logo

Belediyecilik sadece YOL yapmak değildir..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

İlçemizde olan biteni fark etmek gittikçe zorlaşıyor, ilçe alan olarak büyüyor.
Böyle olunca ilçenin her tarafını aynı sıklıkla görmek değişimleri incelemek fırsatımız da olmuyor.
Bu hafta çok uzun zamandan beri değil, sadece bir iki aydır gitmediğimiz Mezbaha tarafına gittik. Yeni yapılmakta olan Soğuk Hava Deposu’nun yükselen demir ayaklarını görünce mutlu olduk.
Vezirköprü’nün uzun zamandır yapılsın istediği, birkaç kez masadan dönen yatırımıydı Soğuk Hava Deposu.
Hemen yanındaki marul tarlası görünümündeki Sera’da vakit geçirmek insanı farklı şekilde rahatlatıyor.
Kısa süre içerisinde buralarda bir Sebze Hali de yapılacağını öğrenmek bizi ayrıca sevindirdi. Oradan ana yola çıkarken, devam etmekte olan beton yol çalışmasını gördük.
Yorumumuz kısa oldu; Belediyecilik sadece YOL yapmak değildir.
Köprüyü geçip Karlık Mezarlığına doğru gelirken (yolun sağındaki eski TEKEL Depolarına da bir çare bulmak gerek düşüncesiyle) karşımızda yükselmekte olan Galericiler Sitesi’nin inşaatını görüyorsunuz.
Öğrendiğimiz kadarıyla inşaatı hızla bitirmek için kredi almak yoluna gideceklermiş.
Yeni hastane tarafında arkadan açılan yolun üzerindeki köprü inşaatına başlandığını da öğrendik.
Bahar aylarıyla birlikte Vezirköprü’de birkaç yatırımda ‘keser sesi’ duyulmaya başlandı. Bu ses umarız kısa sürede Huzurevi’nden de yükselir.
Bu arada unutmadan ekleyelim; Vezirköprü’nün beklediği YOL’dur.
Para, Şeker’de artık..
Vezirköprü Belediyesi’nin Amasya Şeker Fabrikası’ndan almış olduğu arsaların tapularına kavuşması Vezirköprü adına sevindirici.
Bu alanlara ödenen paralar ise Amasya Şeker Fabrikası’nda. Amasya Şeker Fabrikası’nın büyük ortağı Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi; yani Vezirköprü çiftçisinin de içinde olduğu büyük örgüt.
Vezirköprü’deki pancar kooperatifi üyeleri ise (en azından bizim konuştuklarımız) haklarının yendiğini düşünüyorlar.
Daha önce örneklerinin de olduğu iddia edilen ‘yer’ işlerinde alınan paraların çiftçiye dağıtılması gerektiğini, kooperatife alınan yerlerin üyelerin paralarıyla alındığını; Suluova ve Amasya’daki gibi Belediye’ye hibe edilmedikten sonra alınan paranın ne olacağını bilmediklerini söylüyorlar.
Aslında (bu sesi yükseltebilirlerse) sorularına muhatap bulmanın en kolay yeri, yakın zamanda yapılacağının duyulmaya başlandığı Kooperatif Yönetimi seçimleridir.
Bu zamana kadar hiçbir seçimde duymadığımız bu ses yükseltmenin bu seçimde de olacağına şahsen inanmıyorum.

Share
69 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...