logo

Arazi Toplulaştırmaya karşı çıkan vatandaşlar Hükümet Konağı ve Vezirköprü Belediyesi’nin önünü trafiğe kapattı. Çıkan olaylarda 2’si polis çok sayıda vatandaş yaralandı. Samsun’da konuyla ilgili yeniden toplantı yapıldı. Belediye’nin camları kırıldı!..

Arazi Toplulaştırmaya karşı çıkan vatandaşlar  Hükümet Konağı ve Vezirköprü Belediyesi’nin  önünü trafiğe kapattı. Çıkan olaylarda 2’si polis çok sayıda vatandaş yaralandı.  Samsun’da konuyla ilgili yeniden toplantı yapıldı. Belediye’nin  camları kırıldı!..

Adatepe Mahallesi’nde Arazi Toplulaştırılması pazartesi günü yeniden başlayınca tepkilerde köylüler Hükümet Konağı ve Vezirköprü Belediyesi’nin önünü trafiğe kapattılar. Çıkan olaylarda Vezirköprü Belediye Başkanlığı binası saldırıya uğradı.

Vezirköprü’nün OVA kapsamına alınmasından sonra çıkan yasa ile yapılmasına başlanmak istenen Arazi Toplulaştırma işlemine Adatepe Mahallesi sakinlerinin tepkisi sürüyor.
Yağınözü’nde başlayan ve Adatepe’de bir süre önce eyleme dönüşen itirazlar, çalışmaların başladığı pazartesi günü yeniden alevlendi.
Bir süre önce mahallelerinde başlayan toplulaştırma işlemlerini durdurmak için Hükümet Konağı’nın önünü trafiğe kapatan Adatepe Mahallesi sakinleri tepkileri sonucu işlemlere bir süre ara verilmişti.

Pazartesi sabahı yeniden çalışmaya başlayan iş makineleri karşılarında yine Adatepe Mahallesi halkını buldu.

Köyde çözülemeyen problem yeniden Vezirköprü Merkez’e taşındı.
Pazartesi günü sabah saatlerinde Adatepe Mahallesi’nde çalışmaların yeniden başlaması nedeniyle duruma tepki gösteren vatandaşlar Kaymakamlık önünde toplanarak eylem yaptıktan sonra Vezirköprü Belediyesi önünde eylemlerini sürdürdüler.

Vatandaşlar, çalışmaların jandarma ve polis ekiplerinin gözetiminde yapıldığını iddia ettiler.
Bu sırada Adatepe Mahallesi’ne giriş çıkışların yasaklandığı ve öğrencilerin okula, vatandaşların ise tarlalarına giderek çalışmalarının engellendiği iddia edildi.

Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis ile görüşmek isteyen vatandaşların talepleri kabul görmeyince Belediye önünde gerginlik tırmandı.
Vatandaşlar Belediye Başkanı Sadık Edis’i protesto eden sloganlar attılar.
Belediye önünde toplanan vatandaşlarla polis ekipleri arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbedede polis biber gazı ve cop kullanmak zorunda kaldı. Vatandaşlar ellerine geçirdikleri malzemeleri Belediye’ye fırlattılar. Vezirköprü Belediye binasının ikinci katındaki camların bazıları kırıldı.
Olayların büyümesi üzerine jandarma ve Samsun’dan gelen Çevik Kuvvet ekipleri Belediye önündeki güvenlik tedbirlerini artırdılar.

Arazi toplulaştırma işlemi yapılacak olan Adatepe Muhtarı ve beraberindeki 4 kişilik heyet Samsun’a giderek AKP İl Başkanı Arsan Aksu ile görüşmek üzere yola koyuldular. Bu sırada Belediye önünde vatandaşlar bekleyişlerini sürdürürken Vezirköprü Belediye’sinde yapılan toplantının sonucunu beklemeye başladılar.

Adatepe’de arazi toplulaştırma işleminin yeniden durduğunu öğrenen vatandaşlar traktörlerine binerek İlçe merkezinden ayrıldılar.

Yaklaşık 7 saat süren olaylar sona erdi.
Olaylar sona erdikten sonra Vezirköprü Belediyesi’nde Kaymakam Halid Yıldız, Belediye Başkanı Sadık Edis, Jandarma Alay Komutanı Albay Ömer Ersever ve Samsun Emniyet Güvenlik Şube Müdürü Akın Sağlam olayları değerlendirmek için toplantı yaptılar.

Gözaltılar var
Yaşanan olaylardan sonra Vezirköprü Cumhuriyet Savcılığı kamu malına zarar verdikleri gerekçesiyle olaylara karışan bazı vatandaşlar hakkında soruşturma başlattı.
Edinilen bilgiye göre; sayısı açıklanmayan bazı vatandaşlar hakkında açılan soruşturmalar sebebiyle sabaha karşı Adatepe’de bazı evlerde arama yapıldı.
Yapılan aramalarda bazı vatandaşların gözaltına alındığı, bazı vatandaşların ise aranmasına devam edildiği belirtiliyor.
Pazartesi günü akşam üzeri sona eren olaylar sebebiyle salı günü polis ekipleri Belediye binası çevresinde güvenlik tedbirlerini sürdürdüler.

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?