logo

Belediye sera açtı, fide dağıttı

Belediye sera açtı, fide dağıttı

AKP Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili
Çiğdem Karaaslan geçtiğimiz hafta Vezirköprü’de
Vezirköprü Belediyesi İlçedeki tarıma destek vermek ve sebze fidesi ihtiyacını karşılamak için aldığı 20 dönümlük arazi üzerine 2060 metrekare sera kurdu.
Geçtiğimiz hafta Cuma günü gerçekleştirilen seranın açılışında Belediye, vatandaşlara 50 b2in fide dağıttı.
Açılışa Samsun Mİlletvekili Hasan Basri Kurt, Kaymakam Yunus Emre Altıner, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Dr. Kibar Ak, Orman İşletme Müdürü Meryem Burçin Irmak ve vatandaşlar katıldı.
Seranın açılışında konuşan Vezirköprü Belediye Başkanı İ. Sadık Edis:
– Amacımız tarımı geliştirmek. Belediye tarım komisyonu olarak kurmuş olduğumuz serada Vezirköprü çiftçisine faydalı olabilmek istiyoruz. Bunların hiçbirini ücret karşılığı yapmıyoruz. Birinci sınıf mezbane ruhsatını aldık kapattırmadık. Bütün civarda mezbaneler kapatıldı. Hayvan pazarını geliştiriyoruz. Dokapla birlikte soğuk hava konuşmuştuk projemiz onaylandı. Yeni hal ve soğuk hava deposunu bu yıl hayata geçireceğiz. 250 metrekare alanda çilek, 250 metrekare alanda süs bitkisi üretilecek. Geriye kalan alanda ilk olarak sebze fidesi yetiştireceğiz. Yetiştirilecek fideler arasında domates, biber, patlıcan, salatalık kavun, karpuz, fideleri var. Bunları bu yıl ücretsiz dağıtacağız Toplamda bu yıl 160 bin sebze fidesi üreteceğiz. Seramızda çiftçi bilgilendirmeleri yapacağız.
Kaysı, kızılcık, defne, ceviz, mahlep kuşburnu bugün dağıtılacak. Bugün 50 bin fidan’ı hedefliyoruz. Sonbaharda dağıtmak üzere 50 bin fide de tohumumuz var. Önümüzdeki yılda 100 bin fidanı ücretsiz dağıtacağız. Dedi.
25 bin kayısı, 1500 ceviz, 10 bin kızılcık, 2000 defne, 12500 mahlep, kuşburnu, iğde kayıtlı 1380 kişiye dağıtıldı.

Share
951 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?