logo

Atatürk Ölümünün 82.Yılında Saygı ve Özlemle Anıldı

Atatürk Ölümünün 82.Yılında Saygı ve Özlemle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 82.yılı nedeniyle ilçemizde de anma etkinlikleri düzenlendi

10 Kasım Salı günü düzenlenen anma töreni Kaymakam Kudret Kurnaz ve Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis’in Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı.

Çelenk sunumunun yapılan iki dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından anma töreni Ayşe Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Özgür Bostancı’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

Bostancı; “Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82.yıldönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için burada toplanmış bulunmaktayız.
Bugün O’nu anmak için sıradan bir gün değildir. Bugün, karalar bağlama günü hiç değildir. Bugün O’nu daha iyi anlamak, O’nu takip edebilmek, O’nun gibi ileri görüşlü ve vatansever olabilme günüdür.
“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen Mustafa Kemal Atatürk “‘bugün aramızdan ayrılmış, o çok sevdiği vatan topraklarının sinesine kavuşmuştur. Lakin O’nun fikirleri, hayal ve özlemleri, ilke ve gayreti, hedef ve arzuları yaşamaktadır. Kahraman Ecdadımız ile birlikte Kurduğu Cumhuriyet ve elde ettiği bağımsızlık O’nun bu vatana en büyük hediyesidir. Bu yüzden Atatürk asla ölmeyecek, kalplerde ve dimağlarda yaşamaya devam edecektir.
57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından 10 Kasımların önemi büyüktür.
Mensubu olduğu Büyük Türk Milleti’ni sonsuz bir aşkla seven ve kısacık yaşamı içine yüzyılları sığdıran Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamıştır. Onun “Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere. Türk milletine canımı vereceğim” sözü, milletini ne kadar çok sevdiğini göstermektedir.
O, hep milletine güvendi ve ona inandı. Tarihte büyük devletler kuran, tarihe yön veren, tarihi okumaktan çok yazmayı seven ve yüksek bir medeniyet seviyesine sahip olmuş Türk milletinin büyüklüğüne inanmış ve Türklüğü ile hep gurur duymuştur. Kahramanlık, vatan sevgisi, bilim ve fenne bağlılık, sanata değer verme gibi üstün özelliklere sahip Yüce Türk ulusunun, çağdaş dünya içinde yer alacağına inandı ve bunun için çabaladı. Kurtuluş Savaşı’nın ardından söylediği “En büyük davamız, en medeni ve gelişmiş, refah içinde bir millet olarak varlığımızı yükseltmektir.” sözü bunu kanıtlamaktadır.
Bugün, bizlere düşen görev, yüzümüzü geleceğe dönmek, utkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Bunun için, 10 Kasım’ları aydınlık geleceğimize yönelik atıl unlarımızın esin kaynağı haline getirmeliyiz. Onun hayalleri ile yaşamalı, ülkülerini yaşatmalıyız.
Bizler yaşadığımız coğrafyada yaşanan olayları, savaşları, milletimizi, bayrağımızı, bölünmez bütünlüğümüzü, egemenliğimizi ve istikrarımızı hedef alan hain girişimleri gördükçe Büyük Gazinin bizlere emaneti olan Cumhuriyet ve Bağımsızlığımızın önemini daha iyi anlıyor ve bu değerlerimizi koruma noktasında daha çok şuur kazanıyoruz.
Atatürk’ün “Cumhuriyeti biz kurduk; Onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz” sözü de bizlerin daima bu şuurda olmamız gerektiğinin bir ön görüsüdür. Hepimize düşen görev; çocuklarımızı, gençlerimizi ve toplumun her kesimini bu ülkü ile eğitmektir.
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 82.yıl dönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Ruhu şad olsun.” Dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından tören son buldu.

Share
44 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?