logo

Babadan öğrendiği bakırcılık mesleğini 40 Yıldır Sürdürüyor

Babadan öğrendiği bakırcılık mesleğini 40 Yıldır Sürdürüyor

İlçemizde genç neslin yeteri kadar ilgi göstermediği bakırcılık mesleği son dönemlerini yaşıyor.
Gerek sanayileşme, gerekse fabrikalaşmanın bakırcılık mesleğini öldürmeye başladığı son dönemlerde Vezirköprü’de kalan 6 ustadan biri olan 60 yaşındaki Şakir Temizer mesleğinin son zamanlarını yaşadığını ifade etti.
Baba mesleği olan bu işi 40 yıldır sürdürdüğünü ifade eden Temizer; “Bakırcılık çalışana çok imkânların olduğu bir meslek. Bakırı kalaylayarak Kazan, tava, sini gibi birçok malzeme elde ediyoruz. En büyük sıkıntımız bu meslekte çırak yetişmemesi. Aslında gençlerin yapabileceği bir sanat ama gençler bu meslekte çalışmak istemiyorlar.” Dedi.
Bakır en güzel madendir diyen bakırcı ustası Şakir Temizer; “Vezirköprü’de bende dahil olmak üzere bu işi yapan 6 esnaftan hiçbiri 40 yaşın altında değil. Aslında bakırcılık mesleği gençlerin yapabileceği bir iş.” Şeklinde konuştu.
Temizer; “Bu meslek bana göre son dönemlerde altın çağını yaşıyor. Çevre il ve ilçelerden Türkiye’nin hatta dünyanın çeşitli yerlerinden bile talepler geliyor.” Dedi.
Mesleğe talebin olduğunu ancak herkesin rağbet göstermediğini de sözlerine ekleyen bakırcı ustası Şakir Temizer; “Bu mesleğe istek var ama, bizlerden başka yapan yada yapabilecek olan insan yok. Bunun da en büyük nedeni zor bir meslek olduğu için bu mesleği yapmak isteyen insan da kalmaması. Ben bu mesleği gücümün yettiği kadar devam ettireceğim.” İfadelerini kullandı.

Share
36 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?