logo

Bakan Pakdemirli, Samsun çiftçisine müjdelerin verildiği telekonferans toplantısı yaptı. Bafra’ya Sera İhtisas Bölgesi, Vezirköprü’ye süpürge dikim evi..

Bakan Pakdemirli, Samsun çiftçisine müjdelerin verildiği telekonferans toplantısı yaptı. Bafra’ya Sera İhtisas Bölgesi, Vezirköprü’ye süpürge dikim evi..

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile Samsun ili tarım sorunlarının görüşüldüğü telekonferans toplantısı yapıldı.
Toplantıda Vezirköprü’deki arı kovanı ve 5 adet Süpürge Dikimevi müjdesini veren Bakan Pakdemirli,
Bafra’ya ise tarıma dayalı Sera İhtisas Bölgesi yapılacağını söyledi.

Samsundaki tarımla ilgili tüm sivil toplum kuruluşları, üretici birlikleri, ziraat odası başkanları, samsun AK Parti milletvekilleri, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı, Samsun İl Tarım Müdürü ve Samsun Valisi’nin katılım sağladığı telekonferans toplantısı Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli başkanlığında bir araya geldi. Toplantının koordinatörlüğünü Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan yaptı.
Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan KAYA ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ziya Değerli bu toplantıyla Vezirköprü adına katıldılar.
Samsun’daki tarım orman sektör temsilcileri ile bir araya gelen Pakdemirli, toplantıda yaptığı konuşmada, dünya olarak oldukça zorlu bir süreçten, zorlu bir imtihandan geçtiklerini belirterek, Türkiye’nin bu süreçteki en büyük şanslarından birinin süreci büyük bir fedakarlıkla yöneten sağlıkçı ve çiftçilerin bulunması olduğunu söyledi.

