logo

Başarılı öğrencilere Bilgisayarda yetişme olanağı Endüstri Meslek Lisesi’ne Bilgisayar Bölümü Açılıyor 9 Mayıs 1999 Pazar

Başarılı öğrencilere Bilgisayarda yetişme olanağı Endüstri Meslek Lisesi’ne Bilgisayar Bölümü Açılıyor 9 Mayıs 1999 Pazar

Haberi daha önce öğrenmiştik; bu işi izleyen ve olması için çalışan Hüseyin Şengün faksını gönderince Vezirköprü Yüksek Okula kavuşmamışsa da orta dereceli bir okulun; “Bilgisayar” bölümünün açılmasıyla bir nebze eğitim gelişmesi sağlanmış oluyordu, hem de henüz yeni hükümet kurulmadan.
İlave yapılan, 29 Endüstri Meslek Lisesinden 7’sine Bilgisayar bölümü açılması kararlaştırılmış, okul yöneticileri bilhassa okulun soyadı gibi Çalışkan müdürü sayesinde bunun biri ilçemize verilerek Vezirköprü bu eğitim olanağını kazanmış oluyordu.
Vezirköprü Endüstri Meslek Lisesi, 1960’lı yıllarda (birçok okulun açılışının ana binası olan, halen Halk Eğitim Müdürlüğü binası) nda Sanat Okulu olarak açılmış, sonradan Endüstri Meslek Lisesi adını alarak yeni binasına taşınmıştır.
20 yıllık öğretmen, 14 yıllık yönetici olan Müdür Engin Çalışkan yönetiminde 34 öğretmen, 3 teknisyen, 500 öğrenciye eğitim vermektedir.
Okulun halen dört bölümü vardır: 200 öğrencili Elektrik, 100’er öğrencili tesviye, mobilya-dekorasyon ve metal işleri bölümlerine ek olarak 1999-2000 ders yılında faaliyete geçecek Bilgisayar Bölümü ile beş branşı olacak.
Okula ilköğretim okullarından mezun, Liseye gitmeye hak kazanmış öğrencilerden başarı sırasına göre; 80 öğrenci alınacak. Okulun halen 21 bilgisayarı var. Hatay’lı öğretmen Tamer Uçar yönetiminde öğrencilere bu dalda bilgi verilmektedir.
Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Engin Çalışkan sorumuzu şöyle yanıtladı:
-Okulumuz çağın gereği olan bilgisayar eğitimini bünyesine kazandırmıştır. Bilgisayar bölümüne başarı sıralamasına göre 80 öğrenci alacağız. Okula 7 milyarlık kumanda panoları geldi. Bu hizmetle ilçemiz çocukları çağın aracı olan bilgisayar dalında yetişmiş olacak, kolayca iş bulacaklar.

Mirza Çalışkan İlköğretim Okulunda Çalışmalar
Vezirköprü’de eğitim alanına yaklaşık yarım asırdır damgasını vuran rahmetli Mirza Çalışkan adına yapılan İlköğretim Okulunda az fakat başarılı bir okul kadrosu var. Müdürü yok, çalışkan bir müdür vekili var.
Okulun bahçesine 15 fıstık çamı, 6 köknar, 3 ortanca, 6 çiçek tarhı, 7 sedir, 6 akçalı taflan, 3 ateş dikeni, 3 karayemiş, 16 çınar, 670 ligutrum, 15 kızılçam dikilmesini sağlayarak yeşil bir alan haline getirdi.
Okulun müdür vekili Arslan Akgül, yardımcısı emeklilikten sonra orada görev alan Necip Sipahi.
Kadrolu 6, ikinci bölümde 2 öğretmeni var. 474 öğrencinin 184’ü taşımalı olarak köylerden geliyor. Okulun kütüphanesi var, dolabı yok. Öğrenci sayısına göre öğretmen de az.
12.05.1999 Anneler günü için yapılacak gecede, yöresel müzik topluluğu ile Samsun’lu sanatçı Canan Ay programlarının yer alacağı öğrenildi.
ÖSYM sınavı için Havza bile kalabalık oldu.
Vezirköprü’nün Yüksek Okuldan Yoksun Olmasının Kayıbı
Vezirköprü sevgisi taşıyanlar, ÖSS sınavlarının her yapılışında yürekleri (cız!) etmektedir.
Nasıl etmesin ki…
Bugün Kavak’ından, Çarşamba’sına, Havza’sından Boyabat’ına kadar her yerin yöneticileri, politikacıların da işbirliği ile Yüksek Okulu açmışlardır. Bizde bu işlem tersine işleyince çarklar durdu.
Vezirköprü için resmen açılış kararı çıkalı 3-4 yıl olmuştur. Fakat fiili açılış kararı engellenmiştir. Niçin?.. Bırakınız diğer yönlerini, her ÖSYM sınavında bile Vezirköprü’nün kayıbı dikkatlerden kaçmıyor.
Buna rağmen Havza’nın yöneticileri okulu 3-4 yıl önce açarak ilçeye büyük hizmette bulunmuşlardır.
Ali Eser’in girişimi ile Vezirköprü’de açılmak üzere olan okul, o gidince açılmasını istemeyenlere gün doğmuştur.

Share
205 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?