logo

Bilseydik, Büyükşehir’e ‘EVET’ demezdik


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Vezirköprü’de de gündem 16 Nisan’da yapılacak olan referanduma kilitlenirken, ilçede seçimin yukarıda olduğu kadar sertleşmediği görülüyor.
Seçime 20 gün gibi bir süre kalmışken, konuştuklarımız çoktan kararını vermiş gibi görünüyor.
Ülkenin geleceğinin oylanacağı bu seçimde partilerin değil yapılması istenen sistem değişikiliğinin konuşulduğunu da görüyoruz.
Ancak, sadece taraftarların referandumu parti üzerinden konuştukları da ortada.
Ülkenin kaderini tayin edecek olan referandum olmasına rağmen Vezirköprü’de yine de ilçe sıkıntıları ve özellikle vatandaşın çektiği ekonomik sıkıntıların daha çok yer tuttuğu da bir gerçek.
Seçim demişken, bir araya gelerek fikirlerini sorduğumuz eski tabirle köylülerimiz, özellikle Büyükşehir yasasından şikayet ediyorlar.
“Biz böyle olacağını bilseydik, büyükşehir için evet/olsun demezdik” diyorlar.
Özellikle yol konusunda çektikleri sıkıntıları dile getiriyorlar. “Önceden bu kadar değildi, hiç olmazsa derdimizi anlatabiliyorduk” diyorlar.
Su paraları olsun, yapılacak inşaatlar olsun hemen peşinden gelen sıkıntıları.
Bu yasadan önce de özellikle kırsala yaşayanların iyi düşünmeleri gerektiğini söylemiştik.
Büyükşehir yasasının özellikle Vezirköprü gibi ilçelerde sıkıntı yaratacağının altını çizmiştik.
Ancak ya biz gerektiğince anlatamadık, ya vatandaşlara ulaşamadık, ya da dinlenmedik.
Bugün gelinen noktada büyükşehirin getirdiklerinden vatandaşın mutlu olmadığını görüyoruz.
Sadece kırsal değil tabi, ilçede yaşayanlar da özellikle yol konusundan muzdarip.
Bugün yapılacak seçimde de vatandaşın takkesini önüne koyarak düşünmesi ve kendileri için gelecekleri için doğru kararı vermeleri gerekiyor.
Kişilerden ziyade yeni sistem ne getirip ne götürecek, bilinmesi gerek.
Bir süre sonra “böyle olacağını bilseydik” dememek için.
Doğal olarak konuya hakim olanların da bildiklerini vatandaşa aktarmaları gerekiyor.
Maalesef Vezirköprü’de ‘tek parti’ olması vatandaşa ulaşılmasını da tek taraf olarak bırakıyor.
Sonucu da birlikte göreceğiz.

Share
1549 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...
 • NASIL BİR DÜNYA?

  26 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Nasıl bir dünya'da yaşamak isterdim yada gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakılsın isterdim?...
- İslam'ı doğru anlatan din bilginlerinin çok olmasını isterdim. Mesela; - İslam dünyasında Arap şeyhlerinin Allah'ın bahşettiği petrolün üstüne çöreklenmesi yerine petrol dünyasında yaşayan her ferdin eşit pay alarak köle gibi değil özgür birer fert olarak yaşamasını isterdim. - Petrol zengini şeyhlerin, kralların Dünya zengini olarak 30, 40 hanımla evlilik yapmalarının önlenmesini isterdim. - İslam dinini yanlış (işlerine geldiği gibi) anlata...