logo

Aynı gün ziyaretler..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Kar yağışının zevkle seyredildiği günleri yaşıyoruz.
Uzun süren kuraklıktan sonra, yağan kar her kesimde mutlulukla karşılandı.
Pandemi sürecinin yaşandığı ve gerek sağlık gerekse ekonomik olarak vatandaşların zor dönemler geçirdiği günlerde biraz olsun rahatlatan bir yağış oldu.
Geçtiğimiz hafta Vali Zülkif Dağlı ve İYİ Parti’lilerin Vezirköprü’deki aynı güne denk gelen(?) ziyaretleri gündemde yer aldı.
İYİ Parti ekibinin Samsun’da yapacağını duyurduğu 3 günlük ziyaretin bir parçası olarak İlçemize gelmesi, hem Adatepe’deki gazi Sinan Bayır ve ailesi için yapılacak evin temelini atması, hem de ilçede esnafın söylediklerini dinlemesi açısından önemliydi.
Vali Dağlı’nın ziyareti ise hızlandırılmış olarak Vezirköprü turu oldu. Atılan bu turdan Vezirköprü adına ne çıktığını Vali’yi takip eden basın mensuplarının öğrenmesi mümkün olmadı. Nerede ne fısıldadığı üzerine Vezirköprü’de yine aynı şekilde fısıltılar dolaşmaya başladığında göreceğiz. Burada özellikle eski hastane binasının kullanımı ile ilgili olarak çalışma yapılacağını söylemesi Vezirköprü adına önemliydi.
Samsun’dan Vezirköprü nasıl görünüyor (ya da görünüyor mu?) bilemiyoruz ama eski hastanenin ne olacağı ilçe için önemli yer tutuyor.
Vezirköprü’de hastanenin yeni ve merkezden uzak bir yere taşınması, devamında yapılan çalışmalarla küçük sanayi ve karma sanayinin de Avdan tarafına yapılacak olması merkezde ticareti olumsuz etkiledi, etkileyecek.
İlçenin geniş alana yayılması inşaat açısından önemli olsa da, vatandaşın yakın zamana kadar gündeminde olmayan yeni masraf kalemlerini çıkarması açısından farklı bir yer tutuyor.
Her zaman kötüye yönelik beklenti sahibi olmaya alışmış Vezirköprü halkının söylemlerinden anlıyoruz ki, buraya yapılacak olası bir konut yapılaşması en son istek.
Daha öncesinden Vezirköprü için ciddi ve farklı bir yatırım alamamış olmak vatandaşın gözünde karamsarlık yaratıyor.
Bununla birlikte Vali Dağlı’nın eski hastanenin yeri için çalışma yapılacak açıklaması yeni hastanenin yerinin kesinleşmesinden hemen sonra ortaya çıkan bir tartışmayı da yeniden alevlendirdi.
Burası için Sağlık Bakanlığı devreye girerek yine sağlık hizmetlerinde kullanılabilecek bir tesis oluşturması beklentisinin ağır bastığını görüyoruz. Kadın Doğum Hastanesi gibi, fizik tedavi hastanesi gibi beklentiler dillendiriliyor.
Tabi iktidarın oluşturduğunu söylediği ‘yeni Türkiye’ kapsamında burası ne şekilde kullanılacak kestirmek zor.
Bugün şunu söyleyebiliriz sanırım. Eğer halka rağmen kullanılmayacaksa, Vezirköprü halkının işine yarayacak ve ilçede canlılığı sürdürecek bir alanda kullanılması şart.
Umarım, Vezirköprülülerin talepleri yağan karın altında kalmaz.

Share
51 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?
#

Aynı gün ziyaretler..” için 1 yorum

 1. Köprülü : diyor ki:

  Güzel bir konuya değinmişsiniz öncelikle teşekkür ederim. İlçede organize sanayii olmaması ekonomik hareketliliğin olumsuz şekilde etkilemektedir.Durum böyle iken yeni hastahane ve Ağız Diş sağlığı merkezden 5 km dışarıya taşındı en az 400 personel merkezden uzaklaştı,Endüstri Meslek Lisesi (800 öğrenci )ve İmam Hatip Lisesi erkek bölümü (800 )öğrenci okulları dışarı Hıdırlık mahallesine taşındı ve merkezdeki lokantacısı tostçusu,dürümcüsü,çiğ köftecisi,marketi, bakkalı ne yer diyen düşünen yok bu insanlar taş mı yesin,hal böyle iken bir de belediye Esentepe tır garajına taşınacak deniyor, şehrin merkezinin ölüme sessizliğe terk edilmesi demek olur bu durum,Aman belediye merkezden uzaklasmaşın İtfaiyenin karşısı müsait yeni bina yapılacaksa orası olsun.Eski hastahane binası fizik hastahanesi,kadın doğum veya çocuk hastahanesi olabilir veya 4 yıllık bir sağlık bölümü olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...