logo

Bin yılın son güneş tutulması Vezirköprü İçin Değerlendirilemedi 15 Ağustos 1999 Pazar

Bin yılın son güneş tutulması Vezirköprü İçin Değerlendirilemedi 15 Ağustos 1999  Pazar

Son bin yılın güneş tutulmasını, Vezirköprü’den de rahatlıkla izledik.
Güneş yavaş yavaş uzaklaşırken gökte muhteşem bir görüntü… Güneşin kayboluşu, iklimin sıcak havasının değişimi, kararmanın yavaş yavaş başlaması Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girmesi… Güneş 6 saat kararsaymış; dünya ısısı eksi 200 dereceye düşermiş. Hiçbir canlı kalmazmış. Karşı teraslardan pencerelerden bu muhteşem doğa olayını izleyenler.
Ay’ın çevresinde beyazın her tonundan bulutlar. Karanlıkta pırıl pırıl parlayan çoban yıldızı…

Heyecanlar dorukta, yalnız eskiden olduğu gibi silahlar atılmıyor bu doğa olayında…
Yavaş yavaş güneş açıldıkça ısınmaya, dünya eski düzenine dönmeye başladı.
Türkiye’de birçok yöre: (Sivas, Amasya, Elazığ, Cizre vb.) konserler ve gösterilerle aylarca önce saniyesine kadar hesap edilip duyurulan tutulmanın turizminden istifade için hazırlıkları ihmal etmediği izlendi.
İlçemizden de gayet rahat izlenen güneş tutulması, Turizm dolayısıyla ekonomik yönden değerlendirilemedi.
İlçemizden boşu boşuna Havza ve Amasya’ya gidenler oldu. Fakat Vezirköprü’ye gelenler olmadı. Biz bize kaldık ve sessizce izledik. Bu asırlık doğa olayını… Hem de çok rahat.
Ülkede heyecan yarattı. Tüm televizyonlar bilhassa Amasya’da canlı yayın yaptılar. Viyana senfoni orkestrası Amasya’da konser verdi.
Bakanlar, milletvekilleri, büyükelçiler, generaller, gazeteciler, TV naklen yayın araçları, simitçiler, seyyar satıcılar Amasya stadındaydı. Oteller ve lokantaların dolduğu belirtiliyordu.
Ankara, İstanbul’dan bile günü birliğine gelenler vardı. Amasya Valisi ve Belediye Başkanı, güneş tutulması gibi ilginç doğa olayını İl’in turizmini ve Ankara’dan gelenlere sorunlarını yansıtma fırsatını iyi değerlendirmişlerdir.
Fakat kaderi bilinmiyor
Türkiye’nin En İyi Ayçiçeği ve Pancarı Vezirköprü’de Yetişiyor
Türkiye’nin en iyi şeker pancarı ile Ayçiçeğinin Vezirköprü’de yetiştirildiği açıklandı. Tüccarın da sadece Vezirköprü’nün ayçiçeğini aldığı belirtildi.
Turhal’da şeker fabrikasında önemli bir mevkide bulunan (adının açıklanmasını istemeyen) bir ziraat mühendisinin yaptığı açıklama şöyle devam ediyor:
Turhal pancarından 1 kg. şeker elde etmek için 6 kg. pancar kullanmak gerekirken Vezirköprü pancarının 4 kilosu ile 1 kilo şeker veriyor. Bu suretle Vezirköprü Pancarından şeker üretmek daha ucuza geliyor.
CHP ve MHP memleket sevgisinde birleşince ilçemiz kurumaktan kurtulacak
Vezirköprü Suyu İhale Ediliyor
İstenen odur ki; herkes istediği gibi düşünsün; memleket sorunlarında ve halkın ihtiyaçlarında birleşilsin.
CHP’li Vezirköprü Belediye Başkanı Suat Binici, MHP Samsun Milletvekili Vedat Çınaroğlu’na, MHP’li belediye üyeleri ile birlikte başvurdular. Sonra Ankara’ya giden başkan Suat Binici Çınaroğlu ile daha önce Tepeören’de bulunan suyun ihaleye çıkmasını sağladılar.
Taşkale Mahallesinde İntihar
İlçemizin Taşkale Mahallesinde F. B. (50) isimli yalnız ve işsiz yaşayan bir adam kendini iple asarak intihar etti.
Devlet Hastanesine “Bebek Dostu” Ödülü
Vezirköprü Devlet Hastanesi’ne Sağlık Bakanlığı, UNICEF-WHO İşbirliği ile hazırlanan bebeklerle ilgili programı başarı ile uyguladığı için “Bebek Dostu” plaketi ve ödülü verildi.
Hastane adına İzmir’e giden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Şimşek plaketi aldı. Hastanenin en güzel yerine asıldı.
Ayçiçeği Alım Kampanyası Başlıyor
Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin (Karadenizbirlik), 60 bin ton Ayçiçeği alacağı bildirildi.
Karadenizbirlik Genel Müdürü Yusuf Ergün 1999-2000 kampanyasında 80 bin ton olması beklenen ayçiçeği rekoltesinin 60 bin tonunu alacaklarını belirterek “Ayçiçeği alımlarımıza Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunan 21 Kooperatifimizde Eylül ayının ilk haftasında başlayacağız. Bölgede rekoltenin 80 bin ton olması bekleniyor. Biz bunun 60 bin tonunu alacağız.” Dedi.

Share
146 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?