logo

BELEDİYE BAŞKANI OLSAM


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Gündemimiz yerel seçimler olduğu için ister istemez hep Belediye Başkanı kim olmalı, nasıl olmalı (?) gibi soru ve sohbetlerle muhatap oluyoruz.
Bana göre Belediye Başkanı “kim olmalıdır” dan ziyade, nasıl olmalı(?..) ne yapmalı(?..) sorusunu sormalıyız…
-Önce kent halkının sağlıklı su içmesi ilk hedefim olurdu.
-Sorumluluğum içinde bulunan çevrenin temiz olmasına, halkın parklarda rahat dinlenmesine, sokaklarda trafik magandalarının, sarhoşların, başıboşların insanları rahatsız etmemesi için (mülki idare ile de iş birliği yaparak) gereğini yapar, bölgemde halkın mutlu, huzurlu yaşamasını sağlarım.
-Velilerin içinin rahat olması, çocukların (öğrencilerin) okullarına, okul çıkışlarında da evlerine güvenlik içinde ulaşması için gereğini yaparım.
-Şehir trafiğini ve park sorununun çözümünü önceliğime alırım.
Ne kadar zor olursa olsun azmedince yapılmayacak, başarılmayacak hiçbir iş yoktur.
-Hemen bir kadın sığınma evi yaparım, peşinden yaşlılar için sıkılınca gidebilecekleri bir yaşlılar evi yaparım.
-Şehrin merkezi bir yerinde en az bir adet kadınlar dinlenme evi yaparım.
Kadın dinlenme evi, kafeterya, lokanta, kadınların çocuklarının emzirebilecekleri, bezini değiştirebilecekleri, evlerinin huzur ve güvenliğini aratmayacak şekilde olacaktır.
-Nalbantlı Mahallesi gibi diğer eski mahallelerin de modernleşmesi için tüm gayretimi gösteririm.
Gelişi güzel yaptım oldu olmaz, düzeni bakımından sürekli kontrol altında tutarım.
-Yaşlıların, çocukların rahat yürüyebilmeleri, trafik sorunu ile karşı karşıya kalmamaları için, dükkan önlerindeki traduvarların üzerinde dükkan sahiplerinin Pazar yeri gibi mal sergilemelerine hiçbir şekilde müsaade etmem.
O traduvarların toplumun müşterek kullanım alanı (kamunun olduğunu) anlatırım.
-Parklarda çocuk bahçelerini sarhoşlardan, tinercilerden korumak ve temiz tutmak için 24 saat görevli bulundururum.
-Belediye başkanı olarak her sabah dolaşabildiğim kadar kenar mahalleyi dolaşırım. Yapılması gerekenleri yeniden gözlemlerim.
Benim Belediye Başkanı olarak görevim, sorumluluğum altındaki belde halkının yaşlı, genç, kadın, erkek, büyük, küçük herkesin mutlu ve huzurlu yaşamasıdır.
Mutluluk hep zenginlikle, maddiyatla olmaz, tabi oda olsa, her şeyi dört dörtlük olsa ama olmuyor işte…
Seçimlerde makarna vererek, çay, şeker dağıtarak sağlanan mutluluk bilmeden alanın ‘köle’leşmesini doğurur. Ama kimse onun bilincinde değildir, yoksul halk ona sürekli mahkum kalır.
Belediye başkanı olarak, işsizliği yok etmek, insanlara iş, aş sağlamak iyi bir şey ama, bu belediye başkanının gücünü aşar.
Belediye başkanı her şeye burnunu sokarsa yüzüne gözüne bulaştırır. Şekil A’da görüldüğü gibi…
Fabrika, kara yolu, hastane, postane, baraj yapmak merkezi yönetimin işidir.
Belediye’lerin bu işlere kaynak bulması olanaksızdır.
Ne mutlu Belediyecilik yapanlara. Belediye başkanları ceza yasalarını karıştırmaz, çünkü suç işlemez.!..

Share
1095 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...