logo

Bayramınız Kutlu Olsun Pazar günü Kurban Bayramı

Bayramınız Kutlu Olsun Pazar günü Kurban Bayramı

11-14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Kurban Bayramı
öncesi kurulan Kurban Komisyonunda çeşitli kararlar alındı. Bu yıl 4 gün olan Kurban Bayramı Pazar günü başlayacak ve Çarşamba günü sona erecek. Bayram talinin ise 9 güne çıkarılması henüz kesinleşmedi. Bu yıl Kurban Bayram Namazı 06.21’de kılınacak.

Kurban Bayramı öncesi komisyon hayvan kesim ücretlerini de belirledi.
Küçükbaş 30, büyükbaş 140 lira
Kurban Komisyonu bu yıl kesim ücretlerini küçükbaş hayvanlarda 30 TL, büyükbaş hayvanlarda 140 TL olarak belirledi. Böylece Kurban kesiminde küçükbaş geçen yılla aynı ücrette kalmış oldu.
Hayvanlarını kesim yerlerinde kendileri kesecekler ise küçükbaş 20, büyükbaş 100 TL ödeyerek kesebilecekler. Kurban hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülmesine dair yönetmelik kapsamında Kaymakam Kudret Kurnaz başkanlığında kurulan komisyon tarafından toplantı düzenlendi.
Düzenlenen toplantı kapsamında; Kurban satış yeri olarak Durağan Karayolunun 2.km’si üzerindeki alanın Canlı Kurban Pazarı olarak belirlenmesi kararı alındı. Kurban Pazarı Çarşamba günü açılacak ve cumartesi günü kapanacak.
Kurban kesimi için Vezirköprü Belediyesi Mezbaha’sına yetki veren komisyon, müsait yeri olmayanlara Mezbaha dışında kurban kesimine müsaade edilmeyeceği de ifade edilirken, vatandaşların bu kurala uyması ve uyulmaması durumunda ise Vezirköprü Belediyesi Zabıta ekiplerince duruma müdahale edileceği ve gerekli cezanın kesileceği de ifade edildi. Kurban kesimlerinde, kesime uygun şartların sağlanabilmesi amacıyla yeterli sayıda bulunacak olan din görevlileri, veteriner hekimler, 112 acil servis personeli, kasap ve yardımcı personeller görev alacak.
Vezirköprü Müftülüğü bu yıl 11 Ağustos 2018 Pazar günü kılınacak olan bayram namazının saatinin 06:21 olarak belirlendiğini belirtti. Bayramlaşma 2. günde Kurban Bayramında resmi bayramlaşma Bayramın 2. günü yapılacak. Kurban bayramı nedeniyle Vezirköprü Kaymakamlığı’nca bayramlaşma 13.00-14:00 saatleri arasında 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Parkı (Çamlık)’nda yapılacak.

Share
333 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?