logo

Berber Kuaför ve Güzellik Salonlarının Açılma Şartları Açıklandı

Berber Kuaför ve Güzellik Salonlarının Açılma Şartları Açıklandı

Tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran Koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatli doğrultusunda berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin faaliyetleri 21. Mart’ta saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulmuştu.

Sürecin ardından her gün gelinen noktada kaydedilen olumlu gelişmeler neticesinde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda berber, kuaför, güzellik salonu/merkezi vb. işyerlerinin faaliyetlerinin kısıtlanmasına yönelik tedbirler 04.05.2020 Pazartesi Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirilmiş, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin, Koronavirüs salgının etkileri gözetilerek belirlenecek kurallara uyulması kaydıyla 11.05.2020 Pazartesi günü faaliyete geçebileceklerine ilişkin karar alınmıştı.

Bu kapsamda 11.05.2020 Pazartesi günü itibariyle berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin faaliyetlerine başlayabilmeleri öncesinde Bilim Kurulu önerileri ile çeşitli kurallar getirildi.

Bu kapsamda berber, kuaför, güzellik salonu/merkezi vb. işyerleri Sabah 09.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında hizmet verecek ve bu işyerleri geçici bir süre için randevu sistemiyle müşteri kabul edebilecek. Aynı zamanda bu tür işyerlerinde üç veya daha fazla koltuk varsa ortadaki koltuklar boş kalacak, iki koltuk varsa biri boş bırakılacak.

Müşterinin randevuya geç kalması yada gelmemesi hususu da göz önüne alınarak işyeri içerisinde en fazla bir müşterinin bekleyebilmesine izin verilecek. Yine bu tedbir süresi içerisinde içeriye müşteri kabul edilmeyecek ve bu işyerleri içeriye alabilecekleri kişi sayısını belirten bir yazıyı iki yönlü olarak hem içeriden hem de dışarıdan görülebilecek şekilde asacaklar.

Yine bu süre içerisinde işyeri çalışanları maske takarak hizmet vereceler ve işin özelliğine göre maskeyi çıkararak çalışabilecekler. Ayrıca bu işyerlerinde müşterinin işlemine başlamadan önce oturacağı ve temas edeceği yerlerin dezenfeksiyon işlemleri ile çalışanların dezenfeksiyon işlemleri müşterinin görebileceği biçimde yapıldıktan sonra hizmet vermeye başlanacak ve bu her müşteri öncesinde tekrarlanacak.

Bu tür işyerlerinde saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacaktır.

Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacaktır. İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecek. Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal tıraşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecektir.

Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaliyetlere devam edilebilecektir. Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ‘Ense Fırçası’nın kullanımı geçici süreliğine durdurulacak. 

 Bu süreçte alınan başka bir karar ise işyerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici süreliğine izin verilmeyecektir. Berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin yukarıda belirtilen kurallar çerçevesinde 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü sabah 09.00 itibariyle faaliyetlerine başlaması için Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27nci ve 72nci maddesi uyarınca gerekli kararların alınması ifade edildi.

Genelge kapsamında faaliyetlerinin sınırlandırılması nedeniyle iş yerlerinin bulunduğu yerlerden başka illere giden berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yeri sahipleri ve çalışanlarının şehir giriş/çıkış kısıtlaması bulunan 24 ile giriş/çıkış yapabilmesine (anılan iş yerlerinden biri ile illiyet bağını gösteren işyeri ruhsatı, SGK kayıt belgesi vb. belgelerden birinin ibraz edilmesi şartı ile) seyahat izin belgesi aranmaksızın izin verilecek.

 Ayrıca anılan işyerlerinde 18-20 yaş arasındaki çalışanlarının 03.04.2020 tarihli ve 6235 sayılı Genelge ile düzenlenen 81 ilde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olan vatandaşların geçici olarak sokağa çıkma kısıtlanmasından 05.04.2020 tarih ve 6238 sayılı Genelge kapsamında muaf olduklarından işyerleri ile illiyetleri gösteren belgeyi ibraz etmeleri koşuluyla başkaca bir işleme gerek kalmaksızın izinli sayılabilecekler. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara/iş yerlerine ise, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek ve aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Share
116 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

BENZER HABERLER

Kültür Sanat
SOLMUŞ DUYDUN MU

SOLMUŞ DUYDUN MU

Kültür Sanat
DONARIM BU YIL

DONARIM BU YIL

Kültür Sanat
Göç etmesinler

Göç etmesinler

Kültür Sanat
YAĞIN KALDIMI

YAĞIN KALDIMI

Kültür Sanat
Güzel

Güzel