logo

Bir yıllık süre tanınmasına rağmen Adatepe’de Toplulaştırma Çalışmaları Yeniden Başladı

Bir yıllık süre tanınmasına rağmen Adatepe’de Toplulaştırma Çalışmaları Yeniden Başladı

Yaklaşık iki ay önce 24 mahalleyi kapsayan arazi toplulaştırma çalışmalarına Adatepe Mahallesi’nden başlanmış ve bu durum tepkilere yol açmıştı.

Durum nedeniyle mahalleliler önce Vezirköprü Hükümet Konağı binası önüme gelerek dönemin Kaymakamı Kudret Kurnaz ile görüşmek istemiş, kendisine ulaşamayınca da mahalleliler sıkıntılarını anlatmak amacıyla Vezirköprü Belediyesi önüne gelmişlerdi.
Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis’le görüşmek isteyen mahalleliler, bu talepleri kabul görmeyince öfkelenerek Başkan Edis aleyhinde sloganlar atmışlar, ellerine geçirdikleri malzemelerle belediye binasına saldırmışlardı.
Olayların büyümesi üzerine jandarma ve Samsun’dan gelen Çevik Kuvvet ekipleri Belediye önündeki güvenlik tedbirlerini artırarak tedbir almışlar ve mahalle sakinlerini binaya yaklaştırmamışlardı.
Vatandaşlar, mahallede yapılan arazi toplulaştırma işleminin yeniden durduğunu öğrenerek traktörlerine binip İlçe merkezinden ayrılmışlardı.

Yeniden başladı
Geçtiğimiz hafta Perşembe günü itibariyle şehir merkezinde ve Adatepe Mahallesi’nde polis ve jandarma ekiplerince geniş güvenlik önlemleri alınarak çalışmalara yeniden başlandı.
Öte yandan mahalleye giriş ve çıkışların ise kontrollü olarak sağlandığı öğrenildi.
1 Ağustos 2022 neyin tarihiydi?
24 Kasım 2022 tarihli gazetemizde “Adatepelilere son tarih: 1 Ağustos 2022” başlığıyla arazi toplulaştırması için verilen süreyi ele almıştık.
Konuyla ilgili olarak gazetemize örneği ulaşan tutanakta Proje alanlarında uygulamaya başlamak için hasat zamanlarının dikkate alınarak ekim yapılması gerektiği ve köy ihtiyar heyeti ile birlikte ekilecek ürünlerin tespit edileceğinin belirtilmiş “Bu kararlara uymayanların herhangi bir şekilde zarar tazmin talebinde bulunamayacakları” hükmü hatırlatılarak; “Samsun Vezirköprü Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesinde yer alan Adatepe Mahallesinde 3. Askıların ardından yeni oluşan parsellerin sahiplerine teslim edilmesi için arazilerin 01.08.2022 tarihinde boşaltılacak şekilde ürün hasatlarının söz konusu bitirilmesi ve bu tarihte hasat edilecek şekilde ekim yapılması, parsellerin bu tarihte boşaltılmasına yer teslimlerinin tarla içi geliştirme hizmetlerinin bu tarihte yapılmasına ve alınan kararların mahalle halkına duyurulmasına karar verilmiştir.” İfadelerine yer verilmişti.

Share
42 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?