logo

Ana Çocuk Sağlığı yurdu hala kapalı Susuz’da Boğmacadan 10 Çocuk Öldü 12 Temmuz 1970 Pazar

Ana Çocuk Sağlığı yurdu hala kapalı Susuz’da Boğmacadan 10 Çocuk Öldü 12 Temmuz 1970 Pazar

Ana ve Çocuk Sağlığı yurdu 1,5 yıldır kapalı olan Vezirköprü’de devletin sağlık hizmetlerinin işlemeyişi sonucu çocuk hastalıkları, yavrulara ölüm saçmaya devam etmektedir.
Susuz köyünde gıdasızlıktan on çocuk ölmüş, kırk çocukta hasta yatmaktadır. Çocukların gözlerinde kızarma ve ateş vardır.

Olay nasıl duyuldu
İlgili makamlara, muhtarın başına iş çıkar diye haber vermediği olayı keşfi için köye giden Avukat Semiha Yücel’in gazetemize anlatması ile ortaya çıkmıştır.
Vahşet!..
Kuşçular’da Bir Çocuğun Ağzına Bez Tıkayarak Boğdular
İlçemizin Kuşçular köyünde insanlık tarihinin en vahşi cinayetlerinden biri işlenmiştir.
Kuşçular’lı A. K.’nın 2 aylık R. İsimli oğlu ağzına bez parçaları ile tıkanarak boğulmuş, cesedi bulunmuştur.
Anne ve babanın iki ay sonra resmi makamlara haber verdiği feci olayın zanlısı F.C. hakkında soruşturma açılmıştır.
Vezirköprü CHP Kurultay Delegeleri Orman Bakanı’nı Ziyaret Etti
CHP kurultayına Vezirköprü’den giden Mahmut Tek’er, Fuat Binici, Ahmet Çeltekli Samsun senatörü Rıza Işıtan’la birlikte Orman Bakanı Hüseyin Özalp’ı makamında ziyaret etmişler, Vezirköprü sorunlarına gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etmişlerdir.
Vezirköprü’nün Lise sorununu da Vatandaş gazetesinden izlediğini söyleyen Orman Bakanı Özalp, Vezirköprü’ye bu yıl Lise açılması için çalışacağını söylemiş, heyetin ziyaretinden memnun kaldığını belirtmiş, teşekkür etmiştir.
Memleket davalarında politikanın dışına çıkan olgun görüş ve anlayış, ilçemizde memnuniyet yaratmıştır.
Vezirköprü Lisesi İçin Ankara’ya Gidilmesine Karar Verildi
VEZİRKÖPRÜ LİSESİ için ilgili derneğin çalışması günden güne hızını artırmaktadır.
Kılıçgüneyli Hasan Altay ölmeden önce şöyle konuşmuş:
“Beni Damadım Vurdu”
Geçtiğimiz hafta ilçemiz Ağır Cezasında bir aile faciasının davası görülüyordu. Bir kişi ölmüş dört kişi de sanık olarak tutuklanmışlardı. Öyle ki: ölen H.A. öldürmekten sanık H.’in kayınpederi, H.’ın üvey oğlunun karısı da H.’in kardeşidir. Bir ev içi huzursuzluğu bu kadar insanın perişan olmasına sebep olmuştur.
Ağır Ceza Başkanı Ali Şenel’in başkanlığında kurulan mahkemede Hakim Necmettin Küçükay, Şemsettin Şanal ve Savcı Orhan Demirali yerlerini almışlardı.
Sanıklar Gömlekhisarlı, olay Kılıçgüney köyünde ceryan etmişti. Olayın ceryan tarzı gibi sanıkların durumları da ilginçti: Sanık yerinde ölenin üvey oğlu A. A.’dan başka, köyün bekçisi M.Ö., damat H.A., damadın kardeşi M.A. bulunuyordu.
Ben köyün sığırtmacı idim. Kardeşim H.’in karısının köyü Kılıçgüney’e kaçtığını öğrendim. Ben de onun peşine gittim. H.’in karısı olan maktulun kızını almaya saat 19’da köye gittik, vardık, kapıyı çaldık. Ölen H.A.’ın karısı kapıyı açtı, buyurun dedi. Sonra H. dışarı çıktı, elinde tabanca vardı. (Ne yapıyorsun H. dayı?) demeye kalmadı, beni bacağımdan vurdu, yere düştüm. Ben yaralandıktan sonra kardeşim H. durumumu sorarken elinde av tüfeği vardı. Mahkeme duruşmanın 25/8/1970 gününe bırakılmasına karar verdi.
Kaymakam M. Oruçoğlu Vezirköprü’den Ayrıldı
Saygıdeğer Vezirköprülüler, sayın Adliye mensupları, sayın askerlik şubesi mensupları ve değerli mesai arkadaşlarım.
9 ay gibi kısa hizmet senem içinde gösterdiğiniz yakın alaka ve yardımlarınıza minnet dolu teşekkürlerimi sunarım.
Aranızdan ayrılışıma üzgünüm, bunun yanında arzuladığım kursa gitmem, beni teselli etmektedir. Netice ne olursa olsun bunlar memuriyet mesleğinin acı ve tatlı hatıralarıdır.
Tarihi Vezirköprü’ye yeterli hizmet yapamadım. Fakat çok daha iyi hizmetler yapacağını bildiğim bay Nejdet Sungur’a yeni görevlerinde başarılar diler, Tüm Vezirköprü’ye mutluluklar esenlik, sevgi ve saygılar. Mustafa Oruçoğlu Kaymakam V.
Not: Ayrılış mesajını yukarıda verdiğimiz M. Oruçoğlu, Cuma günü ilçemizden ayrılmıştır.

Share
255 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?