logo

Başarı nasıl olur?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü – Havza arasında camı kırılanların kervanına bu hafta biz de katıldık.
Artık bizzat işin içindeki olarak şikayet edebilirim.
Sigortacımı aradım; “bu hafta onuncu kişi oldunuz” dediler.
Ben de dedim ki; “sizlerinde sigorta şirketleri olarak şikayetçi olmanız gerekir. En az bizlerin mağduriyeti kadar, sizlerin de zararı var. Belki, vatandaşın çektiği çileyi, gördüğü zararı dikkate almayanlar, büyük şirketlerin açacağı davayı kaybederse, sayenizde Vezirköprü de bir nebze düzgün yola kavuşabilir.”
Gerçi Vezirköprü’nün sıkıntılarını duyan kimse de yok.
Olsaydı, Yaklaşık 16 bin genci olan Vezirköprü’yü sınav merkezi yapmazlar mıydı?
Olsaydı, bu kadar insanı mağdur etmemek adına düzenleme yapılmaz mıydı?
Bununla birlikte Vezirköprü’den çıkan heyetler Üniversite kapısından başka bir yeri aşındırmadılar.
Orası da çözüm yeri değil zaten.
Çözüm nasıl mı olur?
İlçenin önde olması gerekenleri öne düşüp gerçekten işi üzerlerine alırlarsa olur.
İlçenin Kaymakamı, Belediye Başkanı, sivil toplum örgütleri bir araya gelip; önlerine düşecek siyasetçileri ile birlikte (sanırım seçim zamanlarında Vezirköprü Milletvekili olduğunu söyleyenlerden bir ya da birkaçı öne düşmeyi kabul ederler) sınavları yapan kurum olan ÖSYM’ye giderlerse, burada görüşme yaparlarsa sonuç alınabilir.
Nasıl Olur?
Bu hafta gazetemize gelen Esnaf Odası Başkanı İsmail Karadaş gibi, manifaturacılar odası başkanı Önder Erdem gibi, Esnaf Kefalet Başkanı Şakir Demirkan gibi, eğitim ile ilgili olduğunu bir kez daha gösteren Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Bünyamin Kamçi gibi ilgi gösteren sivil toplum kuruluşlarının sayılarının artması ile olur.
Yoksa kendilerini bir kabuğun içerisine sokmuş, kafalarını kuma gömmüş, sadece kendileri için çalışanlarla Vezirköprü makus talihini yenemez.
Evet, ilçede birlik olmak gerekir.
Lafa gelince mangalda kül bırakmayanların, iş yapmaya gelince de ilçe adına herkesle bir araya gelebilmeleriyle birlik sağlanır.
Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis, kampanyamızın da ilgi görmesiyle yeniden gerekli yerlerle yazışmaları başlattığını açıkladı.
Ciddi anlamda yapılan ilk girişim belki de bu olacak.
Veziköprü’de dolaşırken özellikle esnafın konuya duyarlılığın artarak devam ettiğini görmek mümkün.
Ancak, kampanyaya ses verenler kadar sesi kısılmış olanların da ilçe tarihinde yer alacakları muhakkak.

Share
1696 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...
 • NASIL BİR DÜNYA?

  26 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Nasıl bir dünya'da yaşamak isterdim yada gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakılsın isterdim?...
- İslam'ı doğru anlatan din bilginlerinin çok olmasını isterdim. Mesela; - İslam dünyasında Arap şeyhlerinin Allah'ın bahşettiği petrolün üstüne çöreklenmesi yerine petrol dünyasında yaşayan her ferdin eşit pay alarak köle gibi değil özgür birer fert olarak yaşamasını isterdim. - Petrol zengini şeyhlerin, kralların Dünya zengini olarak 30, 40 hanımla evlilik yapmalarının önlenmesini isterdim. - İslam dinini yanlış (işlerine geldiği gibi) anlata...