logo

Bayramda Vezirköprü’ye gelen Orman Bakanı Hüseyin Özalp: Vezirköprü Orman Fabrikası İnşaatı 2 Ay İçinde Başlıyor 21 Şubat 1971 Pazar

Bayramda Vezirköprü’ye gelen Orman Bakanı Hüseyin Özalp: Vezirköprü Orman Fabrikası İnşaatı 2 Ay İçinde Başlıyor 21 Şubat 1971 Pazar

A.P. senatör ve milletvekilleri ile birlikte Vezirköprü’ye gelen, vaktin çok kalabalık olmasına rağmen kalabalık halk topluluğu tarafından Köprübaşında karşılanan Orman Bakanı Hüseyin Özalp, belediye önünde yaptığı konuşmada Vezirköprü’ye yapılıp orman ürünlerini işleyecek fabrikanın inşaatının iki ay içinde başlayacağını söylemiştir.
“Bu fabrika Vezirköprü’ye büyük bir kalkınma sağlayacaktır. Size bu büyük eserin tahakkuk ettiğini ve inşaatına 1-2 ay içinde başlanabileceğini müjdeleyebilirim. Bu eserin orman muhiti Vezirköprü’ye hayırlı olmasını dilerim.” Demiştir.

Ramazanda Çilingir S.’i Öldüren H.U. Yargılandı
Ramazan’ın üçüncü günü bir borç yüzünden uzaktan akrabası olan H.U. tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü iddia edilen çilingir S.Ç.’in duruşmasına Ağır Ceza Mahkemesinde başlanılmıştır.
S.’in babası Y.Ç., sanığın babası K.M.U. ifade verirken sık sık müdahale etmiş, bu yüzden ihtarlar almıştır. Duruşmada sanığın babası, maktülün babası, eşi ve şahitler hazır bulunmuşlardır. Bu arada S.’in eşinin ağladığı görülmekteydi.
Duruşma sanığın askerlik sevk kağıdının çıkıp çıkmadığını öğrenmek ve Y.Ç.’in dinlenmesini istediği şahitlerin çağırılması için 30/03/1971 Salı gününe bırakılmıştır.
Vezirköprü Köyleri Arasında Yapılacak “Halk Oyunları Yarışması” Öğretmenler Toplantısında Açıklandı
Vezirköprü köyleri için “Halk Oyunları Yarışması” düzenlendiğini ilçemiz Kaymakamı Atıl Üzelgün, öğretmenler toplantısında şöyle açıklamıştır:
“Samsun’a giden Vezirköprü Lisesi orada çok iyi bir sonuç aldı. Buna rağmen Vezirköprü’nün bir halk oyunu yok. Tarihî ve büyük bir ilçe olan Vezirköprü neden bunlardan yoksun kalsın?
Oysa çok Vezirköprü köylerinde düğün ve bayramlarda çok güzel oyunlar oynanmaktadır. Biz bu oyunları su yüzüne çıkarmak amacıyla Mayıs ayında köyler arasında bir halk oyunları yarışması düzenledik.
Birinci gelecek köye (belki elektrik dahi olabilecek) ödüller vereceğiz. Köylerimizin ve öğretmenlerimizin ilgilerini bekliyoruz. Yarışmaya katılacak köyler, hangi oyunlarla katılacağını muhtar ve öğretmenler vasıtasıyla komiteye bildirecektir.” Demiştir.
Y. Narlı köyü muhtarı:
“Çok Güzel Oyunlar Oynayan Gençler Getireceğiz”
Yarışmamız hakkında fikirlerini sorduğumuz Yukarı Narlı muhtarı Sait Arslan:
“Köyümüzde çok güzel horon, halay çeken ekipler var. Güzel oyun oynayan ekipleri getirip, yarışmada birinci olacağız.” Diyor.
Karadeniz Tütün Piyasası 15 Mart’ta Açılacak
Tekel, bu yılki rekoltenin 4.5 Milyon kiloyu bulacağını umuyor.
Samsun THA 15 Martta açılacak 1970 Karadeniz Ekici Tütün Piyasası ile ilgili hazırlıklara başlanılmıştır.
Samsun Tekel Baş Eksperi, “Bu yıl Samsun merkezinde 113 köyde tütün ekimi yapıldığını ve rekoltenin 4,5 milyon kilo olarak tahmin edildiğini” söylemiştir. Baş eksper, “Bu yıl tütün kalitesi iyi, rekoltenin geçen yıllara oranla 15 daha fazla olacağı sanılıyor” demiştir.
Toplum
Mutlu Bir Nikâh
İlçemizin tanınmış ailelerinden birine mensup Avukat Semiha Yücel ile arkadaşımız Fatih Uyanık aileleri arasında yapılan sade bir törenle nikâhlanmışlardır.
Yazın veya sonbahara doğru düğünlerinin yapılacağını öğrendiğimiz genç nikâhlıları tebrik eder, mutluluklar dileriz.

Share
42 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?