logo

Anlamadıklarımız..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Arazi toplulaştırma itirazlarının kastı aşacak bir hale geldiği olaylardan sonra hatırlarsanız AKP Samsun İl Başkanı ile birlikte DSİ yetkilileri Vezirköprü’den giden temsilcilerle birlikte toplantı yapmış ve önümüzdeki yıla kadar tapularını düzeltmeleri için süre tanımışlardı.
Yaklaşık 1 ay kadar önce de vatandaşlara tebliğ gönderilerek Ağustos ayına kadar tarlalarında ürün bırakmamaları istenmişti. Yani vatandaşlar tarlalarını ekecek, ancak ağustos ayından önce boşaltmış olacaklardı.
Bu anlaşmalara karşın neden geçtiğimiz hafta arazi toplulaştırma işine yeniden başlandığını anlamadım.
Daha önce Yağınözü Mahallesi sakinleri de itiraz etmişler, sonuç alamamışlar ve arazi toplulaştırma işi devam etmişti. Bugün görüştüğümüz Yağınözü sakinleri “biz toplulaştırmadan memnunuz, baştan bize böyle anlatılmamıştı” diyorlar.
Umarız ileriki zamanlarda Adatape ve diğer mahallelerden de aynı memnuniyeti duyarız.

Büyükşehir Yasasıyla birlikte köylerin tüzel kişilikleri ortadan kalkmış, köyler mahalle olmuş, köy tüzel kişiliklerine ait olan malların bir kısmı ilçe belediyesine bir kısmı da büyükşehir belediyesine devredilmişti.
Şimdi kırsal mahalle olan bu köylerimizin daha önce sahip oldukları haklar geri veriliyor. Ancak köy tüzel kişiliklerine ait olan mallar gitti.
Eskiden olduğu hale gelen köylerimizin isimlerinden (mahalle olmalarından) başka değişen neleri oldu? Anlamadım.

Vezirköprü’de trafik her zamankinden daha iyi değil. Hatta bazı bölgelerde eskisinden daha kötü durumda olduğu ortada. Buna rağmen tek yönlü yol uygulaması başta olmak üzere yapılan düzenlemelerin oturmaya başladığı ve trafiğin iyiye gittiği iddia ediliyor.
Kamyon ve traktörlerin hatta tırların saat gözetmeksizin ilçe merkezinde gezebildiği Vezirköprü’de arada sırada yapılan kontroller dışında neyin değiştiğini biz mi görmüyoruz acaba?
Tek yönlü yol uygulamasında her yola girdiğimizde karşımızdan gelen araçları gören sadece biz miyiz?
Özellikle akşam saatlerinde trafik ışıklarının bulundukları bölgelerde yaşanan uzun kuyrukların sebebini ne olarak görüyorlar, merak ediyorum?
Kısacası, yapılan bu düzenlemelerin neresinin oturmaya başladığını, hangi kuralın ilçede uygulandığı ben anlamadım.

HATIRLATMA
Yeni hastanenin kavşağında yapılan ışık düzenlemesi için de birçok olumsuz eleştiri geliyor. Bunların başında Havza istikametinden gelen yüklü büyük araçların nasıl duracağı, duramazlarsa meydana geleceklerden kimin sorumlu olacağı var.
Vatandaşlar, bu yol güzergahı boyunca mantıklı bir EDS sistemi kurulmasından yana duruyorlar.
Ayrıca Esentepe kavşağındaki trafik ışığının hiçbir yerde olmadığı kadar uzun olduğu eleştirileri de cabası.

Share
35 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...