logo

Bayramda, küsler barışır mı?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de Kurban Bayramı ve arkasından gerçekleştirilen 16. Vezirköprü Kültür, Sanat, Doğa ve Turizm Festivali de sona erdi.
Hazırlığı ve özellikle güreşlerin büyük yoğunluğuna rağmen birkaç gün içinde sanki hiç olmamış gibi, hiç yapılmamış gibi olan bir festival.
Vezirköprü’ye sanki yapılan hiçbir şey bulaşmıyormuş, etkisi olmadan gelip geçiyormuş gibi.
Bundaki önemli faktörün ilçedeki geçim telaşı olduğunu düşünüyorum. Tarlada ekin kaldırmakla uğraşan çiftçi kadar, dükkanını çevirmek zorunda olan esnafın başka etkinliklerin yürütülmesini umursamamasından doğal ne olabilir?
Vezirköprü’nün bu halde olmasının yaklaşık 40 yıldır Vezirköprü’ye hiçbir yatırımın girmemesinden kaynaklı olduğunu savunanların sayısı oldukça fazla.
Vezirköprü’de Belediye hoparlörlerinden çevre ilçelerdeki işçi arayışlarını duyuran anonsların yapılması bir ilçe için ne kadar acıdır?
Ya da sabahları Vezirköprü’den çevre ilçelerdeki iş bölgelerine minibüslerle götürülen işçilerin akşam yorgun argın geri dönmelerini görenlerin içlerinden geçirdikleri kızgınlıkları?
Çevremizdeki ilçelerde İŞ ve işyeri çok, bizde İŞÇİ.
Kiminle konuşsak Vezirköprü’nün 20 yıllık tek parti iktidarından elinde yine bir şey kalmadığını söylüyor.
Özellikle yaşı biraz eskiyi hatırlayacak seviyede olanlar ANAP iktidarının Vezirköprü’ye etkisiyle mevcut iktidarın etkisinin aynı olduğunu, Vezirköprü’nün bu iktidarlara önemli desteğine rağmen elle tutulur hiçbir yatırım alamadıklarının altı çiziliyor.
Herkes kendi bildiği; gidip gördüğü yerlerle kıyaslayarak Vezirköprü’nün iç çekişmesinin dışında adım atamayışını söylüyor ve ekliyor:

Bu durum doğal olarak yukarıdakilerin hoşuna gidiyordur. Kimse Vezirköprü adına bir şey istemeyip bir diğerini şikayet ederse bundan yukarıdakiler neden rahatsızlık duysun? Onlarda arkasından atılanın arkasından atmasına yardımcı olur, gazını alır gönderir. Olan yine Vezirköprü’ye olur.
Tüm bu yaşananlara rağmen “Vezirköprü’ye şunu yapalım” dense ne yapılacağına ya da ilçeye katkısına değil, kimin söylediğin bakılıyor. Gelen teklifi yapan, saçının renginden hoşlanmadığımız kişiyse Vezirköprü ve Vezirköprülülerin çıkarı o anda unutularak “İSTEMEZÜK” denerek karşı çıkılıyor.
Oysa yapılması için çalışılanların ya da yapılması istenenlerin birçoğunu bugün koltuklarda oturanların önemli kısmı göremeyecek. Aslında bu istekler sonraki kuşakların bu memlekette karınlarını doyurabilmeleri için verilen uğraşlar. Yapanların bile, uğraşanların bile isimleri unutulup gidecek.
Bugün varlığıyla gurur duyulan ve Vezirköprü ekonomisinin önemli kısmında etkisi bulunan Vezirağaç’ın ORÜS olarak temelinin atılmasında kimlerin emeğinin olduğunu kimler hatırlıyor? Birkaç yıl sonra kimler hatırlayacak?
Bayramların en önemli işlevlerinden olan ‘dargınların barışması’ umarız Vezirköprü’de de geçerli olmuştur.
İlçenin talihi değişir ve yapılanlar ve yapılacaklar için “Allah razı olsun!” diyen birileri çıkar!

Share
316 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...
 • Psikolojik Destek Almaya Karşı İsteksizlik

  30 Mart 2024 Köşe Yazıları

  Psikolojik destek almak bir sağlık yardımı almaktır. Bazılarımız vücudumuzda bir ağrı hissettiğine bunun kaynağını anlamaya çalışır ve hemen muayene olur bazılarımız da ağrının daha büyük bir soruna işaret edebileceğini düşünüp muayene olmayı sürekli erteler. Psikolojik danışma alırken de insanlar, bazen bu hizmete erken şans verirler bazen de zaten yardım almanın faydasız olacağını düşünerek umutsuzluğa kapılıp destekten uzak kalırlar. Çünkü onlara sorun oluşturan kişiler onların deyimiyle, kişinin psikolojisini bozan o kişiler diplerinde oldu...