logo

Biz istiyoruz da, bakalım diğerleri istiyor mu?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

title_banagoreVezirköprü’de birşeyler olsun istiyoruz.
Bu sebeple yapılacağını duyduğumuz her yeni girişimin peşini bırakmamaya gayret ediyoruz.
Biliyoruz ki, kendinden çok ilçesi için koşturanların artık kalmadığı ve daha önceki (tek parti iktidarları dahil) iktidarlardan yararlanamamış Vezirköprü, yaklaşık 15 yıldır ülkeyi yöneten bu iktidar döneminde de şimdiye kadar alamadıklarını yine alamazsa Anadolu’nun en köhne ilçelerinde biri olacaktır.
Geçmişe şöyle bir bakın, Ali Eser’in milletvekilliği döneminde alınanları bir kenara koyarsak Vezirköprü ne zaman gerçekten kazandı?
Bu iktidar döneminde ise ilçe başkanı Neçmi Sarıkaya’nın döneminde kazanılanlar (Öğretmen lisesi başta) aklımıza geliyor.
Muhalefetten ise uzun zamandır zaten ses seda yok; üstelik artık bekleyen de yok. Kendi kabuğunda, politika üretmekten acizler..
OSB ve Tren Yolu
Geçtiğimiz haftalarda Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın Vezirköprü’ye de Organize Sanayi yapılacağı haberi bu yüzden bizi ümitlendirmişti.
Bu hafta da Ulaştıma Bakanı Ahmet Arslan’ın hızlı tren için Samsun-Vezirköprü arası projesi lafını duyunca açıkçası aynı heyecanı duymakla birlikte içimden “o kadar da değil” dedim.
Vezirköprü’ye iki büyük yatırım birden aynı dönemde gelecek, Vezirköprü’nün milletvekili-bakanı olsa, olacak iş değil.
İşin arkasına bakınca yine yanılmadığımızı anladık.
Daha da önemlisi konuştuğumuz Vezirköprü ileri gelenleri de ‘olmayacağı’ konusunda benimle aynı fikirdeydiler.
Kaymakam Mahmut Kaşıkçı işin özünü anlattı: “Merzifon-Samsun arasında yapılacak olan hızlı tren yolu, en uygun yer olarak Havza-Vezirköprü arasından geçecek. Bu yolcu trenidir. Dolayısıyla bu anlamda ümitlenmemek gerekir. Ancak bu ray hattı olursa, Vezirköprü’nün yük için demiryolu bağlantısına bir ışık doğar” dedi.
“Allah kulunu sevindireceği zaman eşeğini kaybettirip, semerini buldururmuş diye” bir laf var. Öyle olduk.
İlçeye yapılacağı kesin denen Kunduz Kamp Eğitim Merkezi, içinden malzemeleri sökülüp götürülürken seyredilen yeni hastane, başlanıp bırakılan yollar, inşaatı-demirleri çürümeye terkedilen Huzurevi, sürekli yapılacağı söylenmesine rağmen bir türlü ilerleme sağlanamayan bir sürü iş.
Desenize bunlar böyle dururken, sen hala yeni yatırım hayali mi kuruyorsun?
Ne diyelim;
Aç tavuk kendini darı anbarında görürmüş!..

Share
2017 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...