logo

Başkanı memur olduğu için delege dahi olmayacak yönetim kurulu hakkında suistimal iddiaları bulunduğundan Kaymakamlık tarafından İşlerine son verilmesi bekleniyor. Ziraat Odası Kongresi Tertipler Yüzünden Yapılamadı 14 Kasım 1971 Pazar

Başkanı memur olduğu için delege dahi olmayacak yönetim kurulu hakkında suistimal  iddiaları bulunduğundan Kaymakamlık tarafından İşlerine son verilmesi bekleniyor. Ziraat Odası Kongresi Tertipler Yüzünden Yapılamadı 14 Kasım 1971 Pazar

Çiftçinin birleşip dertlerini halledeceği, yüzde doksanı çiftçi ve köylü olan Vezirköprü de, hayvancılık, tavukçuluk diğer toprak ürünlerinin değerlendirilmesi köylünün bin bir derdine eğilmesi gerekli ziraat odasının, maalesef ilçemizde politikacıların oyuncağı olup bir de basit bakkal dükkanı hüviyetini geçememiş bulunması günlerden beri ilçemizde tartışma konusu yapılıyor, bu büyük çiftçi kuruluşunu felç haline getirenler, eleştirilip, bu duruma getirenlerin kuruluşa burunlarını sokmaları tenkit ediliyordu.
Kongre başlıyor
Geçen yıl 13 kişi ve türlü tertiplerle kongresi yapılan ziraat odasının bu yılkı kongresine yüze yakın delege gelmiştir. Başkanlık divanı kurulduktan sonra hesaplar okundu. 27 bin lira gelir, 33 bin lira gider vardı. Bu da odanın iflasa doğru gittiğinin deliliydi.
İmam hatip okuluna 10 bin ofis deposu için 1700 lira verilmiş, ofis memurlarının evlerinin kiralarının odaca ödenmesine bile karar alındığı dikkati çekiyordu. Köylüler Ziraat Odası’nın kendilerine noksan gübre sattığını, bu satışlara anormal işler karıştığını öne sürüyorlar, muhasebeci Ahmet Çelenk’in çalışmalarından memnun olduklarını belirtiyorlardı.
Yoklama
130 delegenin 92’sinin katıldığı kongrede ziraat teknisyeni hariç hiçbir yetkili bulunmuyordu.
Kongre bir hayli elektrikliydi. Bu arada politik tertibe dayanan oy pusulaları da kongreyi büsbütün karıştırmış, ziraat teknisyenliğinde memur olduğundan seçme ve seçilme hakkı olmamasına rağmen başkan Mehmet Cürmen de oy dağıtıyor, bazı yerlerde sık sık talimat alıyordu. Cürmen’in başka yerlerde hazırlatıp da gittiği sadece bayram köy mıntıkasında kendilerine yakın kimselerin alındığı diğer çevrelerin ve köylerin hesaba katılmadığı bu hileli oy pusulaları ortalığı büsbütün karıştırdığı görülüyordu.
Konuşmalar
Rüştü Kalaycıoğlu ve Avren muhtarı Kurtça Demirbilek anormal duruma dikkati çeken konuşmalar yapmışlar, toplananlara, çevrilen dolapları bir bir anlatmışlardır.
Bunun üzerine kongrenin ne zaman toplanacağı bile kararlaştırılmadan toplantı dağılmıştır.

Müfettişler Ziraat Odası Yöneticilerini Savcılığa Verdi
Vezirköprü’den (İlçe Ziraat Odasını felç duruma getirmek, çiftçiye, köylüye üreticiye yol gösterici ve destek olması gerekli teşkilatı baba çiftliği gibi sorumsuzca yönetmek parasını har vurup harman savurmak, gelişi güzel harmanlarda bulunmak) İddialarıyla yapılan şikâyetler üzerine gelen müfettişler Ziraat Odası hesaplarına el koymuşlar, yapılan inceleme sonucu kanunsuz harcamaları da tespit ederek başta oda başkanı Mehmet Cürmen olmak üzere sorumlularını savcılığa vermişlerdir. Başkan ve yöneticiler hakkında koğuşturma devam etmektedir.
Atatürk Anıldı:
“Sana her zamankinden çok muhtacız”
Büyük Atatürk’ün 33. Ölüm yıldönümü ile ilgili (tüm yurdumuzda olduğu gibi) ilçemizde de törenler düzenlenmiştir.
Saat 9.05’de Lise binası önünde atılan fişekle merasim başlamamıştı.
Okullarda yapılan programlara ek olarak lise de bir tören düzenlenmiş, öğrenciler şiirler okumuşlar konuşmalar yapmışlardır.

Share
4 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?