logo

Amasya Şeker Fabrikası tarafından gerçekleştirilen 67.Pancar Alım Kampanyası Sona Erdi

Amasya Şeker Fabrikası tarafından gerçekleştirilen 67.Pancar Alım Kampanyası Sona Erdi

Amasya Şeker Fabrikası tarafından bu yıl 67.si düzenlenen pancar alım kampanyası 115 günlük sürenin ardından tamamlanarak geçtiğimiz hafta itibariyle sona erdi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı; “67. Pancar kampanyası 115 gün içerisinde başarı ile tamamlandı. Bu Kampanya döneminde iç saha ve dış saha olmak üzere toplam 105 bin dekar alanda 4.742 sayıda pancar ekicisi ile sözleşme yapılarak, 689 bin 521 Ton Şeker Pancarı tesellüm edilmiş olup bedeli ödenecek Şeker Pancarı miktarı 630 bin 215 Ton dur. Bu pancardan 81.500 Ton kristal toz şeker, 32.500 Ton melas ve 180 bin Ton Yaş Pancar küspesi, 8 bin Ton Pancar Ucu elde edilmiştir.
Bedeli ödenecek pancarın tüm primleri dahil yaklaşık tutarı 240 milyon TL’dir. Tesellüm edilen bu pancar miktarına karşılık bugüne kadar nakdi avans olarak Ekim, Çapa, Söküm, Destekleme, Pancar Nakliye ve Yaş Küspe Bedeli avanslarının yanında ayni avans olarak Gübre, Tohum, İlaç, Pancar Hasat ve Pancar Yükleme Makinaları ile bölgelerimize Yaş Küspe Sevkiyat avansları olmak üzere toplamda 170 milyon TL tutarında ayni ve nakdi avans ödemeleri sözleşmede belirtilen tarihlerden çok önce çiftçilerimize dağıtılmıştır.
Bunlarla birlikte Çiftçilerimize ve pancar nakliye müteahhitlerimize ödenen pancar nakliye tutarı 36 milyon TL’dir. Dağıtılan tüm avans ve ödemelerin toplam pancar bedeline oranı yaklaşık %70’tir.
2021/2022 pancar kotalarının belirleneceği şu günlerde, bu şirketin yıllarca ihmal edilmiş pancar kotasını yükseltip korumak bizler için ayrıca kıvanç kaynağıdır. Pancar Kotası hiçbir şekilde kaderine teslim edilemez ve edilmemelidir de. Çiftçisinden işçisine, yöneticisinden çalışanına kadar bu Fabrikaya, bu coğrafya gönül verdiğini iddia eden herkesin şirketimizin pancar kotasını daha da yukarılara çıkartmak en başlıca görevi, gelecek nesiller için en başlıca sorumluluğudur.
Bu bilinçle göreve geldiğimiz ilk andan itibaren bu konuda gerekli hassasiyet derhal gösterilmiş ve Şirketimizin Şeker kotaları süratle düzeltilmiştir. Evet makamlar gelip geçici olabilir, önemli olan görevde bulunduğunuz süre zarfında kim olduğunuz değil neler yaptığınız, içinden çıktığınız bu yöre insanına neler kattığınızdır.
Ayrıca geride bıraktığımız 2020 yılında Şirketimizce Sanayi kullanımına ve Tıbbi kullanıma yönelik olmak üzere 8 milyon 527 bin litre etil alkol satışı gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde siz değerli pancar ekicisi dostlarımıza ürettiğimiz etil alkolden imal edilen kolonya dağıtımı da ücretsiz olarak gerçekleştirilmiştir.
İçerisinde bulunduğumuz 2021 yılının henüz başında ise aldığımız etil Alkol talebi 6 milyon litre civarıdır. Bu miktarı daha da yukarılara çıkartabilmek için çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Uzunca bir aradan sonra bir kenarda kaderine terk edilmiş Etil Alkol Tesislerimizi tekrar alkol üretimine başlatarak, Şirketimiz Etil Alkolünü ülkemizde aranılan bir marka haline getirmek, çok ciddi üretim ve satış rakamlarına ulaştırmakta aslında adı konulmamış bir başka başarı hikayesidir.
Allah nasip ederse bu yöre insanı ile birliğimiz ve beraberliğimiz devam ettiği sürece bizlerin üstesinden gelemeyeceği hiçbir engel olmadığı gibi altına birlikte imza atacağımız daha nice başarı hikâyelerimiz de olmaya devam edecektir. Niyet hayırsa, inanın akıbette hayırla sonuçlanıyor, zaferle taçlanıyor.
Yine Allah’a şükür ki alın teri karşılığı maaşını zamanında ve tam alamayan hiçbir çalışanımız olmadığı gibi, Pancar bedellerine mahsuben tüm çitçilerimize de ödemeleri zamanından önce yapılmakta, hatta buna rağmen çok acil ilave ihtiyacı veya ödemesi olan çiftçilerimize de Şirket imkanları dahilinde destek olunmaktadır. Şirketimizin Şeker Kotaları yükselip, Etil Alkol üretimi ve satışı artırılması sonucu Şirketimiz finansman yapısında da hızlı iyileşmeler ve düzelmeler görülmektedir.
Aslında elde edilen bunca başarının altında yatan yalın gerçek, sadece Şirket imkân ve kabiliyetlerini yine Şirket amaç ve gayesine yönelik işlere kanalize etmek bunun yansıra hem çalışan ve hem de çiftçilerimizin memnuniyetini en üst seviyelere çıkartabilmekten başka bir şey değildir.
Bilinmesini isteriz ki başarı veya zafer asla tesadüfi olmadığı gibi sorunlar veya zorluklar da asla kendi kaderine, hayatın olağan akışına bırakılarak kendi başlarına çözüme kavuşamazlar. Olağan üstü dönemler ancak başarıya inanmış ve zafere güdülenmiş, olağan üstü ekiplerle beraber aşılabilir.
Burada sözlerime son verirken geçirmiş olduğumuz 67. Pancar kampanya döneminin ülkemize, çiftçilerimize ve çalışanlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını, 68. Kampanya dönemi içinse hazırlıklarımıza ara vermeden devam ettiğimizi, Pancar ekimine olan desteğimizin her daim devam edeceğini bildirir, bu vesile ile herkesin yeni yılını kutlarım.” İfadelerine yer verdi.

Share
52 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?