logo

Ankara yolu kimlere göründü Milletvekili Seçimleri Sona Erdi 13 Ekim 1969 Pazartesi

Ankara yolu kimlere göründü Milletvekili Seçimleri Sona Erdi 13 Ekim 1969 Pazartesi

A.P.’de kazananlar
1-Talât Asal
2-Hüseyin Özalp
3-Bahattin Uzunoğlu
4-Nafiz Kurt
5-Doğan Kitaplı
A.P.’de durum
A.P.’de partililer CHP’den daha büyük bir gayret içinde çalıştılar. Köy köy dolaşan Hamit Kiper, İbrazettin Kiper, Lütfi Sakınç, Abdullah Şengül, Vasfi İğci, Hakkı Maden, Cihan Ceylan, Halil İlhan, arada buraya gelen Senatör Rafet Rendeci çetin mücadele halinde çalıştılar. Pazartesi günü de Talat Asal, Fethi Tevetoğlu Belediye hoparlöründe konuştular. A.P.’de altı milletvekilliği garanti görünmektedir. Sonuçlar açıklandıkça bildireceğiz.
(Kazananlar belli oldukça yazacağız.)
CHP’de Kazananlar
1-İlyas Kılıç
2-Kâmran Evliyaoğlu
3-Yaşar Akal
CHP’de Durum
CHP’de günlerce çalışıldı. Köy köy dolaşıldı. Vezirköprü’ye birgün İrfan Yankutan geldi, bir gün de İlyas Kılıç gelerek birkaç köye gitti. CHP seçim komitesi başkanı Hasan Beşer’di.
İlçeden CHP İlçe Başkanı Fuat Binici, Aslan Aslan, Emrullah Dinler, A.Çeltek, İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Şengül milletvekili adayı ve seçilemeyecek sırada olduğunu bilen Hurşit Toraman inandığı partileri için çalıştılar.
CHP’nin üçüncülüğü garanti görünmekteydi. Liste dördüncüsü olan Mustafa Boyar’a Çorum ilini geçmiş nazarıyla bakılıyordu. (Sonuçlar alındıkça neticeyi bildireceğiz.)
Vezirköprü’de bu yıl üçüncü parti olarak MHP dikkati çekmektedir. Alpaslan Türkeş’in (üç hilalli) partisi de İlçe Başkanları Ferit Uluçay başlarında olduğu halde köy köy dolaşıp çalışmışlardır.
İlgililer: Sanat Enstitüsü Mutlaka Açılacak Diyor
Samsun’dan gelen Fen heyeti tarafından kötü yapıldığı ileri sürülerek geçici kabulü yapılmayan yeni ortaokul binasına taşınarak eskisini boşaltmayan ortaokulun bu sıkışık durumu, yeni açılacak sanat okulunu da müşküle uğratmıştır.
Kamyon kamyon gelen eşyaları iki baraka alamadığı için ortaokul mahzenine doldurulmuştur.
-Bunların içinde 2 ton ağırlığında demir testere makinesi, 50 adet tesviye mengenesi, sütunlu matkap tezgahı, sunta taşlama, 3 avadanlık, malapa presi, kollu makas, elektrik teli, jeneratörlü elektrik kaynak makinesi, v.s… Ayrıca bir kamyon daha eşya gelecektir. Bu eşyaların bir kısmı dışarıda kalmıştır.
Hürriyet gazetesinde (binanın kötü yapılışı dolayısıyla sanat okulu açılışı güçlüğe uğradı) haberi ilçede ilgi ile karşılanmış, Sanat Enstitüsü öğrencileri gece kaymakam vekilini evinde ziyaret etmiştir.
Samsun Valisi Ertuğrul Ünlüer Vezirköprü Sanat Enstitüsünü yakından izlemekte (mutlaka bu yıl tedrisata başlayacaktır.) Demektedir. Gazetede haberi gören (Ünlüer) işe titizlikle eğilmiştir.
Fakat bu kadar öğrenci ve eşyayı iki barakanın nasıl alıp tedrisat yapabileceği merak konusudur.
Ortaokul yeni binası müteahhidi Muzaffer Osmanağaoğlu’nun valiliğe atandığı bildirilmektedir.
Sanat Enstitüsüne Müdür Tayin Edildi
İlçemize ilk defa açılacak olan Sanat Enstitüsü ilk müdürlüğüne A.Sadettin Yücel atanmıştır.

Share
191 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?