logo

Ayçiçeğinde borç erteleme olacak mı?

Ayçiçeğinde borç erteleme olacak mı?

Vezirköprü’nün önemli gelir kaynaklarından olan Ayçiçeği’nde bu yıl istenen verim alınamadı. Sebebi yağış ve hastalık..

Vezirköprü’de ayçiçeği alımı sona doğru yaklaşıyor.

Yılda ortalama 26 bin ton ayçiçeği ürünü alınan Vezirköprü’de ayçiçeği çok önemli bir gelir kapısı.

Hem üretici hem de esnaf açısından önemli miktarda gelir elde edilmesine neden olan Ayçiçeği bu yıl 1650 lira ila 1675 lira arasında alıcı buldu.

Ancak üretici bu yıl üst üste yaşadığı sorunlar nedeniyle halinden memnun değil.

Baharda yağan yağmur sonrasında gelen mildiyö hastalığı ve sonrasındaki kuraklık nedeniyle verimin oldukça düştüğünü belirten üreticiler, geçen yıl istedikleri ancak onaylanmayan Borç Ertelenmesinin bu yıl tekrar gündeme gelmesini istiyorlar.

Geçtiğimiz yıl komşu Havza’da Borç Ertelemesi olmuş, ancak daha düşük verim alan Vezirköprü’de borç erteleme uygulaması yapılmamıştı.

İlçemizde üreticinin iddiasına göre dönüm başına 250-300 kilogram ayçiçeği alınıyor. Bunun üzerine çıkılsa da genellikle alınan verim bu aralıkta. Ancak bu yıl yaşanan yağış, hastalık ve kuraklıktan sonra ilçe genelinde dönüm başına 100-150 kilogram ayçiçeği ancak alındı. Buna bahar aylarındaki yağıştan sonra bozulan tarlalara yeniden yapılan ekimi de katarsak ayçiçeği üreticisi istediği kazancı elde edememiş oluyor.

Karadenizbirlik Vezirköprü Müdürü Fenni Çiftçi:

– İlçemizde bu yıl mildiyö ve yağışlardan kaynaklı verim azlığı yaşandı. Bazı tarlalarda dönüme 70-80 kg.a kadar verimin düştüğünü gördük. Vezirköprü’de 80 bin dönüm ayçiçeği üretimi yapılıyor. Bu yıl 120 bin ton civarında ürün bekleniyor. Dedi.

Vezirköprü’de daha önceki yıllarda 24-26 bin ton civarında ayçiçeği alındığı biliniyor.

Bu şekilde bakıldığında ilçenin verim düşüklüğünden kaynaklı zararı yaklaşık 20 milyon lira civarında.

Tarımın en büyük gelir kaynağı olduğu Vezirköprü’de, en önemli gelir kaynaklarından biri olan ayçiçeğindeki bu gelişme sebebiyle ‘borç erteleme’ daha önemli bir hale geliyor.

Vezirköprü ekonomisi için düşünüldüğünde 20 milyon lira gibi paranın ilçe ekonomisine katılmaması bir çok alanda ekonomik darlık yaratacaktır. Borç Erteleme yapıldığında ayçiçeği primi alınmadığı için gelir kaybı yaşanacağı iddiaları için ise üreticiler:

– Elimizde ayçiçeği olmazsa neyin primini alacağız? yorumunu yaptılar. Ayçiçeğinde bilindiği gibi teslim edilen ürün üzerinden ton başına 400 lira prim alınıyor. Üreticiler, “Karadeniz’de fındık için yer yerinden oynuyor. Biz de Tarım Kredi ve Ziraat bankası başta olmak üzere tüm banka borçlarına bir yıl erteleme yapılmasını bekliyoruz.” Diyorlar.

Share
2014 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?