logo

Bir Yılın İçinde VATANDAŞ’ın Ele Aldığı Belli Başlı Konular. Geçen Yıl İşte Bunları Yazdık: 1968’de Vatandaş Ne Yazdı 5 Ocak 1969 Pazar

Bir Yılın İçinde VATANDAŞ’ın Ele Aldığı Belli Başlı Konular. Geçen Yıl İşte Bunları Yazdık: 1968’de Vatandaş Ne Yazdı 5 Ocak 1969 Pazar

Bölgenin eğitim, sağlık ve sosyal konuları işledik:
Vatandaş Gazetesi’nin 68/100’ün yarısı, (yani daha büyük olarak) çıktığı 15 Ekim 1967 Pazar sayısında Ladik’de köyünün yolunu yaparken öldürülen öğretmen R.B. için haber ve kampanya birde savcılık kaleminin kâtip noksanlığı yüzünden kapalı kalışını yazıyor.
Bu neşriyattan sonra R.B. ailesine bir hayli yardım yapıldığı, savcılık kalemine bir kâtip daha alındığını memnuniyetle öğrendik.
22 Ekim 1967
Vezirköprü Kaymakamının Almanya’ya gidişi, öğretmen verilmeyen köyler, yarım bıraktırılan köy yolları, kurulan kooperatifler, CHP kongresinin demokratik olması siyasi partilerin şahsiyetsiz, dalkavuk yetiştiren diktatör merkezi haline gelmemesi için tenkitler vardı.
29 Ekim 1967
CHP milletvekillerinin kongrelerinde demokrasinin bir icabı olarak tenkit edilişi, kitap haftası dolayısıyla güzel bir yazı.
12 Kasım 1967
Samsun’da büyük sel, yurt dağında Kuduz, hükümet konağının muslukları hariç her yerinin aktığına dair röportaj, Hükümet konağının durumunun ele alınmasından (Vatandaş) mensupları memnuniyet duymuşlardır.
19 Kasım 1967
Büyük kampanya: 50 kitapla bırakılan Fazıl Ahmet Paşa kütüphanesine kitap kampanyası açan gazetemiz, bugün kütüphanenin binden fazla kitabı olduğunu görmenin zevki içindedir.
31 Ekim 1967
Vezirköprü’ye ortaokul üstü okul yapılmasını bu sayıda yeniden ele alan (Vatandaş) Vezirköprü’deki hakim noksanlığını ilgililere arz ediyor, bu sayıda…
14 Ocak 1968
Vezirköprü’de 50 yıldır verem taraması yapılmadığını, çocuk kütüphanesine yüzlerce liralık kitap hediye edildiğini, Kabalı Karapınar’ın örnek çalışmasını, Vezirköprü’den Gümüşhacıköy’üne gitmek için 10 km. yolun yapılmasının beklenildiği yazılmaktadır.
21 Ocak 1968
Ege tütün piyasası 29 Ocak’ta açılıyor, gazeteniz VATANDAŞ’ın 9 yaşına girdiği CHP Samsun il kongresinin düzensiz yapıldığı açıklanmaktadır.
28 Ocak 1968
Fazıl Ahmet Paşa çocuk kütüphanesi için gazetemizin açtığı kampanyaya İş Bankası’ndan sonra Ziraat Bankası da çok kitap gönderdi. İlyas Kılıç Tekel’in ekici yanında olmayışını tenkit etti.
Yılın Son Davası ve Son Kararı
Havza’da Bir Erkek Çocuğu’na Tecavüz Eden İki Kişiye 12 Yıl
Yılın son duruşmasını yapan Vezirköprü’de Ağır Ceza Mahkemesi hakim Yavuz Dinçsoy’un başkanlığında şöyle teşekkül ediyordu. Mahkeme heyetinde Rasim Paşaoğlu, Necmeddin Küçükay iddia makamında ise Savcı Orhan Demirali bulunuyordu.
Yılın son günün son duruşmasında son karar verildi. On bir yaşında erkek çocuğa tecavüz eden iki kişiye 12’şer yıl hapis cezası verilmişti.
Çayda Yıkanırken…
Olay anlatıldığına göre şöyle olmuştur:
Havza’da S.S. ve A.Ş. çayda yıkanan bir çocuk görmüşler elbiselerini saklamışlardır. Çırılçıplak on bir yaşındaki erkek çocuğu sudan çıkınca bir süre elbiselerini aramış sonra bu müteyacizlerin eline düşmüş, her iki sanıkta iddialara göre zorla çocuğa tecavüz etmişlerdir.
Sanıklar Vezirköprü Ağır Ceza Mahkemesi’ne, verildikleri Havza Adliyesince sevk edilmişlerdir.
Geçtiğimiz Salı günü yapılan, davanın son duruşmasında, sadece S.S. dilekçe vererek müdafaasını yapmış, sonra da karar okumuştur. Karara göre: her iki sanığa 8’er yıl bu da suçu birlikte işlediklerinden 12 yıl artırılmış o tarihte yaşları küçük olduğundan 6’şar yıla indirilmiştir.
Sanık Bayılıyor
Kararı dinleyen S. Bayılmış, ayılıp dışarı çıkarılmışsa da sanık dışarıda tekrar bayılmıştır.

Share
664 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
TEMMUZ’da YAYLA FESTİVALLERİ VAR

TEMMUZ’da YAYLA FESTİVALLERİ VAR

Anı İnceleme Araştırma
19 Mayıs Kutlandı

19 Mayıs Kutlandı

Anı İnceleme Araştırma
Vezirköprü büyüyor

Vezirköprü büyüyor

Anı İnceleme Araştırma
FABRİKANIN TEMELİ YAKINDA ATILIYOR

FABRİKANIN TEMELİ YAKINDA ATILIYOR