logo

Atık Getirme Merkezi Hizmete Başladı

Atık Getirme Merkezi Hizmete Başladı

Vezirköprü Belediyesi tarafından Şubat ayında başlanılarak Haziran ayında tamamlanan ve 14 farklı atık çeşidinin barındırılarak ülkeye geri kazandırılması amaçlanan Atık Getirme Merkezi hizmete girdi.
Vezirköprü Belediyesi’ne yaklaşık 100 Bin TL’ye mal olan ve çevredeki atıkların topluma geri kazandırılması amacıyla ilçemizin Çakırtaş mevkiinde 1657 m2 alan üzerine kurulan Atık Getirme Merkezi sayesinde atıklar artık doğada yok olmayı beklememiş olacak.
Konuyla ilgili olarak Vezirköprü Belediyesi Çevre Mühendisi Özlem Kaşçı geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığımız röportajda Atık Getirme Merkezi hakkında gazetemize önemli bilgiler verdi.
Atık Getirme Merkezi’nin Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden onaylı bir tesis olduğunu ifade eden Vezirköprü Belediyesi Çevre Mühendisi Özlem Kaşçı; “Atık Getirme Merkezi tesisimiz, kağıt, plastik, cam, metal, hacimli atıklar (oto lastik vb.) elektronik atıklar, giysi ve tekstil atıkları, ahşap atıkları, atık piller, florasan lambalar, atık ilaçlar ve bitkisel atık yağlar gibi 14 farklı atık türünü muhafaza edebilme kapasitesine sahip.
“Kullandığımız birçok şeyin atık olmadığını, bu dünyada doğal kaynaklarımızın sınırlı olduğunu da belirtmek isterim. Bu nedenle vatandaşlarımız ellerinden geldiği kadar duyarlı hareket ederek çevremizin kirlenmesine engel olabileceği gibi, geleceğe daha güzel bir hazırlık yapmak adına bu konuya hassasiyet göstermelerini bekliyoruz.”
“1.Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde toplanan atıklar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait Sıfır Atık Sistemine getirilerek kayıt altına alınıyor. Bu atıklar daha sonra ise yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca lisanslandırılan geri dönüşüm firmalarına teslim ediliyor.
Bu kapsamda vatandaşlarımız geri dönüşüme uygun olan atıklarını Vezirköprü Belediyesi’ni arayarak aldırabilirler. Ayrıca bölgelerinde bulunan geri dönüşüm kumbaralarına da atıklarını atarak çevre kirliliğinin önüne geçebilirler.”

“Vatandaşlarımız çarşıya, pazara giderken bez torba kullanmaları oldukça önemli. Bunun için de plastik poşetlerin hayatımızdan çıkması da şarttır. Doğal kaynaklarımızın tükenmesi sonucunda yeni bir kaynak arayışına geçeceğimizden üretimde sıkıntılar yaşanabilir. Bu da ekonomik olarak bizlere yansımakta.” İfadelerini kullandı.
Vezirköprü Belediyesi Çevre Mühendisi Özlem Kaşçı; “Vatandaşlarımız, atıklarını atık depolarına gönderebilmek için Vezirköprü Belediye’mizle iletişime geçebilir, ayrıca sosyal medya platformu İnstagram üzerinden de Vezirköprü Sıfır Atık kanalından bizlere ulaştırabilirler.” Dedi.

Share
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?