logo

BİR HİKAYE


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Bilindiği gibi geçen hafta Vatandaş Gazetesi’nin yayın hayatına başlamasının 62. Yıl dönümüydü.

Bu nedenle ilk gelen kutlamalardan Sevgili Halis BARAN’ın 60’lı yılların başında çekilmiş olduğunu sandığım Vefai abi ile birlikteki fotoğrafı beni oldukça gerilere götürdü, çok etkilendim.
Ayrıca Vezirköprü geçmiş kaymakamı ve emekli Vali Cengiz BULUT’ un resmini görünce de anılarım aklıma geldi.
Gene Vezirköprü’nün yakışıklı, unutulmaz, sevecen kendisini bizim gazete Vatandaş ailesinde “Abuma Mektuplar” şiirleri ile yâd ettiğimiz ve hiç unutmadığımız Sevgili Lütfi DİNÇER’in hiç değişmeyen yılların yaşlandıramadığı fotoğrafı da beni geçmişe götürdü. Nice sağlıklı yıllar.

PANKOBİRLİK

Pankobirlikle ilgili geçmiş haftalarda yazdığım bir yazıya duyarlılık göstererek geniş bir açıklama gönderen Sayın Başkan Mustafa SAATÇİ’ye teşekkür ederim.
Açıklamanın tam metni geçen haftaki gazetemizde yayımlandığı için burada tekrar yenilemeyeceğim. Şu kadarını belirteyim ki, ben o yazımda “PANKOBİRLİK Vezirköprü’ de kurulacak BES’den pay alarak ortak olamaz mı?..” diye sormuştum ve bunun gerekçelerini de özet olarak sıralamıştım.
Sayın SAATÇİ’den bu konuda bir açıklama gelir diye bekliyoruz.

BİR HİKAYE

Köy ağası her gün köyden kasabaya giderken atın seyisi atı donatır, ağayı ata bindirir, atın yularını çekerek kasabaya gidermiş.
Bir gün gene aynı durumda seyis ağayı ata bindirmiş, yularını eline almış düşmüşler yola.
Ağanın aklına muziplik gelmiş, hizmetçiye (seyise); “Ulan Mehmet, atın yola yaptığı dışkıları ye, bu atı sana vereyim, köye dönüşte sen ata bin ben de yuları elime alayım, atın sırtında seni köye getireyim” der.
Seyis, atın yaptığı dışkıları toplar, yer.
Ağa sözünde durur, attan iner, seyisi ata bindirir, köyün yolunu tutarlar.
Köye doğru yaklaştıkça seyis ağasının düştüğü hazin duruma çok üzülür. Bu şekilde köye girmeyi ağaya yakıştıramaz. Atı geri vermek ister. Yaptığı yanlışa da çoktan pişman olan ağa teklifi kabul eder.
Seyisin yaptığını yaparak atın dışkılarını toplar yer, atı alır, seyis geçer atın yularına.
Ağa başlar kendisini çekiştirmeye.

“Ulan be adam, bu at kasabaya giderken benimdi, şimdi gene benim. Öyleyse ben bu b-ku niye yedim.”
Bütünşehir yasası ile mahalle olan köyler zaten köydü. Şimdi ne oldu? Bu b-ku niye yedik ?..

Share
37 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...