logo

Ankara & Vezirköprü Platformu Etkinlikleri

Ankara & Vezirköprü Platformu Etkinlikleri

Ankara & Vezirköprü Platformu tarafından,  Altındağ Belediyesi ile birlikte Ankara’da her ay organize edilen “Vezirköprü Tarihi ve Kültürü ile Başkent’te” etkinliğine bu ay Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis katıldı.

Şairler, yazarlar ve ozanlarında renk kattığı programa Ankara’da yaşayan Vezirköprülüler, soğuk bir Ankara akşamında birlik, beraberlik mutluluğunu yaşadılar.

Programın açılış konuşmasını yapan Ankara & Vezirköprü Platformu Başkanı Murat Gülşen

-2015 Nisan ayında Ankara & Vezirköprü Platformu olarak yola çıktığımızda, amacımız Vezirköprü Belediyemiz ile Vezirköprü Kaymakamlığımız ile ve Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Vezirköprü derneklerimizle ve Ankara’da yaşayan Vezirköprülü hemşerilerimizle birlikte bu yolu yürümek ve Vezirköprü için güzel işler yapmaktı. Çok şükür bu zamana kadar geçen süreçte bunu başarabilmenin hayırlı ve faydalı işler yapabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz dedi. Geçen ay burada Ankara’da Üniversite eğitimi gören öğrencilerimiz Vezirköprü’müze yönelik çok başarılı bir program yaptılar ve Vezirköprü Kaymakamımız Yunus Emre Altıner’de programımıza katılarak bizleri onurlandırmıştı.  Bu ayda platform olarak Vezirköprü Belediye Başkanımızı Ankara’da yaşayan Vezirköprülü hemşerilerimiz, eş ve dostlarımızla bir araya getirmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.” Dedi. Konuşmasının devamında yapılan faaliyetlere değindi.

Programın devamında, 2016 yılında, Ankara & Vezirköprü Platformu ve Vezirköprü Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu ilçenin tarihi ve doğa güzelliklerinin tanıtımı organizasyonu vesilesiyle 30 civarında yazar, şair ve ozan ile Vezirköprü’yü ziyaret eden Ozan Selahattin Dündar, bu gezi sırasında kaleme aldığı “Vezirköprü” şiirini besteledi. Bestelediği bu “Vezirköp-rü” isimli eseri, Ankara Hamamö-nü Kabakçı Konağı’nda düzenle-nen ve Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ile kalabalık bir Vezirköprü-lü önünde ilk defa “Koşasazı” ismi ile tabir edilen sazı ile seslendirdi. Vezirköprü ile ilgili gezi anılarını kaleme alarak Türkiye’nin 81 iline gönderilen bir dergide yayınlanmasını sağlayan eşi Araştırmacı – Yazar Songül Dündar’da Vezirköprü ile ilgili duygularını dile getirdi. Vezirköprülü Şair Dursun Ali Sağlam tarafından bir şiir okundu.

Program, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis tarafından şehir merkezi ve mahallere yönelik yol çalışmaları, Vezirköprü- Havza ve Vezirköprü-Durağan karayolu duble yol çalışması ve Vezirköprü Devlet Hastanesi, tarım alanında yapılan çalışmalar, yeşil alan çalışmaları, alt yapı çalışmaları, sokak sağlıklaştırması, 28 evin restorasyonu, ilçe otogarı, zahireciler pazarı, okullara yapılan temiz malzemesi yardımı ve diğer destekler,  DOKAP tarafından desteklenen 4,5 milyon değerindeki soğuk hava deposu yatırımı, Kunduz güreşleri, Kanyon ve turizmin geliştirilmesi çalışmaları, Vezirsuyu mesire alanın genişletilmesi, Nalbantlı Mahallesinin TOKİ tarafından yeniden inşası, soğuk hava deposunun yanına da belediye tarafından sebze halinin yapılmasına yönelik kapsamlı bir sunum yapıldı. Katılımcıların soruları ve isteklerine cevap verilmesi ile devam edildi.

Program; Erzurumlu Âşık Yakup Temeli tarafından okunan eser, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis’e çiçek takdim edilmesi. Belediye Başkanı tarafından da Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e Kanyona ait resim tablosunun takdim edilmesi ve hep birlikte toplu fotoğraf çektirilmesi ile sona erdi.

Share
413 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?