logo

BELEDİYE BAŞKANI OLSAM


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Gündemimiz yerel seçimler olduğu için ister istemez hep Belediye Başkanı kim olmalı, nasıl olmalı (?) gibi soru ve sohbetlerle muhatap oluyoruz.
Bana göre Belediye Başkanı “kim olmalıdır” dan ziyade, nasıl olmalı(?..) ne yapmalı(?..) sorusunu sormalıyız…
-Önce kent halkının sağlıklı su içmesi ilk hedefim olurdu.
-Sorumluluğum içinde bulunan çevrenin temiz olmasına, halkın parklarda rahat dinlenmesine, sokaklarda trafik magandalarının, sarhoşların, başıboşların insanları rahatsız etmemesi için (mülki idare ile de iş birliği yaparak) gereğini yapar, bölgemde halkın mutlu, huzurlu yaşamasını sağlarım.
-Velilerin içinin rahat olması, çocukların (öğrencilerin) okullarına, okul çıkışlarında da evlerine güvenlik içinde ulaşması için gereğini yaparım.
-Şehir trafiğini ve park sorununun çözümünü önceliğime alırım.
Ne kadar zor olursa olsun azmedince yapılmayacak, başarılmayacak hiçbir iş yoktur.
-Hemen bir kadın sığınma evi yaparım, peşinden yaşlılar için sıkılınca gidebilecekleri bir yaşlılar evi yaparım.
-Şehrin merkezi bir yerinde en az bir adet kadınlar dinlenme evi yaparım.
Kadın dinlenme evi, kafeterya, lokanta, kadınların çocuklarının emzirebilecekleri, bezini değiştirebilecekleri, evlerinin huzur ve güvenliğini aratmayacak şekilde olacaktır.
-Nalbantlı Mahallesi gibi diğer eski mahallelerin de modernleşmesi için tüm gayretimi gösteririm.
Gelişi güzel yaptım oldu olmaz, düzeni bakımından sürekli kontrol altında tutarım.
-Yaşlıların, çocukların rahat yürüyebilmeleri, trafik sorunu ile karşı karşıya kalmamaları için, dükkan önlerindeki traduvarların üzerinde dükkan sahiplerinin Pazar yeri gibi mal sergilemelerine hiçbir şekilde müsaade etmem.
O traduvarların toplumun müşterek kullanım alanı (kamunun olduğunu) anlatırım.
-Parklarda çocuk bahçelerini sarhoşlardan, tinercilerden korumak ve temiz tutmak için 24 saat görevli bulundururum.
-Belediye başkanı olarak her sabah dolaşabildiğim kadar kenar mahalleyi dolaşırım. Yapılması gerekenleri yeniden gözlemlerim.
Benim Belediye Başkanı olarak görevim, sorumluluğum altındaki belde halkının yaşlı, genç, kadın, erkek, büyük, küçük herkesin mutlu ve huzurlu yaşamasıdır.
Mutluluk hep zenginlikle, maddiyatla olmaz, tabi oda olsa, her şeyi dört dörtlük olsa ama olmuyor işte…
Seçimlerde makarna vererek, çay, şeker dağıtarak sağlanan mutluluk bilmeden alanın ‘köle’leşmesini doğurur. Ama kimse onun bilincinde değildir, yoksul halk ona sürekli mahkum kalır.
Belediye başkanı olarak, işsizliği yok etmek, insanlara iş, aş sağlamak iyi bir şey ama, bu belediye başkanının gücünü aşar.
Belediye başkanı her şeye burnunu sokarsa yüzüne gözüne bulaştırır. Şekil A’da görüldüğü gibi…
Fabrika, kara yolu, hastane, postane, baraj yapmak merkezi yönetimin işidir.
Belediye’lerin bu işlere kaynak bulması olanaksızdır.
Ne mutlu Belediyecilik yapanlara. Belediye başkanları ceza yasalarını karıştırmaz, çünkü suç işlemez.!..

Share
788 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...
 • Bunu görmeyen idareci olur mu?

  03 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Sürekli göç vererek nüfusunu azaltan Vezirköprü'nün en önemli sıkıntılarından birinin istihdam olduğunu hatırlatmaya gerek yok. Tahmin ediyorum ki, Vezirköprü'nün (eğer önlem alınmazsa) gelecekteki nüfusu 60 bin civarında olacak ve o zaman Vezirköprü'yü idare etmek daha da kolaylaşacaktır. İlçenin ekonomik anlamda gelişme kaydedebilmesi için kısa zamanda tamamlanacağı kaydedilen organize ya da diğer sanayi siteleri biter mi, bitince buralar dolar mı, iş imkânları canlanır mı bilemiyorum? Tarım ile Vezirköprü'nün karnı doyar, ama özellikle çift...
 • BİR ALDATMA HİKÂYESİ

  03 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Bizim toplum bir mizah toplumudur. Bunun için de halkımızın dilinde Temel-Dursun adıyla ya da Nasrettin Hoca'ya atfedilen birçok fıkra ve hikâye dolaşmaktadır. Yazımın başlığına kime ait olduğunu hatırlayamadığım bir aldatma hikâyesi ya da fıkrası diyebileceğimiz sözle başlamak istedim. Hikâye şöyle; Adam, eşinin kendisini aldattığından şüpheleniyormuş, Eşinin kendisini aldatıp aldatmadığından emin olmak için bir hafiye (ajan) tutmuş, Adam, sabah evde karısını yalnız bırakıp işe gitmiş, kiralık hafiyede anlaşma gereği başlamış evi göz...