logo

Anlamadıklarımız..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Arazi toplulaştırma itirazlarının kastı aşacak bir hale geldiği olaylardan sonra hatırlarsanız AKP Samsun İl Başkanı ile birlikte DSİ yetkilileri Vezirköprü’den giden temsilcilerle birlikte toplantı yapmış ve önümüzdeki yıla kadar tapularını düzeltmeleri için süre tanımışlardı.
Yaklaşık 1 ay kadar önce de vatandaşlara tebliğ gönderilerek Ağustos ayına kadar tarlalarında ürün bırakmamaları istenmişti. Yani vatandaşlar tarlalarını ekecek, ancak ağustos ayından önce boşaltmış olacaklardı.
Bu anlaşmalara karşın neden geçtiğimiz hafta arazi toplulaştırma işine yeniden başlandığını anlamadım.
Daha önce Yağınözü Mahallesi sakinleri de itiraz etmişler, sonuç alamamışlar ve arazi toplulaştırma işi devam etmişti. Bugün görüştüğümüz Yağınözü sakinleri “biz toplulaştırmadan memnunuz, baştan bize böyle anlatılmamıştı” diyorlar.
Umarız ileriki zamanlarda Adatape ve diğer mahallelerden de aynı memnuniyeti duyarız.

Büyükşehir Yasasıyla birlikte köylerin tüzel kişilikleri ortadan kalkmış, köyler mahalle olmuş, köy tüzel kişiliklerine ait olan malların bir kısmı ilçe belediyesine bir kısmı da büyükşehir belediyesine devredilmişti.
Şimdi kırsal mahalle olan bu köylerimizin daha önce sahip oldukları haklar geri veriliyor. Ancak köy tüzel kişiliklerine ait olan mallar gitti.
Eskiden olduğu hale gelen köylerimizin isimlerinden (mahalle olmalarından) başka değişen neleri oldu? Anlamadım.

Vezirköprü’de trafik her zamankinden daha iyi değil. Hatta bazı bölgelerde eskisinden daha kötü durumda olduğu ortada. Buna rağmen tek yönlü yol uygulaması başta olmak üzere yapılan düzenlemelerin oturmaya başladığı ve trafiğin iyiye gittiği iddia ediliyor.
Kamyon ve traktörlerin hatta tırların saat gözetmeksizin ilçe merkezinde gezebildiği Vezirköprü’de arada sırada yapılan kontroller dışında neyin değiştiğini biz mi görmüyoruz acaba?
Tek yönlü yol uygulamasında her yola girdiğimizde karşımızdan gelen araçları gören sadece biz miyiz?
Özellikle akşam saatlerinde trafik ışıklarının bulundukları bölgelerde yaşanan uzun kuyrukların sebebini ne olarak görüyorlar, merak ediyorum?
Kısacası, yapılan bu düzenlemelerin neresinin oturmaya başladığını, hangi kuralın ilçede uygulandığı ben anlamadım.

HATIRLATMA
Yeni hastanenin kavşağında yapılan ışık düzenlemesi için de birçok olumsuz eleştiri geliyor. Bunların başında Havza istikametinden gelen yüklü büyük araçların nasıl duracağı, duramazlarsa meydana geleceklerden kimin sorumlu olacağı var.
Vatandaşlar, bu yol güzergahı boyunca mantıklı bir EDS sistemi kurulmasından yana duruyorlar.
Ayrıca Esentepe kavşağındaki trafik ışığının hiçbir yerde olmadığı kadar uzun olduğu eleştirileri de cabası.

Share
13 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...
 • 2022 yılı için umutla bekliyoruz.

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Yeni bir yıla daha başladık. Her biri diğerinin ucuna eklenerek hızla geçiyor yıllar. İnsanoğlu bu uzun zaman diliminde sadece kendi dönemi varmış ve kendisi de hep olacakmış gibi bir çaba içerisinde. Düşününce bu çaba boş görünse de, bu çaba sayesinde medeniyet denen olgu bugünkü hale geldi. Yıllar içerisinde eski yıllarını arar hale gelen Vezirköprü'nün yıllardır en büyük beklentisi eskisi gibi bir KÖPRÜ haline gelebilmek, bunun için gerekli çalışmaları tamamlayabilmek. Vezirköprü'de 2022 yılı içerisinde de beklentilerimiz var. Bu yıl uzun ...
 • HARİKA BULUŞLAR

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Bizim aklımıza ve buluşlarımıza, doğrusunu söylemek gerekirse kimse akıl erdiremez. Bazılarını örneklemek istersek şöyle sıralayabiliriz; - Şeker fabrikaları satılırken sesi çıkmayanlar, şekerin kilosu 10 lirayı aşınca mahalle bakkalına çıkışıyor, - Tarım ülkesi olan memleketimize devlet tarım yerine beton müteahhitlerini desteklerken uyuyanlar fırından ekmeği alırken fırıncıya efelenenler, - Et kombinaları, et-balık kurumu gibi kurumlar elden çıkarılırken seyredenler, kasaptan et alırken kasaba sitem edenler. - Fabrikalar...