logo

Bir öğretmenin dramı… Ölen Öğretmenin Öğrencileri Yasta 30 Aralık 2001 Pazar

Bir öğretmenin dramı… Ölen Öğretmenin Öğrencileri Yasta 30 Aralık 2001 Pazar

Önceki hafta acı haberi duyup Devlet Hastanesi’ne gidenler, morga yöneldiklerinde, kasvetli salonda; bayrağa sarılı bir tabut, önüne genç öğretmenin fotoğrafını yapıştıran insanlarla karşılaştılar.
Dışarıda son yolculuk için hazırlanmış ambulans duruyordu.
Öğrencilerin sevdiği genç öğretmen birkaç saat önce sağdı, neşeliydi. Komşusu Halk Eğitim Merkezi öğretmeni Nuran Çelik’e evinin terasından bir tabak zeytin verirken, ayağı kaymış düşerek feci şekilde boynu kırılmış, derhal hastaneye kaldırılmıştı. Ama yaşamıyordu artık.
İngiliz Edebiyatı
Sedyede başucunda öğrencileri de vardı. Sevdiği öğrencileri onun herşeyi idi; Sivas Üniversitesi’nde, İngiliz Edebiyatı gibi zor bir bölümü onlar için bitirmişti.
Öğrencileri kadar sevdiği bir de yurt arkadaşı vardı: Makbule Dalbaz’ın memleketi Vezirköprü’ye atanması onu memnun etti. Refika Baylan iki ay Makbule’lerin evinde kalmıştı. Öğretmen aileyi, aile de Refika’yı sevmişti. Varlıklı değillerdi, masraf olmasın diye bayram tatiline bile gitmemişti.
Saliha hoca
Orman İşletmesi memuru İbrahim Dalbaz’ın annesi Saliha Dalbaz’da kızı gibi seviyordu, 27 yaşındaki genç öğretmen Refika’yı…
Kalp krizinden hastanede yatan Saliha Dalbaz EKG çektirmek için röntgen odasına indiğinde kalabalığı görmüş, kızı gibi sevdiği genç öğretmenin öldüğünü öğrenince aniden kalp krizi geçirip yaşamını yitirmişti.
Ailesine haber
Olayı duyan Kaymakam Şevket Cinbir de hastaneye koşmuş Başhekim odasından ailesini aramışlardı.
Aile önce inanamamıştı. Yıldız Altınel’de Adana’da Zabıta Amiri olan kızın eniştesini aradı, avda olduğu için ulaşamadı. Bir başka yakınına ulaştıktan sonra:
-Cenazeyi getirelim mi, gelip alır mısınız?.. Diye sorunca da: Biraz sonra onlar geleceğiz. Diye telefon açtılar.

Bayram nedeniyle geçen hafta VATANDAŞ yayınlanmadı ama;
Haber Çalışmalarımız Sürdü
Bayram nedeniyle, geçtiğimiz hafta VATANDAŞ Gazetesi yayınlanmadı.
Ama feci kazayı, en geniş şekliyle kamuoyuna duyurma görevini ihmal etmedik.
Doğan Haber Ajansı kanalıyla (Hürriyet, Posta, Milliyet, Gözcü) Gazeteleri ilk haberimizi aldı. Metro otobüsü (teşekkürler) kasetimizi İstanbul’a yetiştirirken, resimleri de internetten yine merkeze geçti bir dostumuz.
Anadolu Ajansı, Samsun Halk Gazetesi, hatta Sabah Gazetesi ve diğer gazeteler, sadece Refika Baylan haberini değil, ona üzülerek yaşamını yitiren Saliha Dalbaz’ın yaşamını yitirişini bizden aldı.
Gece yarıma kadar, Pazar sabahı da 8-10 arasında Samsun Adana Hürriyet ve Anadolu Ajansına haberin devamını geçtik; yaşamlarını yitirenlere üzülerek hepsine tanrıdan rahmet dileyerek…
Halkı, hastaları düşünen yönetici aranıyor
Diyaliz İşkencesi
Vezirköprü’de yirmiden fazla diyaliz hastası olduğu biliniyor.
Ya bilinmeyenler veya ekonomik durumlarının müsait olmadığı için dış şehirlere diyalize gidemeyenler?
Vezirköprü’de diyaliz makinesinin bugün çalışmaması, iki paralık kanalizasyon bağlantısının yapılmaması, bir ihmalin en ayıbı değil mi?
İşin daha acı tarafını söyleyelim: Şükrü Özdemir isimli hayır sahibi, üç yıl önce diyaliz makinesi alıp hastaneye bağışlamış. Fakat üç yıldır, hazır makineyi (eski bina, yeni bina) masalıyla çalıştırmayı becerememişiz.
Toplum – Ölüm:
Ahmet Akı’yı da Kaybettik
İlçemiz tanınmış simalarından, Orhan Akı’nın babası, Yaşar Dilek’in kayınpederi Ahmet Akı geçtiğimiz hafta yaşamını yitirdi.
Merhuma Tanrıdan rahmet kederli ailesine başsağlığı dileriz.

Share
46 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?