logo

Amasya Pancar Koopratifi adayı Kamil Sayar: “Çalma çaldırma, yeme yedirme”

Amasya Pancar Koopratifi adayı Kamil Sayar: “Çalma çaldırma, yeme yedirme”

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi seçimlerini önümüzdeki dönemde (Temmuz sonuna kadar) yapılması bekleniyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı için yarışan 4 adaydan biri olan Kamil Sayar, “bu çapta bir tesisin zarar ediyor olması idare edilememesinden kaynaklıdır” dedi.

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi seçimleri bir türlü yapılamazken, yönetim kurulu başkanlığı adaylarından Kamil Sayar geçtiğimiz hafta Vezirköprü’de ziyaretlerde bulundu.

Gazetemizi de ziyaret eden Sayar, daha önce Muammer Öcal ile birlikte olduğunu ve Öcal’ın vefatından sonra kendisi ile yola devam etme kararı alındığını söyledi.

Vezirköprü’nün pancar seçimlerinde oy kullanacak 10 bölge içinde en fazla oy oranına sahip ilçe olduğunun altını çizen Sayar:

Amasya Şeker Fabrikasının zarar etmesi inanılır gibi değil. 750 bin ton pancar işleyip90 bin ton şeker üretebilen bir tesis. Üstelik, geriye kalan tüm atıklarının da bir şekilde kullanılabildiği sıfır atıklı bir tesis. Bu güne kadar yanlış izlenen politikalar nedeniyle zarar ettirilmiş. Bölgede pancar üretimi oldukça azalmış durumda. Böyle olunca 300 bin ton pancar Konya’dan geldi. Pancarı gübresi üretimi ve nakliyesi dahil bu para bölgemizden çıkarak Konya’ya kaydı. Oysa düzgün şekilde çalışılabilse Vezirköprü çiftçisi ve dolayısıyla bölgede kalırdı. Dedi.

Kamil Sayar, Vezirköprü’nün daha eski yıllarda ürettiği pancarın bugün sadece Adatepe mahallesinde üretildiğini, pancar üreticisinin ne kadar uzaklaştığının bir göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Bugün halen pancarın bölgede eski haline gelebilmesi hatta daha iyi durumda olması için bir engel olmadığını belirten Sayar:

Amasya Pancar Kooperatifi toparlanabilir bir potansiyele sahip. Bu işin yöntemi de belli. Çalma çaldırma, yeme yedirme. Eğer bunlar sağlanırsa ve doğru işler yapılırsa Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi yeniden bölgenin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olacaktır. Dedi.

Share
33 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?