logo

Bayram Öncesi değişimler..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de bu hafta değişimler vardı.
Öncelikle tek yön uygulamasının yankısının sürdüğünü belirtmek gerek.
Burada tepkilerin alınıp uygulamada değişiklikler olabileceği sinyalleri alınıyor. Bununla birlikte özellikle kurallara uymayanlara karşı yeni uygulamaya uyan vatandaşların tepkilerini gidermek öncelikli olmalı.
Yine yollarda, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışması kapsamındaki Gençlik Caddesi (Çamlık Yolu) ve Havza Caddesi üzerindeki asfalt çalışması sonucu iyi olsa da, yoldaki yükselme nedeniyle yapılacak olan kaldırım çalışmalarının sonrasında vatandaşların binalarının alt katlarındaki düşmenin nasıl şekilleneceği merak konusu.
İlçede, kaldırım ve yolların kısa sürede yarım metreye yakın yükselmesi binaların alt katındaki dükkan ve konutlarda oturanları ister istemez tedirgin ediyor. Birkaç yıl önce Çamlık Caddesi üzerinde yapılan beton yol çalışmasının ömrü kısa sürdü. Üzerine asfalt döküldü.
Mazgalların geçişlerdeki sıkıntısı ise hiç önemsenmiyor.
Alt kısmındaki eski yol çalışması kalıntılarının kazınarak yeniden yapılması yoluna gidilemez miydi?
İmar Revizyonu..
Bir başka değişiklik, özellikle inşaat sektörünü yakından ilgilendiren İmar Revizyonu’ydu.
Burada yeni hastaneye doğru 750 dönümlük alanın konut yapımına açılması, kat yüksekliğinin ve arsalardaki çekme paylarının değişmesi beklenen değişiklikler oldu.
Vezirköprü’de yapılmak istenen devlet yatırımları için yer bulunamaması bahanesini düşünürsek, istendiğinde imar değişikliği ile tarım arazisi bile olsa imara açılabiliyorsa, gerek Organize Sanayi, gerekse diğer yatırımlar için de aynı yol neden denenmiyor sorusu aklımıza geliyor.
Huzurevi..
Huzurevi için projelerin bakanlık onayından geçmesinin ardından inşaata başlanarak hızla bitirilmesi bekleniyor.
Havza ve Çarşamba’da yapılan Huzurevi inşaatlarını yapan devlet Vezirköprü’de bir Huzurevi yapmaya gelince protokole “inşaatı Vezirköprü yapsın, biz işletelim” maddesini koyarak topu ilçeye ve ilçenin dinamiklerine atsa da, sonucunda Vezirköprü’nün yıllardır beklediği bir yatırımın ilçeye kazandırılması önemli.
Bundan sonraki süreçte, bir an önce inşaatın bitirilerek devletin Vezirköprü’ye yapmadığını tamamlamak en önemlisi.
Kurban Bayramı..
31 Temmuz’da başlayıp, 3 Haziran’da bitecek olan Kurban Bayramı geldi.
Dışarıdan gelenlerin yoğunluğunun arttığı bu bayramda, yaşanan Covid süreci nedeniyle vatandaşların daha dikkatli olmaları, sağlıklarını dikkate almaları gerek.
İlçemizdeki vaka sayıları resmi olarak açıklanmadığı için kulaktan duyma bilgilerle salgının ilçede önemli seviyede olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Tüm okuyucularımızın Kurban Bayramlarını kutlarım.

Share
76 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...