logo

Arazi Toplulaştırmada yine GERGİNLİK!.. Bu kez ADATEPE’de..

Arazi Toplulaştırmada yine GERGİNLİK!.. Bu kez ADATEPE’de..

Çarşamba günü DSİ Arazi toplulaştırma yetkilileri tarafından Adatepe Mahallesi’nde başlatılan arazi toplulaştırması çalışmaları başlayınca tepkiler Adatepe Mahallesi sakinlerine Vezirköprü Kaymakamlığı önünde oturma eylemi yaptırdı.

Önceki hafta Yağınözü Mahallesi’nde başlayan Arazi Toplulaştırma İşlemine itirazlar geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi’nde meydana geldi.
Arazi Toplulaştırılmasına itiraz eden Adatepe Mahallesi sakinleri mahallelerinde ekiplerin çalışmasına müsaade etmeyince başlayan olaylar şimdilik durduldu.
Geçtiğimiz Salı günü çalışmaya başlamak isteyen arazi toplulaştırma ekipleriyle Adatepe Mahallesi sakinleri arasında yaşanan arbede büyüdü. Jandarmanın araya girme çalışması sonuç vermedi. Çıkan arbedede jandarma ekipleri bazı Adatepe Mahallesi sakinini gözaltına alınca, olaylar gelişti. Burada vatandaşlar jandarmanın cop ve biber gazı kullanarak kendilerine müdahale ettiğini iddia ettiler.
Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz ile görüşmek üzere bazı Adatepeliler İlçe merkezine geldiler. Kaymakam Kudret Kurnaz’ın makamında olmadığını öğrenen vatandaşlar Ziraat Bankası’nın önünü trafiğe kapattılar. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ikna çalışmaları sonucunda yolu açan Adatepeliler Hükümet Konağı’nın önünde Kaymakam Kurnaz’ı beklemeye başladılar.

Milletvekili Yaşar
Bu sırada ilçemize geçtiğimiz hafta Perşembe günü gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ziyareti öncesinde Hükümet Konağı’nda bulunan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, aşağıya inerek vatandaşlara, “Kaymakam ile konuşacağını ve işlerin konuşarak halledilebileceğini” söyledi.
O sırada makamına gelen Kudret Kurnaz ile kısa bir görüşme yapan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, çalışmaların durdurulduğunu, kısa süre içerisinde DSİ’den ekiplerin geleceğini ve konuşabileceklerini söyleyerek ayrıldı.
Görüşmenin ardından gözaltına alına vatandaşların serbest bırakıldıkları öğrenildi.
Adatepe Mahallesi’ne uğrayarak burada da gerginliğin azaltılması için görüşmeler yapacağını söyleyen Bedri Yaşar’ın Hükümet Konağı’nın ayrılmasının ardından vatandaşlar DSİ’den geleceği söylenen ekibi beklemeye başladı.

Toplantıdan karar çıktı: YAPACAKLAR!..
Adatepe Mahallesi’nin arazi toplulaştırmaya karşı çıkışları ile başlayan olaylar sonrasında Hükümet Konağı’nda yapılan toplantının ardından vatandaşlar dağıldılar.
Arazi toplulaştırmasına karşı çıkan Adatepeliler Hükümet Konağı önünde Kaymakam Kudret Kurnaz, Samsun Jandarma Komutanı ve DSİ yetkilileri ile temsilcilerinin görüşmelerini bekliyorlardı.
Toplantıdan sonra köylülerine açıklamayı Bekir Teber yaptı. Teber:
– Öncelikli olarak şunu bilelim; bunu YAPACAKLAR. Ancak Gümüşhacıköy’e ve Boyabat’a isteyen 10’ar kişilik ekipler gönderilerek bu yapılacak işlemin yerinde görülmesi sağlanacak. Bu hafta Adatepe’de çalışma yapılmayacak. Herkesin ektiği tarlaların bir araya getirilmesi için yardımcı olunacak. Dedi.
Vatandaşlar tapusuz tarlaların bir araya getirilmediğini, yapılacak işlemlerin bu yüzden bir anlamı olmadığını iddia ederek, bu şekilde yapılacak bir toplulaştırmaya karşı olduklarını ifade ettiler.
Tartışmaların ardından vatandaşlar dağıldılar.

Share
7 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?