logo

“Bi Hareketine Bakar” uygulaması kapsamında Sürücüler Denetlendi

“Bi Hareketine Bakar”  uygulaması kapsamında Sürücüler Denetlendi

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “Bi Hareketine Bakar Hayat” projesi kapsamında Vezirköprü İlçe Jandarma ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekipleri tarafından geçtiğimiz hafta Cuma günü uygulama yapıldı.

Uygulama kapsamında trafik denetimlerinde araçlarda sürücü, ön ve arka koltukta bulunan yolcular için emniyet kemeri takılması hususuna özen gösterilerek, çocuklar için çocuk bağlama sistemlerinin kullanıp kullanılmadığına dikkat edileceği ifade edildi.

Ayrıca konuyla ilgili olarak yapılan bilgilendirmede trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması için trafik kazalarına ilişkin yapılan araştırmalara da değinildi. Emniyet kemeri kullanımının kaza sırasında araç içerisinde meydana gelen ölümleri %45, ağır yaralanmaları %55 oranında azalttığı, arka koltukta emniyet kemeri kullanmayan yolcuların ön koltukla oturanlara göre yaralanma riskinin iki kat fazla olduğu ifade edildi.

Ülkemizdeki trafik kazaları incelendiğinde meydana gelen ölüm ve yaralanmaların büyük çoğunluğunun sürücü ve yolcuların koruyucu tertibat kullanmamalarına bağlı olduğu, araç içinde savrulma, araç dışına fırlama veya devrilen aracın altında kalma gibi durumlar nedeniyle meydana geldiği sürücülere anlatıldı. Ayrıca bundan böyle yapılacak olan uygulamalarda bu konunun da dikkate alınacağı sürücülere belirtildi.

Ekipler, bahse konu hususlara uymayanlar hakkında 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 78/la “Emniyet kemeri bulundurmamak, kullanmamak / Çocuk bağlama sistemi bulundurmamak-kullanmamak” maddesinden gerekli cezai işlemin uygulanacağını belirttiler.

Share
4 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?