Hasat zamanından önce fiyatları açıklayacağız
Bakanlık bütçesinin yüzde 54,5’ini çiftçilere, yani tarımsal desteklere ayırdıklarını dile getiren Pakdemirli, “Artan maliyetler karşısında bu yılı da doyurucu fiyat politikası ile telafi edeceğiz. Hasat zamanından önce fiyatları açıklayacağız. Kimse merak etmesin. Siz ekmeye, biçmeye, alın teri dökmeye devam edin. Siz üretin ürününüz tarlada, serada, etiniz, sütünüz ise elinizde kalmayacak. Gerekirse devlet olarak biz alacağız” dedi.
Pakdemirli, Samsun’un üretim karnesinin iyi olduğunu ifade ederek, “Samsun 3,1 milyar lira hayvansal üretim değeri ile Türkiye’de 21. sırada, 4,6 milyar lira bitkisel üretim değeri ile de 11. sırada bulunuyor. Son 17 yılda hayvansal üretim değeri de yaklaşık 8 kat ve bitkisel üretim değeri de 5 kat arttı. Böylece Samsun’umuz toplam 7,7 milyar liralık tarımsal üretim değeri ile Karadeniz Bölgemizin tarımsal üretim üssü olmuştur. Bu dönemde 9,5 milyar lira tarımsal destek verdik ve yatırım yaptık. Kırsal kalkınma desteklerimiz kapsamında bin 156 proje için toplam 177 milyon lira hibe desteği ödedik. ” Dedi.
Vezirköprü’ye müjde olmadı..
Samsun için müjdeleri olduğunu da belirten Bakan Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü
“Samsun’a bu yıl içerisinde 7 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu daha kazandırmış olacağız. Yine bu yıl Samsunlu vatandaşlarımızın kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlere ulaşması için Samsun’da 4 adet Tarım Kredi Kooperatif Marketi kuracağız. Ekonomik durumu zayıf olan 10 ailemize, 100 ton beyaz şapkalı mantar kompostu dağıtacağız. Tarımın Sultanlarıyla Bal ve Polen Üretimi Projesi Kapsamında 19 Mayıs, Salıpazarı, Havza, Vezirköprü ilçelerimizde kırsalda yaşayan 60 kadın çiftçimize 10’ar adet arılı kovan dağıtımı yapacağız. Vezirköprü ilçemizde 5 adet Süpürge Dikim Evi kuracağız. Arı yetiştiricilerimize ana arı ve arı sütü üretimi için 1,1 milyon liralık malzeme ve ekipman desteği vereceğiz. İsrail sazanı ile mücadele kapsamında kullanılmak ve kooperatifleri güçlendirmek maksadıyla, 1,4 milyon liralık malzeme temin edeceğiz. Manda ıslahı ve verimliliğin arttırılması maksadıyla, ekipman alımı ve uygulama giderleri için 1,5 milyon liralık destek sağlayacağız. Meralarda verim ve kaliteyi arttırmak maksadıyla, yaklaşık 1,5 milyon lira maliyetle 895 ton kilogram gübre uygulaması yapacağız. 5 dekar alanda, yıllık 5 bin ton turşu yapım kapasiteli, 2 bin metrekarelik kapalı fabrika kurulması için yaklaşık 1,9 milyon lira destekleme yapacağız. Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında, 21 ton ayçiçeği ve kuru fasulye tohumu ile bin 670 paket dane mısır tohumu dağıtacağız. Yem bitkileri ekiliş alanlarını artırma, üretimi çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi maksadıyla, çiftçilerimize yaklaşık 2,2 milyon lira maliyetle, 220 ton yem bitkisi tohumluğu dağıtacağız. 4,1 milyon liralık bütçe ile takribi 9 bin dekar alanda mera ıslah çalışması yürüteceğiz. Gelir seviyesi düşük bireyleri modern ve yeni örtü altı yetiştiricilik tekniği ile buluşturmak maksadıyla 100 üreticimiz için 100 adet tam sistemli modern sera kuracağız. Doğduğum Yerde Doymak İstiyorum Projesi kapsamında, çiftçi ve üreticilerimizin istifadesine sunulmak üzere, 10,8 milyon lira değerinde ekipman alımı yapacağız. Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı 13. Etap kapsamında evrak eksiği olmayan bütün projeleri kabul ettik. Hibe almaya hak kazanan ve toplam yatırım tutarı yaklaşık 23,2 milyon lira olan 29 projeyi hayata geçiriyor olacağız. IPARD hibeleri kapsamında 8. Başvuru Çağrısında, yatırım miktarı 53 milyon lira ve hibe miktarı 20 milyon lira olan toplam 10 proje başvurusu aldık. Bu projelerinizin de değerlendirme sürecine hiç vakit kaybetmeden başladık.” Diyen Bakan Pakdemirli:
19 Mayıs Barajı isale hattı, Çarşamba Ovası 2. Kısım Yüzeysel Drenajı, Bafta Ovası Sulaması 2. Kısım inşaatı ve Terme İlçesi okullar bölgesi taşkın zararlarından korumak için çalışma başlattıklarını kaydetti. Ancak Vezirköprü’de bekleyen Vezirköprü ve Duruçay Barajı sulamaları ile Kapaklıeşme, Gölçay ve Sırbaşmak barajları için açıklama yapmadı.
Bafra’ya Sera İhtisas Bölgesi
Konuşmasında ileri teknoloji seraları kurulacağını kaydeden Bakan Pakdemirli; “4,1 milyon TL bütçe ile 9 bin dekar alanda mera ıslah projesi yapacağız. 100 adet tam sistemli sera kuracağız. Bafra İlçesinde de 1 milyon 194 bin metrekare alanda tarıma dayalı sera ihtisas organize sanayi bölgesini kuruyoruz. Bin 200 kişiye istihdam sağlanacak.” Dedi.

Vali Kaymak’ın talepleri
Samsun Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Samsun Valisi Osman Kaymak’ın telekonferans sistemi ile yapılan bu görüşme esnasında; “ilimiz tarımı için büyük öneme sahip; Çarşamba Ovasındaki çoğalan fındık ekiminin sebze yetiştiriciliği lehine değişmesi amacıyla örnek çalışma olan 100 adet 1 dekarlık sera yapımı için gereken ödenek; Kenevir üretiminde lider olan ilimizde kenevir üretimini artırmak amacıyla Vezirköprü İlçemizi kenevirin merkezi oluşturma adına kenevirin işlenmesi daha değerli hale getirilmesi için Kenevir İşleme Tesisi Kurulması Projesine destek; 2020 ve 2021 üretim sezonunda değerlendirilmek üzere 14.000 dekar ayçiçeği, 3.000 dekar kuru fasulye, 10.000 dekar dane mısır ilave üretimi için 7.000 kg ayçiçeği tohumu, 24.000 kg kuru fasulye tohumu, 1670 paket dane mısır tohumu; Kavak ilçemizin de fındık üretimine izin verilen alanlara dahil edilmesini ve ilimize özgü küçük ölçekli tarımsal projelerde kullanılmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından ilimize ödenek tahsis edilmesini ve son yıllarda yaşanan afetlerde tarımda sigortasının önemini bir kez daha ortaya çıkarmış olup bu kapsamda ilimize TARSİM Bölge Müdürlüğünün kurulmasını talep etmiştir.” açıklaması yapıldı.

Share
242 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?