logo

Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özarslan, müjdeyi açıkladı.. Pancar 800 TL olacak!

Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet Özarslan, müjdeyi açıkladı.. Pancar 800 TL  olacak!

Amasya Şeker Fabrikası önümüzdeki yılın pancar fiyatını açıladı. Yapılan açıklamaya göre; %16 polar ihtiva eden net pancar avansı alım fiyatı 800 lira olacak.

İlçemizdeki pancar üreticilerini de yakından ilgilendiren pancar alımı fiyatları açıklandı. Buna göre önümüzdeki yıl pancar tonu 800 liradan alınacak.

Vezirköprü’de geçtiğimiz yıl 1300 üreticinin ürettiği olan pancarın toplamda 96 bin 500 ton civarında olduğu düşünülürse Vezirköprü’ye yaklaşık 80 milyon lira civarında sadece pancardan girdi olacak.

Amasya Şeker Fabrikası tarafından yapılan açıklamaya göre; Amasya Şeker Fabrikası 2021/2022 kampanya dönemini 49 bin 215 ton şeker, 16 bin 500 ton melas ve yaklaşık 130 bin ton yaş küspe üretimi yaparak tamamladı.
Etil Alkol’de ciddi rakamlara ulaştık
Fabrika yetkilileri, Etil Alkol tesislerini de çalıştırarak elindeki melas ile 4 milyon litre üzerinde etil alkol üretildiğini kaydetti. Bu yıl satın alınan bir ton ve 500 kg.lık yaş küspe paketleme makineleri ile hem çiftçinin hem de besicilerin yaş küspe kayıpları minimize edilerek diğer yandan da çevre kirliliğinin azaltılması için çalışmalar yürütüldüğü kaydedildi.
Geçirilen pancar kampanya döneminde söz verildiği gibi pancar tesellüm sürelerinin azaltıldığını ifade eden Fabrika yetkilileri, hiçbir çiftçinin uzun süre pancarını teslim etmek için kuyruklarda beklemediklerinin altını çizdiler.
Amasya Şeker Fabrikası tarafından yapılan açıklamada; “Bu mücadele sonucu bir çiftçimizin “biz Amasya Şekerin gücünü gerçekten yanımızda hissettik” beyanı bizler için en büyük övünç kaynağı olmuştur. Değerli çiftçi dostlarımız unutmayınız ki sizin için pancar, emek, alın teri, aş ve iş demekse bizler için pancar gelecek, üretim ve namus demektir.” İfadesine yer verildi.

Tonu 800 lira
Üreticinin beklediği pancar alım fiyatını da açıklayan Amasya Şeker Fabrikası “Pancar üreticisine verilen desteklerin sürdürülebilmesi için, nakdi ve ayni avanslarla desteklemek kaydı ile firesi düşülmüş %16 polar ihtiva eden net pancarın avans alım fiyatı 800,00 TL/Ton olarak belirlendi.
Ayrıca tesellüm edilen net pancar üzerinden brüt 50,00 TL/Ton Yaş Küspe primi vereceğimizi ve böylelikle en düşük polar taban fiyatının 600 TL/Ton (en az brüt 50,00 TL/Ton Yaş Küspe primi) olacağı sözünü de buradan ilan etmek istiyoruz.” Dedi.

Emeği geçenlere teşekkür..
Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ziraat Mühendisi Ahmet Özarslan; “Bizleri bu süreçte asla yalnız bırakmayan pancar ekicisi çiftçilerimize, S.S. Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Mustafa SAATÇİ ve Yönetim Kuruluna, Şirketimiz Yönetim Kuruluna, Amasya Valimize, İlçe Kaymakamlarımıza, İl ve ilçe Belediye Başkanlarımıza, Siyasi parti temsilcilerimiz ve Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, Nakliye Kooperatifi Başkanlarımıza ve onların sayın üyelerine, Emniyet güçlerimiz ve onların kahraman mensuplarına, yerel basın temsilcilerimize, Şirket ve Kooperatif çalışanlarımıza en kalbi minnet ve şükranlarımızı sunar, yeni yılın ülkemize ve sizlere hayırlar getirmesini Mevla’dan niyaz ederiz.” Dedi.

Share
35 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?