle sökecek makineyi bile tasarladık. Tamamen kökünden sökülerek fabrikaya gidecek şekilde tasarladık.” Dedi.
Vezirköprü Kenevir’in pilot bölgesi diyerek sözlerini sürdüren Kavuncuoğlu; “Çalışacak olan insan sayısı en az 250 kişi, ekilecek alan 30 bin dekardı ve pancarı ektikten sonra ikinci yıl ekecektiniz ve bunu hasat ettikten sonra tertemiz bir tarlanız olacaktı. Mayıs’ta size kenevir ektirecektik. Mayıs’ta kenevir ektiğiniz zaman da Eylül’e çok rahat yetişirdi.” Dedi.
Ben siyasetçi değilim. Bizim hiçbir grupla ittifakımız yok olması da söz konusu değil diyerek sözlerini sürdüren Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Oğuz Kavuncu konuşmasının devamında bu memlekette Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifinin 90 bin üyesi var. Seçime kadar her köye gitmeye çalışacağız.” Şeklinde konuştu.
Kavuncuoğlu, insanlar artık geleceğiyle ilgili umutlansınlar. Yarın ne olacak diyerek düşünmesinler. Biz bizimle olan herkese sahip çıkarız.” Dedi.
Bizim yüzlerce projemiz var diyerek sözlerini sürdüren Kavuncuoğlu; “Ancak sizi ilgilendiren kuruyemiş fabrikası. Burası için çok uygun. Ayçiçek fabrikası da kurabilirdik. Gerekirse bütün Vezirköprü’yü beraberce kiralarız. Biz burada teknik ekipler kuracağız.
Vezirköprü gençlerine iş ve aş vermezsek burada duramazlar. Kuracağımız fabrikalar sayesinde kendi ilçesinde duracak ve maaşı, sigortası kooperatiften olacak, kendi için çalışacak ve kooperatif için çalışacak.” Dedi.
Bundan sonra pancar kantarında sıra beklemek olmayacak diyen Kavuncuoğlu; “Gerekirse buraya kantar kurarız. Siz her yıl 200 bin ton pancar üretmeyi taahhüt edin, ben buraya anız laboratuarı da kurarım.” Şeklinde konuştu.

Gürbüz taahhüt istedi
Konuşmalar sırasında söz alan İYİ Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Salih Gürbüz; “Kenevir konusunda bir yatırım yapılacaksa, bunun Vezirköprü’de yapılması konusunda sizden taahhüt istiyoruz.” Dedi.
Kavuncuoğlu ise; “Kendirden üç bin çeşit ürün üretilir. Kendirle ilgili ilk fabrika olan lif fabrikası Vezirköprü’ye kurulacak, bunun sözünü veririm.” Dedi.
Kavuncuoğlu’nun konuşmasının ardından yeniden söz alan AK Parti Suluova Eski İlçe Başkanı Bekir Gümüş; “Biz vaat etmeye değil, vaat ettiklerimizi yapmak için söz vermeye geldik.” Şeklinde konuştu.

Amasya Şeker Fabrika’sının Vezirköprü’deki Temsilcilerinden olan Mehmet Kıvrak ise katılan herkese teşekkür etti. Konuşmalar sonrasında program son buldu.

Share
417 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?