logo

Ankara’da Vezirköprülüler Buluşması

Ankara’da Vezirköprülüler Buluşması

Ankara & Vezirköprü Platformu tarafından  Vezirköprü’nün tarihini, kültürünü sosyal yapısını tanıtmak amacıyla her ay düzenlenen “Vezirköprü Tarihi ve Kültürü ile Başkent’te” etkinliğinin bu ayki programını Ankara’da değişik üniversitelerde okuyan Vezirköprü’lü öğrenciler hazırlayıp sundu.

Ankara & Vezirköprü Platformu tarafından Ankara’nın kültür merkezi Altındağ Hamamönü Kabakçı Konağı’nda Vezirköprü’nün tarihini, kültürünü sosyal yapısını tanıtmak amacıyla her ay düzenlenen “Vezirköprü Tarihi ve Kültürü ile Başkent’te” etkinliğinin bu ayki programını Ankara’da değişik üniversitelerde okuyan Vezirköprü’lü öğrenciler hazırlayıp sundu.

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi Büşra Yaman ve Şeyda Akgül’ün sunuculuğunu yaptığı programda, Ankara & Vezirköprü Platformu Başkanı Murat Gülşen:

-Üç yıldır Yönetim Kurulu üyelerimiz ile birlikte Ankara’da hemşerilerimizin yaşamına dokunur işler yapmak için gayret gösteriyoruz. Amacımız ilçemizi bilinir, tanınır yapmak. Bu arada Ankara’da okuyan Vezirköprülü öğrencilerimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ankara’daki hemşerilerimiz de sağolsunlar bizlere bu konuda yardımcı oluyorlar. Dedi.

Programa Vezirköprü’den giderek katılım sağlayan Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altıner  yaptığı konuşmada;

-Uzun zamandır Ankara & Vezirköprü Platformu’nun etkinliklerine katılmak istiyordum, nasip bu güne imiş. Özellikle öğrencilerin hazırladığı programa katılmış olmaktan da ayrıca mutlu oldum. Yaklaşık bir yıldan beri Vezirköprü’de görev yapıyorum. Bu süreç içerisinde isminde ‘Vezir’ ve ‘Köprü’ bulunan bir ilçede görev yapmak benim için çok güzel. “Vezir” i izah etmeye zaten gerek yok, “Köprü” ise bende, hizmete köprü, gönüllere köprü, sevgiye saygıya köprü gibi çağrışımlar yapıyor. Bu arada öğrenci arkadaşların heyecanını görünce üniversite yıllarıma gittim. Gurbette ilçemiz öğrencilerinin hemşerilerimiz tarafından sahiplenilmesi çok güzel.. Bu birlikteliğiniz hep devam etsin. Dedi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Abdullah Hazır, Osman Tangaloğlu, halen değişik üniversitelerde eğitim gören Cihan Koç, Kadriye Doğan, Hakan Erdemir, Ercan Koral, Dilek Kurutaş, Rümeysa Yıldırım, Fatma Ak, Abdullah Kunduz, Nuh Yılmaz, Ayşenur Dönmez, Elif Karagüzel, Muhammet Ünlü, Ramazan Ünal, Satu Şener, Berat Kandıra ve diğer öğrenciler tarafından hazırlanan programda Vezirköprü manileri, şiirler, Vezirköprü’ye özgü deyimler, slaytlar okundu, gösterildi. Programda ayrıca geçen yıl Vezirköprü’yü ziyaret eden Ardahanlı Ozan Selahattin Dündar, kendi bestelediği, Vezirköprülü Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in sözlerini yazdığı “Öl Desen Ölmez miyim” adlı eserini seslendirdi. Araştırmacı Yazar Songül Dündar’da geçen yıl gittiği Vezirköprü ile ilgili izlenimlerini anlattı.

Programa Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altıner, Başbakanlık Genel Müdür Yardımcısı Bekir Keleş, Ankara & Vezirköprü Platformu Başkan Yardımcısı, Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri, Prof. Dr. Hayrettin İvgin, Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişi Ahmet Şener Seven, Albay Recep Çalışkan, Kızılcahamam Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Hayrettin Yılmaz, Milli Güreşci Erol Fidan, TRT Sanatçısı Arslan Akyol, Yerel Yönetim Uzmanı Yakup İba, Ankara & Vezirköprü Platformu Yönetim Kurulu üyeleri Zekai Korol, Hüseyin Semercioğlu, Orhan Dağ, Yunis Kuzu, Ufuk Keskin, Sait Arslan, Mustafa Yörür, Ankara Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri, Alanşeyh Köyü Dernek Başkanı Hikmet Abacı, Osman Nuri Bolat ve kalabalık bir davetli gurubu katıldı.

Düzenlenen program; birlikte çekilen fotoğraf sonrası, öğrenciler tarafından misafirlere ikram edilen lokum ile sona ererken Ankara’da yaşayan Vezirköprülüler yaşadıkları güzel anlardan sonra Ankara Hamamönü’nün kültür kokan sokaklarında bir süre de ayakta sohbet ederek güzel bir gece yaşadıktan sonra anılarıyla ayrıldılar.

Share
937 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?