logo

ASLANLAR KAFESTE TİLKİLER ÇOBAN

ASLANLAR KAFESTE  TİLKİLER ÇOBAN

Biz Vezirköprü’lüler, “Samsun’da Vezirköprü’lü daire amiri yok. Vezirköprü’lüler Samsun’da herhangi bir kuruma gidince kendilerini garip ve sahipsiz hissederler” diye yakınırız.
Vezirköprü’lü değil ama;
En az Vezirköprü’lü kadar Vezirköprü seven, Vezirköprü’nün köylerini isim isim sayan,
Vezirköprü’nün hemen her köyünde en az birkaç tanıdığı olan Vezirköprü geçmiş kaymakamlarından efsane Kaymakam Sayın Şevket CİNBİR Samsun’da vali yardımcısı,
Sayın Şevket CİNBİR geçmiş Vezirköprü Kaymakamı olarak eğitime damgasını vurmuş, Cumhuriyet döneminde kız çocuklarının okumasında çığır açan bir kaymakam olmuştur.
Ortaöğretimde okumak isteyen köy kızlarının kalacağı yurt yok.
Köyleri gezen kaymakam CİNBİR’in Susuz köyünde, Akören köyünde okumak isteyen kız çocukları ağlayarak bacaklarına sarılıyorlar.
– Kaymakam amca, okumak istiyorum, babam beni okutmak istemiyor, okutsa da ilçede kalacak yerim yok. “Ne olur, beni okutun” diye ağlayan kız çocuklarının feryadına derman olmak için üç ay gibi kısa bir sürede “Zübeyde Hanım Kız Yurdu” adı altında onlarca Kız öğrencinin barınacağı kız yurdunu faaliyete geçiren adamdır Şevket CİNBİR.
Sayesinde okuma olanağına kavuşan Vezirköprü köy kızlarının adına şiirler yazdığı “Kafesteki Aslan” yöneticidir Şevket CİNBİR.
Esra EROL’la ATV televizyonunda saatlerce Vezirköprü’yü ve Vezirköprü’nün eğitim sorununu anlatan adamdır Şevket CİNBİR.
O dönemler yani 1990’lı yıllar, bende siyasetle uğraştığım için Vezirköprü’nün köylerini gezdiğimde hemen her köyünde Şevket CİNBİR’in izlerine rastlamak olanaklıydı.
Peki; 1990’lı, 2000’li yıllarda Vezirköprü’ de kaymakamlık yapanlar, Tayyar ŞAŞMAZ, Adem ARSLAN, Erol KARAÖMEROĞLU gibi değerli kaymakamlar, her biri değişik alanlarda Vezirköprü’ye hizmet vermişlerdir.
Zaman zaman geçmiş kaymakamların Vezirköprü’de yaptıkları hizmetlere bu köşede yer vermekteyiz.
Mesela şimdiki Sinop Valisi Sayın Erol KARAÖMEROĞLU’nun turizm alanında yaptığı hizmetler,
Sayın Adem ARSLAN’ın ilçenin kalkınması için yaptığı çalışmalar.
Şimdiki Tokat Valisi Sayın Ozan BALCI’nın eğitim konusundaki çalışmaları hiçbir zaman unutmayacaktır.
Ne yazık ki bizde tersine dönen çok fırıldak var.
Bana ait olmayan ve günün sözü olabilecek bir halk deyimi ile yazımı sonlandırıyorum.
– “Aslanı kafese koyup tilkiyi çoban yapıyorlar.”

Share
3 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?