logo

Biz sorduk, Suat Binici açıkladı: Belediyeler, çok zor durumda… Belediye İşçi Sayısını Azalttı 14 Ocak 2001 Pazar

Biz sorduk, Suat Binici açıkladı: Belediyeler, çok zor durumda… Belediye İşçi Sayısını Azalttı 14 Ocak 2001  Pazar

Belediye başkanının odası girişinde, eski başkanların sırasıyla fotoğrafları yer alıyor.
Biz, Abdullah Derici ve sonrasını anımsıyoruz. Hikmet Öncel’den görevi, 1934’de alan Derici, 1938’de Mahmut Teker’e devrediyor.
Daha sonra sırasıyla: Mustafa Gürol, Mecit Uluçay, İ.Hakkı Koçoğlu, Muhtar Kenanlı, Bekir Özata, Suat Binici başkan olmuş.
Aklıma bir ara partilerin belediye başkan adayı bulamamaları gerçeği geliyor. Hem adam çok, hem adam yok. Demiş bir düşünür.
Biraz da bunu gençlere, suyun üst başlarını tutanlarca olanak vermeleri, bazı partilerde kullanıp kullanıp sonra atmaları olayının neden olduğu da belirtiliyor.
Konumuza gelirsek, geçen sayımızda Binici, su projesinin 30 Kasım 2000’de yapılan ihalesini Bahadır Şirketinin aldığını, henüz ilçeye gelmediğini, Çiçekevler konut kooperatiflerinin, arsası alınan inşaat temelinin Mart’ta atılması olasılığı bahsediliyor.
Daha sonra sorduğumuz sorular ve aldığımız yanıtlar şöyle:
-Tüm Türkiye’de Belediyeler, biraz da işçi ve personel giderlerinin artması yüzünden perişan… Siz de bu durumdan etkileniyor olmalısınız. Bu duruma göre çalışmalarınız ne durumda?
Binici:
-Belediye olarak 2001 yılı planımız ve seçim beyanımızda söz verdiğimiz işleri hayata geçirmek istiyoruz.
Belediyeler şu anda çok zor durumdadır. İmkanlar içinde ilçemizde kalıcı hizmetleri getirmeyi düşünüyoruz.
Çalışan sayısı
Başkana bir sorumuz da Belediyedeki çalışanlar sayısıyla ilgiliydi:
-Belediyemizde kadrolu 99 memur, 98 işçi vardır. 2000 yılında kadrolu 88 memur, 66 işçi bulunuyordu. Altı yılda 43 kişi emekli oldu. Yerine hiçbir kadrolu memur alınmamıştır. Toplam çalışan altı yıl önce 197 iken, bugün 154 çalışanla iş görüyoruz.

Vezirköprü Sevgisiyle 42.Yıl
Yıllar köprülerin altından geçen sular gibi akıp gidiyor.
Babamdan habersiz çıkarttığımız gazete, günlerce adliye koridorlarında davalar için uğraştığımız VATANDAŞ, Cuma günü 41.yılını bitirmiş oluyor. Artık kapalı kapılar adında gazete çıkarma maceraları tarih oldu.
Vezirköprü’nün sürekliliğini koruyan ilk gazetesi, ilk matbaası ve de ilk radyosu izlemişti, bu 41 yıl içindeki çalışmalarımızı…
“Vezirköprü’nün sesi” olmaya çalıştık. Yıllar yılı, başarabildiğimiz kadarıyla… Açtığımız kampanyalardan yerini bulan oldu; Yüksekokul gibi olumlu giderken (bir önemli şahsın eşi için) olumsuzluğa çevrilen başarısız kampanyalarımız da oldu.
Büyük gazetelerin (Vezirköprü kaynaklı haberlerin, yazıların dışında) bizi ilgilendiren olay ve konu olmadı. Yazılarımız da burcu burcu Vezirköprü kokmalıydı, 41 yıl satırlarımız bu anlayış çizelgesinde oluştu. Bizdekileri (Bizim ürettiğimiz haberlerin dışında.) Genel gazetelerde okuyamazsınız, onların yazdıklarını da bizim yayınlamamızın gereksizliğine inanırız.
Çünkü “burcu burcu Vezirköprü” prensibine uymayan bizim konumuz olamaz.
Vezirköprü’yü düşünenlere, sevenlerine bizden bir defa daha sevgi ve saygılar.
Yaklaşık: 230 erkek 3 bayan kaldı…
Cezaevinde Af Tahliyesi
İlçemiz Kapalı Cezaevinde AF, yaklaşık 120 kadar tutuklu ve hükümlünün tahliyesini sağladı.
Haricen öğrendiğimize göre; Vezirköprü Kapalı Cezaevinde yaklaşık 230 erkek, 3 bayan mahkum ve tutuklu kaldı.
İndirim uygulaması devam ettikçe, tahliyelerin süreceği sanılıyor.
Toplum…
Ölüm
Ahmet Çörüş’ün dükkanının önünden geçiyordum.
Rahmetli Mehmet Çörüş çağırdı beni… Babalarımıza, dedelerimize ait anılarını tatlı tatlı anlattı. Geçmişin özlemi bir başka oluyor.
Büyük oğlu Ali Çörüş, ilçemizin tanınmış Eczacılarından, severiz Ali Çörüş’ü…
Mehmet Çörüş’ün geçtiğimiz Cuma günü yaşamını yitirdiğini öğrendik. Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.

Share
44 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?