logo

Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü’ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek.
Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü’de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü.
Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü ‘ekmemeyi’ düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim.
Konuşmalarda bir karamsarlık hakim.
Herkes bu kışın zor geçeceğinden endişe duyuyor. (Bunda artan kömür fiyatlarının ve artacağı konuşulan doğalgaz fiyatlarının etkisi büyük)
Bu tarif edilen durum sadece Vezirköprü’de değildir. Ancak Vezirköprü zamanında atamadığı adımlar sebebiyle canlandıramadığı ekonomisi yüzünden birçok bölgeden daha zor bir kış geçireceğe benziyor.
İlçemizde ekonominin geliştirilmesinin yollarını yıllarca dile getirdik, pek azı yapılabildi, pek azı için de çalışmalar sürüyor.
Genel olarak yaşanan işsizlik, göç ve para girişi azlığı gibi yan dallarıyla birlikte Vezirköprü’nün en ciddi sıkıntısı olmaya devam edecek gibi.
Bunun aşılması için Organize Sanayi Bölgesi gibi insanların iş bulabileceği yatırım alanları açılması gerektiğini görmemiz bile on yıllarımızı aldı. Besi Organize söylendiği gibi bir istihdam yaratır mı bilmiyorum, ancak hayata geçmesini bekleyip göreceğiz. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, önümüzdeki yıl temelinin atılacağı ve tamamlanacağını söylüyor. İnanan da var, inanmayan da.
Oysa Kavak ve Havza’dan geçerken görünen değişim Vezirköprülülerin konuşmalarında yer alıyor.
Hemen herkes kısa sürede bu iki komşu ilçenin ilerleyişine tanıklık edeceğimizi söylüyorlar.
Yıllardır ‘Vezirköprü Ağır Ceza Mahkemesini ve peşinden cezaevini kaybedecek!’ söylemlerini duyduk. Birkaç yıldır bu sözler kesildi. Bugün Kavak’taki cezaevi inşaatı, sadece çalışacak personel sayısı bile konuşurken iştah kabartıyor.
Kimse cezaevi ile övünmez ama; Vezirköprü’de açık cezaevi yapılsın diye alındığı bilinen daha sonra ceviz dikilerek esprilere konu olan, bugün cevizlerinin bile ürün vermediği arazimizle baş başa, Kavak ve Durağan’daki cezaevlerini gıptayla seyrediyoruz.
Bunları düşününce Vezirköprü’nün siyasetçilerinin (sadece bugünkülerin değil, bu adımları atamayanların hepsinin) oldukları konumları, yaptıklarını ve yapamadıklarını yeniden ve yeniden masaya yatırılmasında fayda olduğunu düşünüyorum.
Geçmişinden ders almayan bir Vezirköprü’nün geleceğe umutla bakamayacağı da sadece bizim için geçerli bir söz olamaz.

Share
3 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...