logo

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatçı; Vezirköprü’de pancar üretimini artırdık!

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatçı; Vezirköprü’de pancar üretimini artırdık!

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, geçtiğimiz hafta İhsan Cömert’in yazısına cevaben bir yazı gönderdi.

Saatcı, Vezirköprü’nün pancar üretiminin yaptıkları çalışmalarla artırıldığını ifade etti. Saatçi’nın açıklaması şöyle:
“Değerli Vezirköprü Bölgesi Çiftçilerimiz,
Öncelikle 2021 yılının ülkemize, siz değerli çiftçilerimize ve Şirketimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Şöyle bir geçmişe baktığımızda eski dönemlerde Vezirköprü Bölgemizin tek başına Şirketimize 191 bin ton pancar teslim ettiğini, bizim dönemimizden önceki yıllarda bu rakamın 28 bin tonlara kadar düştüğünü üzülerek müşahede etmekteyiz. Bizim dönemimizde yapılan çalışmalar neticesi 28 bin tonlara düşen bu rakam geçen yıl 82 bin ton seviyesine çıkartılmıştır. 2020 Yılı içerisinde Vezirköprü Bölgemiz pancar çiftçilerimize ve nakliyecimize ödenen tutar eski para ile 40 trilyon üzeridir.
Bilinmesini isteriz ki Vezirköprü Bölgesi Şirketimizin en büyük ve en kaliteli pancar ekiminin yapıldığı bir bölgedir. Uzun zamandır yapılan ihmaller ve uygulanan yanlış fiyat politikaları nedeni ile bu güzide bölgemiz pancar ekiminden giderek uzaklaşmış ve maalesef kendi kaderine terk edilmiş durumdaydı. Çiftçisi ile kopartılan bağın yeniden tesisi, Vezirköprü Bölgemizin tekrar pancar ekimine döndürülmesi için Şirketimiz ve Kooperatifimiz imkanları sonuna kadar zorlanacaktır. 2021 yılı için Vezirköprü Bölgemizden beklenen pancar miktarı 150 bin tondur.
Bu bağlamada, 150 bin ton pancar tesellümü için yapılan birkaç çalışmayı sizlere özetlemek isteriz. Tabi Allah’ın Takdiri sizlerin destekleri sayesinde bu kurumların tekraren başına geldiğimizde öncelikle Vezirköprü Bölgemizde fire tespit ve pancar analiz ünitelerini bünyesinde barındıracak, sizlerin Şirketimiz merkez kantarları konforunda pancar tesellümlerini yapacağınız Pancar Toplama Merkezi kurulacaktır.
Yağcı ve Adatepe Kantarları Elektrikli Pancar Boşaltma imkanına kavuşturulacak, Oruç Kantarı dahil tüm kantarlarımızın zemin iyileştirme çalışmaları süratle tamamlanacaktır. Bunlarla birlikte makinalı pancar hasadına Vezirköprü Bölgemizde ağırlık verilecek Pancar ekiminden Pancar sökümüne tüm süreç tamamen sizlere hizmet eder hale getirilecektir.
Ayrıca Pan-Et tasfiye sürecinden geri döndürülerek bu bölgemizde damızlık ve besi hayvanı temini ile Et üretimi teşvik edilecektir. Münavebe dönemlerinde tıpkı pancar da olduğu gibi diğer mahsullerinizde de sözleşmeli tarım modeli uygulanacaktır. Verdiğimiz tüm sözleri yazıyor, İnşallah tekrar seçildiğimiz takdirde yazdıklarımızı yapıyor olacağız.
Vezirköprü kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Share
44 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?