logo

Atık Pil Toplama Kutuları Kurumlardaki Yerlerini Alıyor

Atık Pil Toplama Kutuları Kurumlardaki Yerlerini Alıyor

Vezirköprü Belediyesi, Atık Pillerle mücadele için çalışma başlattı. İnsan sağlığına da birçok zararı olan pillerin toplanmasıyla ilgili olarak Vezirköprü Belediyesi tarafından çalışma başlatıldı.
Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan temin edilen Atık Pil Toplama Kutuları Vezirköprü Belediyesi’ne ulaşılarak kademeli olarak dağıtılmaya başlandı.
Konuyla ilgili olarak gazetemize bilgi veren Vezirköprü Belediyesi Çevre Mühendisi Özlem Kaşcı; “Vezirköprü Belediyesi olarak çevreye duyarlı bir ilçe olduğumuzu gösterebilmek ve insan sağlığını koruyabilmek adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan temin ettiğimiz Atık Pil Toplama Kutuları belediyemize ulaştı.” Dedi.
Pillerin doğada yok olma sürelerinin yaklaşık 300 yılı bulduğunu da ifade eden Kaşcı; “Atık pillerin içerisindeki çeşitli kimyasal maddeler, vahşi çöp depolama alanlarından sulama sularına ve toprağa karışarak çevre kirliliğine neden olmakta.
Bu çalışma sayesinde atık pillerin geri kazanımı yoluyla doğal kaynakların verimli kullanımını artırmak için evlerinizde, iş yerlerinizde biriktirdiğiniz atık pilleri gerek belediyemizi arayarak gerekse de kendiniz getirerek belediyemize ulaştırabilir ve çevre kirliliğinin önüne beraber geçebiliriz.” Şeklinde konuştu.
Atık pillerin zararlarından da bahseden Kaşcı; “Atık piller Parastezi, ataksi, dişartri ve sağırlık gibi nörolojik bozukluklara, Merkezi sinir sisteminin tahribine ve kansere, Böbrek, karaciğer, beyin dokularının tahribine, Kromozomları tahrip edip sakat doğumlara neden olmaktadır. Bu yüzden lütfen bu konuya hassasiyet gösterelim. Unutmayalım ki atık piller asla çöp değildir.” İfadelerine yer verdi.

Share
61 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?