logo

Bayramınız Kutlu Olsun!

Bayramınız Kutlu Olsun!

Kurban Bayramı Namazı 05:41’te kılınacak..

Kurban Bayramı Pazar günü başlıyor.
Daha önce 9 güne çıkarılan Bayram tatili nedeniyle vatandaşların Kurban Bayramnda yollara düşmesi bekleniyor.
Vezirköprü Kurban Komisyonu bu yıl kurban kesim ücretlerini açıkladı. Buna göre; Küçükbaş kesim ücreti 500 lira, büyükbaş kesim ücreti ise 2 bin lira olacak.
Bir süredir Bayramı bekleyen esnafın cuma gününe kadar aradığını tam bulamadığının ifade edildiği Bayram tatilinde gözler son güne çevrilmiş durumda.
Hafta sonuna denk gelen Kurban bayramı için vatandaşların hazırlıkları sürerken, yetkililer de vatandaşların huzurlu bir bayram geçirmeleri için tedbirler alıyorlar.
Cuma akşamı başlayan Kurban Bayramı tatili 23 Haziran Pazar akşamı sone erecek. Kurban Bayramı’nın birinci günü ise 16 Haziran Pazar, Vezirköprü Müftülüğü’nden edinilen bilgiye göre; Bayram namazı Pazar sabahı 05.41’de kılınacak. Bayram 19 Haziran Çarşamba günü sona erecek.
Vatandaşların Kurban Bayramını huzurlu şekilde geçirebilmeleri ve ibadetlerini yapabilmeleri için bir dizi tedbir açıklayan Başkanlığını Vezirköprü Kaymakamı Özgür Kaya’nın yaptığı Vezirköprü Kurban Komisyonu kararları da açıklandı.
Buna göre; ihtiyacı karşılayacak sayıda ve kapasitede kurban kesim alanı belirlenecek ve buralarda Belediye gerekli tedbirleri alacak.

Kurban pazarı 3 gün açık kalacak

Vezirköprü’de Kurban Pazarı’nın perşembe, cuma ve cumartesi günleri açık olacağı öğrenildi.
Kurban pazarının sürekli kontrol altında tutulacağı belirtilirken; özellikle büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını doldurmamış ve kurban olma özelliği taşımayan hayvanların satışına izin verilmeyecek. Kurban olabilmesi için hayvanlarda deve için 5, sığır ve manda için 2, koyun ve keçi için 2 yaşını doldurmuş olması gerektiği kaydedildi.
Ayrıca kurbanlık taşıyan araçların da kolluk kuvvetleri tarafından yanlarında veteriner olduğu halde  sıkı denetimlerinin yapılacağı belirtildi.
Pazarda ilk iki gün fiyatları ise geçen yıllara oranla yüksek.
Yetkililerden yapılan açıklamaya göre; kurban keseceklerin kesim için gerekli belgelere sahip olması gerekiyor.

Herkes kıyma çekemeyecek..

Kurbanını kesen vatandaşların sıcak havayı da göz önüne alarak bir an önce kurbanlarıyla işlerini bitirmeye çalışmaları bekleniyor. Bu arada ilçenin hemen her sokağında bir kıyma makinesi görülüyor. Ancak yetkililer kıyma çekebilecek kişilerin de yetki belgesine sahip olamları gerektiğini, Zabıta’nın bu konuda gerekli denetimleri yapacağı kaydedildi.

Kurban Pazarı nasıl?

Vezirköprü’de bayrama 3 gün kala açılan Kurban Pazarı’nda ise ilk iki gün alıcı da satıcı da aradığını bulamadı.
Vatandaşlar fiyatların yüksek olduğunu belirtirken, satıcılar fiyatların neredeyse diplerde olduğunu buna rağmen yeterli ilginin olmadığını belirtiyorlar.
Edinilen bilgiye göre; büyükbaş hayvanlarda 190- 250 lira arasında canlı kilo satışı yapılırken,  hayvanların büyüklüklerine göre fiyatların değiştiği görülüyor.
Küçükbaş hayvanların ise 10 bin liradan başlayan fiyatlar pazarda bulunduğu öğrenildi.

Bayramlaşma 2. gün

Vezirköprü’de İlçe protokolünün bayramlaşması ise Bayramın ikinci günü olan Pazartesi günü yapılacak.
Çamlık Parkı’nda yapılacak olan Bayramlaşma saat 11:00’de olacak.
Tüm vatandaşlarımıza mutlu bayramlar dileriz.

Share
247 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

Anı İnceleme Araştırma
KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

Anı İnceleme Araştırma
YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

Anı İnceleme Araştırma
SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI