logo

BESİ ORGANİZE SANAYİ VE PANKO BİRLİK


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Bazı okurlarımız “Besi Organize Sanayi ile Panko Birliğin ne ilgisi var?” diye düşünebilirler.
Bilindiği gibi Vezirköprü’ye yapılacak Besi Organize Sanayi içinde 15 binden fazla hayvan barındırabilecek, bünyesinde biyogaz tesisi ve hayvan hastanesi de olacak önemli bir entegre tesis olarak kurulacaktır.
Gene bilindiği gibi pancar küspesi büyük baş hayvan beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır.
Amasya Şeker Fabrikası’nın oldukça faal olduğu yıllarda şeker fabrikası pancar kampanyasının başladığı zamanlarda hayvan besiciliği yapan üreticiler ve aile besiciliği yapanlar şeker fabrikasından küspe almak için sıraya girerlerdi.
Özelleşmeden sonra şeker fabrikası zaman zaman bilinçsiz, liyakatsiz ellere düşmüş, devletin çiftçiyi bitirme politikalarının bir sonucu olarak kota getirilerek pancar ekimi sınırlanmış ve azaltılmıştır.
Bu durum pancar üreticisi çiftçiyi de, besiciyi de kampanya döneminde fabrika da çalışan işçiyi de mağdur etmiştir.
Şeker fabrikasının Konya’dan getirilen pancarla kısa bir kampanya ile kısıtlı bir şeker üretimi yaptığını biliyoruz.
Panko Birliğin şu anki Başkanı Sayın Mustafa SAATÇİ’yi yakın tanırım. İyi niyetli olduğundan şüphem yok.
Amasya Şeker Fabrikası çevrelerinden edinimlerime göre de Sayın SAATÇİ yönetime geldikten sonra fabrikanın düzene girdiği, fabrika çalışanlarına da güven geldiğini, fabrikanın özelleşmeden önceki güvene kavuştuğunu söylüyorlar. Bu son derece sevindirici bir olay.
Şimdi âcizane şunları öneriyorum;

Panko Birlik Vezirköprü’ye yapılacak BES’ten pay alamaz mı?…

Fabrikayı daha uzun süre çalıştıracak ve daha fazla ve uzun süreli işçi çalıştıracak şekilde bölgesindeki çiftçilerle sözleşme yaparak pancar üretimini arttıramaz mı?..

Vezirköprü’de uzun süre hizmet yapmış, bölgeyi tanıyan Sayın Mustafa SAATÇİ’nin Gümüşhacıköylü olduğu kadar da Vezirköprülü olduğunu ya da olması gerektiğini düşünüyorum.
Eskiye göre Vezirköprü daha çok sulu tarıma geçmiş, pancar üretimini daha çok arttırabilme kapasitesine ulaşmıştır.
Şimdi zaman geçirmeden Panko Birliğin ekim alanlarının arttırılması için kolları sıvaması ve gereğini yapmasını bekliyoruz.
ESKİ HASTANE
Vezirköprü’nün eski hastanesine ek poliklinik açma gibi düşünceler hayal ürünüdür.
Vezirköprü’nün başta doktor kadrosu olmak üzere yardımcı sağlık personeli ikinci bir hastanede ne poliklinik yapmaya ne de nöbet tutmaya müsait değildir.
Hastanenin doktor ve yardımcı hizmet kadrosunu yeterli sayıda tutabilsek o bile büyük başarı olur.
Eski hastane doğumevi ve ana çocuk sağlığı merkezi olarak değerlendirilebilir, çok iyi bir hizmet olur.
Ancak eski hastanenin yeri ranta uygun, onun için buranın TOKİ’ ye verileceğini sanıyorum. Temennim yanılırım.

Share
39 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...